VIŠI SUD U PODGORICI PONOVO RAZMATRAO PRIJEDLOG ODBRANE SINA BIVŠE PREDSJEDNICE VRHOVNOG SUDA
Miloš Medenica ostaje u pritvoru
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Medenica
Viši sud u Podgorici ponovo je odbio je da uz jemstvo od 1,45 miliona eura, kao garanciju da neće pobjeći tokom krivičnog postupka, pusti Miloša Medenicu da se sa slobode, rečeno je danas Libertasu u toj sudskoj instituciji.
Sud je tu odluku donio nakon im je, u julu, predmet vraćen iz Apelacionog suda. Apelacioni sud je tada ukinuo prethodno rješenje kojim je Vijeće Višeg suda, na čelu sa Nadom Rabrenović, odbilo da Medenicu pusti da se brani sa slobode.
Miloš Medenica je u pritvoru od 25. maja 2022. godine kada je uhapšen zbog sumnje da je organizovao kriminalnu grupu, čiji je član, navodno, postala i njegova majka Vesna, bivša predsjednica Vrhovnog suda.
Libertas je mjesec prije njegovog hapšenja objavio je da se Medenica, sudeći po podacima koje je Europol dostavio crnogorskoj policiji i tužilaštvu, bavio krijumčarenjem cigareta i trgovinom droge.
On je, u presretnutim razgovorima koje je dostavio Europol, sagovorniku, policajcu Darku Laloviću, rekao da je o njegovom nezakonitom poslu upoznata njegova majka Vesna Medenica i da od nje može očekivati zaštitu.
Specijalno državno tužilaštvo je, sredinom oktobra 2022, osim protiv Medenica i Lalovića, podiglo optužnicu i protiv Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović-Milosavljević, Vasilija Petrovića, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company“ iz Nikšića.
Oni se, saopštio je ranije portparol Specijalnog tužilaštva, specijalni tužilac Vukas Radonjić, terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Kompletnu optužnicu možete pročitati OVDJE.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.