ODLUKA VIJEĆA VIŠEG SUDA U PODGORICI
Veselin Veljović pušten iz pritvora
Bivši šef policije, Veselin Veljović, pušten je da se brani sa slobode, odlučilo je danas Vijeće Višeg suda u Podgorici, na čelu sa sudijom Vesnom Kovačević.
Veljoviću je, istovremeno, izrečena mjera zabrane napuštanja stana u Podgorici, u kojem živi.
"A koja se mora kontrolisati elektronskim nadzorom", kazala je sudija Kovačević, navodeći da je Veljoviću dozvoljeno da napušta stan uz "nadzor određenog lica, ako je to neophodno zbog njegovog liječenja ili u slučaju da to nalažu posebne okolnosti zbog kojih mogu nastati posljedice po njegovo zdravlje i život".
Ukoliko prekrši izrečenu mjeru, upozorila je Kovačević, Veljović će biti vraćen u pritvor.
Odluka vijeća uslijedila je nakon što je vještak sudske medicine, Nemanja Radojević, saopštio rezultate vještačenja medicinske dokumentacije o zdravstvenom stanju Veljovića, koji je optužen da je dio kriminalne grupe odbjeglog Aleksandra-Aca Mrkića, koja je, navodno, švercovala cigarete.
"Zdravstveno stanje Veselina Veljovića je duži niz godina trajno i teško narušeno zbog upale žučnih puteva zbog čega je ranije imao operaciju uklanjanja žučne kese, a potom značajne komplikacije u postoperativnom periodu, što je dovodilo do niza hospitalizacija u Crnoj Gori i inostranstvu", kazao je vještak Radojević.
Ukazao je i na konzilijarni izvještaj ljekara od 4. juna 2024. u kojem je, rekao je on, "predloženo da se Veljović uputi na liječenje u zdravstvenu ustanovu u Istanbulu".
Radojević je kazao da je "jedan od posljednjih ataka teškog pogoršanja Veljovićeve hronične osnovne bolesti" bio 2016. godine, nakon liječenja i operacije u Njemačkoj.
"Tada mu je hirurški odstranjen dio jetre i dio crijeva", rekao je Radojević, navodeći da su komplikacije, naveo je on u nalazu, "tada predstavljale životno opasno stanje".
Novu operaciju, kazao je on, Veljović je imao 2017. godine.
"Do 2023. godine zdravstveno stanje Veljovića se nije, u bitnom, mijenjalo, a nakon toga do danas, odnosno tokom njegovog boravka u pritvoru, uslijedio je niz ponovnih akutnih, pogoršanja koje su pritvorski ljekari na vrijeme prepoznavali, nakon čega je Veljović tri puta upućivan u Klinički centar Crne Gore na liječenje", rekao je, pored ostalog, vještak Radojević.
Vještak: I krpelj ga ujeo dok je bio u pritvoru
Tokom jednog od bolničkih liječenja krajem prošle godine, kazao je Radojević, Veljović je ispitivan i zbog infekcije koja nastaje kao posljedica ujeda krpelja, a koja je, kako je kazao, "na vrijeme prepoznata i liječena u KCCG".
"Imajući u vidu da je period inkubacije te bolesti od tri do 33 dana, zaključuje se da je ova infekcija nastala u pritvoru", kazao je danas vještak Radojević.
U svom nalazu je zaključio da se, kako je rekao, "Veljovićevo zdravstveno stanje ili oboljenje ne može liječiti u okvirima zdravstvene ustanove UIKS-a ili u drugoj zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori, već u inostranstvu".
"Radi pojašnjenja, ukazujem da se radi o hroničnom oboljenju, koje ima progresivni tok i da svaki novi atak zapaljenja dodatno pogoršava njegovu hroničnu bolest. U periodima kad toga nema, Veljović je sposoban za boravak u pritvoru sa povećanim rizikom za nastanak novih komplikacija i težih oštećenja", rekao je vještak Radojević.
Vukotić bez primjedbi, Radonjić pun pitanja
Nakon što je završio izlaganje, sudija Kovačević upitala je zastupnika optužnice, državnog tužioca Jovana Vukotića, da li ima pitanja i primjedbi na nalaz vještaka.
"Nemam", odgovorio je on kratko.
Međutim, istog stava nije bio i drugi zastupnik optužnice, specijalni tužilac Vukas Radonjić, koji se naknadno pridružio glavnom pretresu, zatraživši od sudije nalaz i mišljenje vještaka Radojevića.
To je naišlo na negodovanje u redovima odbrane.
"Tužilac (Vukotić, prim.a) nije imao primjedbi. Ako ih tužilaštvo sada ima, onda Vukotić nije adekvatan zastupnik optužnice", rekla je jedna od braniteljki optuženih.
