DRUŠTVO PROFESIONALNIH NOVINARA OŠTRO PROTESTOVALO ZBOG POSTUPKA SUDIJE RADULOVIĆA I ZLOUPOTREBE INFORMACIJA
Otkud advokatu optuženih za nasilništvo zaštićeni lični podaci novinarke Raičković

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Raičković
Društvo profesionalnih novinara saopštilo je da najoštije protestuje zbog zloupotrebe ličnih/zdravstvenih podataka novinarke Pobjede Ane Raičković i kršenja novinarskog prava na zaštitu izvora, a što je zaštićeno standardima Savjeta Evrope (CoE) i crnogorskim zakonodavstvom.
To udruženje će od Agencije za zaštitu ličnih podataka zatražiti da utvrdi kako su najzaštićeniji lični podaci, a tiču se zdravstvenog kartona novinarke Raičković, došli u posjed neovlašćenih lica, a od državnog tužilaštva da utvrde da li u tome ima elemenata krivičnog djela i ko ga je počinio.
Sudija Osnovnog suda u Podgorici, Ilija Radulović, juče je uzeo telefon novinarke Raičković kako bi iz njega izuzeli video snimke i fotografije od 10. novembra prošle godine kada su je, prema optužnici tužiteljke Romine Vlahović, napali kontroverzni biznismen Zoran-Ćoćo Bećirović, njegov sin Luka i tjelohranitelji, Mladen Mijatović i Ljubiša Dukić.
Optuženi za napad na novinarku Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Jedan od branilaca optuženih, advokat Danilo Mićović, juče je sudu predložio da u spise uvrsti i izvještaj ljekara specijaliste o navodnoj
bolesti novinarke usljed koje je, sumnja, nastalo crvenilo na koži u noći
napada, a ne zbog nasrtaja optuženih na nju, priloživši sudiji taj lični dokument.
Sudija Radulović je odbio da taj ljekarski izvještaj uvrsti u dokaze.
"Nije moguće da je u cilju odbrane optuženih sve dozvoljeno, pa i prikupljati i dijeliti zdravstvene podatke novinara. Udruženju je sporna odluka suda da na licu mjesta uzme telefon novinarke kako bi bio vještačen jedan snimak iz njega. Novinarski telefoni su danas sredstvo rada, u njima su sadržani mailovi, prepiske, dokumenta od zviždača, što znači da vještak ima pristup zaštićenim izvorima novinara – a koji su garantovani standardima CoE", navode iz Društva profesionalnih novinara (DPNCG), a prenosi Pobjeda.
"Izražavamo bojazan da ovaj postupak ide u pravcu kao neki ranije – kada su novinari žrtve prikazivani kao šizofreničari, saradnici organizovanog kriminala, mentalno labilne osobe…", naveli su iz Društva profesionalnih novinara
U presudi Evropskog suda za ljudska prava Nagla vs Latvia (73469/10), piše u saopštenju, garancije zaštite izvora odnose se i na situacije kad novinar ima status svjedoka.
"U slučajevima Tillack vs Belgije (20477/05) i Ressiot i drugi vs Francuske (15054/07), sud kao važnu činjenicu sagleda obim pretresa telefona i stvari novinara i da li je bilo procesnih garancija da ne dođe do prekomjernog miješanja u prava novinara. Mišljenje pravnog savjetnika DPNCG je da sve informacije u telefonu koje su vezane za "izvore“ su zaštićenje i članom 37 Zakona o medijima i da do njih se može doći samo kroz tačno propisanu proceduru. Ukoliko se do njih može doći zaobilaženjem procedure iz tog člana, dolazi do kršenja slobode izražavanja, bez obzira da li je to predmet interesovanja suda (i drugih lica koja ce učestvovati u pretresanju) ili nešto sasvim drugo", naveli su iz DPNCG.
Ističu da informacije koje se tiču novinarskih izvora moraju biti zaštićene od miješanja javnih vlasti i dodir sa njima može biti moguć samo kroz član 37 Zakona o medijima.
Hoće li novinari konačno biti zaštićeni?
"Zabrinuti smo zbog ove činjenice da ni Osnovni sud nije imao u obzir zaštitu izvora novinarke. Kako se sudski postupak odvija, stiče se utisak da branici optuženog Zorana Bećirovića i njegovih saradnika, ne biraju sredstva da novinarku prikažu u lošem svjetlu, kao osobu koja iskrivljava činjenice. Takođe, u holu suda nju su fotografisale osobe koje su došle kao podrška glavnooptuženom, a što je ona doživjela kao zastrašivanje. Razlog je to što su to zaposleni u Bećirovićevom "Ski centru“, koji je osnivač portala koji vodi kampanju protiv Ane Raičević i novinarke Vijesti Dragane Šćepanović", naveli su iz DPNCG.
Advokat Mićović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Podsjećaju da je taj portal komentarisao zdravstveno stanje novinarke Šćepanović, "što jasno upućuje i na vezu sa nastupom advokata Bećirovića koji su juče Osnovnom sudu nudili kao dokaz zdravstvene podatke Ane Raičković".
"Uz činjenicu da joj MUP/Uprava policije još nijesu dodjelili obezbjeđenje uprkos procjeni da je ugrožena, da joj odbrana kopa po ličnim podacima pokušavajući da umanji posljedice napada, da je pozivana u MUP kao svjedok pod prijetnjom prinudnog privodjenja, izražavamo bojazan da ovaj postupak ide u pravcu kao neki ranije – kada su novinari žrtve prikazivani kao šizofreničari, saradnici organizovanog kriminala, mentalno labilne osobe…", piše u saopštenju DPNCG.
Nadaju se da Delegacija EU u Podgorici, OEBS i CoE prate taj proces i da znaju sve te činjenice.
"Uprkos stavu nadležnih organa da su napadi na novinare nedopustivi, stiče se utisak da odbrana okrivljenih izigrava pravila kako bi umanjila težinu napada na novinarku. Hoće li novinari konačno biti zaštićeni kao žrtve, umjesto da dozvolimo da ih progoni i maltretira svako ko ima para da to plati ili da izbjegne odgovornost za to", pitali su iz Društva profesionalnih novinara.
Optužnicu za napad na novinarku Anu Raičković možete pročitati OVDJE.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
