IZ OSNOVNOG SUDA U PODGORICI NEGIRALI TVRDNJE VRŠIOCA DUŽNOSTI DIREKTORA POLICIJE
Sud: Policija je i bez naše naredbe mogla da pretrese Mandićev stan

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Zgrada Osnovnog suda u Podgorici
Policija je imala zakonska ovlašćenja da uđe i pretrese stan Danila Mandića, osumnjičenog da je 19. aprila ranio Darka Perovića i Arisa Turkovića, i bez naredbe suda, na šta ih izričito ovlašćuje član 83 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku.
To proizlazi iz današnjeg saopštenja Osnovnog suda u Podgorici, koji je reagovao na tvrdnje vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića koji je, na saslušanju pred skupštinskim Odborom za bezbjednost i odbranu, izjavio da je pretres Mandićevog stana kasnio jer nijesu na vrijeme dobili sudsku naredbu za obavljanje te aktivnosti.
“Zahtjev za donošenje naredbe tužilaštvo je podnijelo sudu samo pola sata prije isteka časa do kojeg se po zakonu može vršiti pretresanje - do 21 sat, a nakon više od 17 časova od kritičnog događaja. Od sudije za istragu nije traženo donošenje naredbe za pretresanje koja će se izvršavati noću”, piše u saopštenju Osnovnog suda u Podgorici.
Donijeli su, navode, naredbu odmah po prijemu zahtjeva.
“Tužilac je naveo da pretresanju treba pristupiti odmah po prijemu naredbe, a najkasnije u roku od 24 časa, što implicira na odsustvo hitnosti”, ukazali su iz suda.
Zahtjev za izdavanje naredbe, pojasnili su u saopštenju, pisarnici Osnovnog suda u Podgorici predat je 19. aprila u 20.30 časova.
“Nakon što je zahtjev administrativno zaveden kroz Pravosudni informacioni sistem u 20.32 časa, a potom i fizički uveden u upisnike i tek nakon toga predat sudiji za istragu, on je u najkraćem mogućem roku pročitao spise predmeta i donio dvije naredbe o pretresanju koje su otkucane u 20.50 i 20.58 časova. Policijski službenici su pristupili u kancelariju sudije za istragu i preuzeli naredbu u 21.00 čas”, saopšteno je danas iz suda.
U zahtjevu za izdavanje naredbe, ali ni u policijskoj inicijativi, navode, “jednom jedinom riječju nije pomenuto da postoji opasnost od odlaganja, niti je traženo da pretresanje bude izvršeno noću”.
“Naprotiv, tužilac je tražio da pretresanju treba pristupiti odmah po prijemu naredbe, a najkasnije u roku od 24 časa. Taj rok od 24 časa, koji je naveden u zahtjevu, upravo implicira da nema bilo kakve opasnosti od odlaganja. Iz tog razloga sudija za istragu nije ni mogao donijeti naredbu koja će se izvršavati noću. Dakle, netačno je da je predmetni zahtjev predat ovom sudu u 19.58 časova, već u 20.30 časova, dakle pola sata prije isteka zakonom predviđenog časa do kojeg se pretresanje može vršiti”, piše u saopštenju suda.
Sudija za istragu je, navode, u rekordno kratkom vremenu obradio zahtjev jer se tog dana, kao dežurni sudija, nalazio u sudu od 14 časova.
“I zato što mu je državna tužiteljka u telefonskom razgovoru oko 16 časova najavila, bez ulaženja u bilo kakve detalje, da će podnijeti određeni zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje, ali tek kad joj za to stigne inicijativa policije”, saopšteno je iz suda.
Sudija za istragu je, navode, zbog toga boravio u sudu, očekujući predmetni zahtjev.
“Zašto je inicijativa podnijeta tek relativno dugo nakon toga i zašto je predmetni zahtjev tužilaštvo dostavilo sudu tek u 20.30 časova, ovaj sud ne može odgovoriti, niti o tome informisati javnost, ali javnost može sama zaključiti da li su kod takvog postupanja postojali tako hitni razlozi koji su upućivali na opasnost od odlaganja. Na kraju, ali ne manje bitno, ukoliko je bilo neophodno neposredno uhvatiti učinioca krivičnog djela, policijskim službenicima uopšte nije bila potrebna naredba sudije za istragu i u tom slučaju su imali zakonska ovlašćenja da pretresanje vrše noću”, zaključuje se u saopštenju.
Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj predsjednika državnog parlamenta Andrije Mandića, prvobitno je bio osumnjičen za pokušaj ubistva Perovića i Turkovića.
Predmet, koji je prvo bio formiran u Višem državnom tužilaštvu, ustupljen je potom Osnovnom tužilaštvu u Podgorici, koje je, nakon što je završilo istragu, protiv Mandića podiglo optužnicu zbog sumnje da je počinio krivična djela izazivanje opšte opasnosti, nanošenje teških tjelesnih povreda i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