Tužioci Radonjić i Vukotić Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Tužilac Radonjić pitao je vještaka da li bi razvoj bolesti bio isti i da je Veljović na slobodi.
"Za period od 2017. do 2023. nemamo uvjerljive podatke da je dolazilo do jakih pogoršanja. Tokom boravka Veljovića u pritvoru desila su se tri. Nebrojeno puta sam bio u UIKS-u i više nego odlično sam upoznat sa zdravstvenim i higijensko-dijetetskim uslovima u UIKS-u. Vrlo vjerovatno je da su upravo pritvorski uslovi dovodili do pogoršanja zdravlja, odnosno povećavali su rizik da dođe do toga", odgovorio je Radojević.
Radonjić je, potom, insistirao da precizira o kakvim uslovima je riječ.
"Neadekvatan smještaj, star i dotrajao inventar, prostorije nijesu higijenski čiste, klimatizacija nije adekvatna, hrana ne odgovara savremenim principima zdravstvene njege. Pritvorenici često sami unose sopstvenu hranu i ljekove. Jedan pritvorenik, koji je skoro dvije decenije tamo, ima teško oboljenje debelog crijeva sa velikim brojem tečnih stolica, a do prije nekoliko godina nije imao funkcionalan vodokotlić u ćeliji", rekao je Radojević.
Na pitanje tužioca Radonjića u kojoj mjeri uslovi na slobodi mogu uticati na poboljšanje zdravstvenog stanja Veljovića, vještak je odgovorio da "u vanpritvorskim uslovima neće dolaziti, makar ne u tolikom broju, do novih pogoršanja".
"I da Veljović umre, tužilaštvo bi ga mrtvog dovelo u sudnicu", dobacio je jedan od njegovih branilaca, advokat Nikola Martinović, negodujući zbog pitanja tužioca Radonjića, koji je najavio žalbu tužilaštva Apelacionom sudu zbog odluke da se Veljoviću ukine pritvor.
Veljović: Za mjesec sam primio 170 flaša antibiotske infuzije "Moram da dopunim jer vještak nije upoznat - tokom posljednjeg boravka u bolnici, od 21. maja do 21. juna, primio sam 170 flaša infuzije sa antibioticima. I nakon četiri dana, nakon napuštanja bolnice, 3-4 dana sam imao temperaturu. Od tada svakodnevno pijem antibiotike, da ne bi došlo do temperature i groznice. Ne želim da utičem na odluku suda, ovo kažem samo jer vidim da vještak sa tim nije upoznat", rekao je optuženi Veljović. To je, ujedno, bilo jedino njegovo obraćanje danas. Izlaganje njegovih advokata, a potom i vještaka Radojevića i saopštavanje odluke o ukidanju njegovog pritvora, Veljović je pratio bez riječi i reakcija. |
SDT: Sudije preuzele ulogu zatvorskog doktora
Uoči pauze pred donošenja odluke o zahtjevu Veljovićeve odbrane o ukidanju njegovog pritvora, tužilac Radonjić je od sudije Kovačević tražio na uvid naredbu o sprovođenju vještačenja medicinske dokumentacije.
Ona mu to, međutim, nije dozvolila.
"Nijeste mi dozvolili ni primjedbu", odgovorio joj je Radonjić.
Kovačević je, prethodno, oštro reagovala zbog današnjeg dopisa SDT-a, kojeg su potpisali tužioci Vukotić i Radonjić, u kojem su optužili Vijeće suda, kojim predsjedava, da je prekoračilo svoja ovlašćenja i preuzelo ulogu zatvorskog doktora izdavanjem naredbe o sprovođenju vještačenja medicinske dokumentacije optuženog Veljovića.
Tužioci su u tom dopisu, pročitala je ona, naveli da se trajanje pritvora ne može uslovljavati zdravstvenim stanjem pritvorenika, niti se on može ukinuti zbog toga.
Zdravstvena zaštita pritvorenika, napisali su tužioci, regulisana su članovima od 16 do 24 Pravilnika o bližem načinu izvršenja pritvora, "čime je garantovano pravo pritvorenika na zdravstvenu zaštitu UIKS-a i van te uprave".
"Ovo je nezapamćeno ponašanje SDT-a, zbog čega ću se pisanim putem izjasniti glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću. Da li je ovo ometanje pravde, neću komentarisati", kazala je sudija Kovačević veoma uzrujano. Nakon što je to rekla, nije dozvolila riječ nikom u sudnici.
Ona je potvrdila opasku advokata Martinovića da cilj vještačenja nije da utvrdi pružanje zdravstvene zaštite u pritvoru, već da bi se utvrdilo da li zdravstveno stanje Veljovića može da utiče na njegovu želju i sposobnost da pobjegne tokom krivičnog postupka.
"To nijeste tako saopštili kada ste izdali naredbu", rekao je tužilac Radonjić.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.