APELACIONI SUD UVAŽIO ŽALBU SPECIJALNOG TUŽILAŠTVA
Ukinuto rješenje o puštanju Veljovića na slobodu
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Veljović nakon hapšenja
Vijeće Apelacionog suda ukinulo je rješenje Višeg suda u Podgorici kojim je, 18. jula, ukinut pritvor nekadašnjem direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviću i predmet vratilo na ponovno odlučivanje.
Bivši šef policije tada je, odlukom Vijeća suda, na čelu sa sudijom Vesnom Kovačević, pušten da se brani sa slobode, uz izrečenu mjeru - zabranu napuštanja stana u kojem živi.
Na tu odluku žalbu Apelacionom sudu uložilo je Specijalno državno tužilaštvo po čijem nalogu je Veljović uhapšen 24. jula prošle godine, zbog sumnje da je dio kriminalne organizacije odbjeglog Aleksandra-Aca Mrkića, koja je, navodno, švercovala cigarete.
Protiv njih je, potom, podignuta i potvrđena optužnica.
"Veljoviću je dozvoljeno da napušta stan uz nadzor određenog lica, ako je to neophodno zbog njegovog liječenja ili u slučaju da to nalažu posebne okolnosti zbog kojih mogu nastati posljedice po njegovo zdravlje i život", pisalo je tada u rješenju o ukidanju protvora.
Odluka vijeća uslijedila je nakon što je vještak sudske medicine, Nemanja Radojević, saopštio rezultate vještačenja medicinske dokumentacije o zdravstvenom stanju Veljovića.
Puštanju Veljovića da se brani sa slobode protivio se tada specijalni tužilac Vukas Radonjić, u nekoliko navrata, tražeći odgovore od vještaka Radojevića - da li bi razvoj bolesti bio isti i da je Veljović na slobodi, u kojoj mjeri uslovi na slobodi mogu uticati na poboljšanje zdravstvenog stanja Veljovića...
Tužilac Radonjić je tada od sudije Kovačević tražio na uvid naredbu o sprovođenju vještačenja medicinske dokumentacije. Ona mu to, međutim, nije dozvolila.
Radonjić i njegov kolega, državni tužilac Jovan Vukotić, tog dana su optužili Vijeće suda, kojim predsjedava Kovačević, da je prekoračilo svoja ovlašćenja i preuzelo ulogu zatvorskog doktora izdavanjem naredbe o sprovođenju vještačenja medicinske dokumentacije optuženog Veljovića.
Tužioci su u dopisu, koji su uputili sudu, naveli da se trajanje pritvora ne može uslovljavati zdravstvenim stanjem pritvorenika, niti se on može ukinuti zbog toga.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.