Libertas logo

SJEDNICA ODBORA ZA BEZBJEDNOST I ODBRANU SKUPŠTINE CRNE GORE

Šćepanović: Prikupili smo dokaze da je Mandić pucao

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Sa današnje sjednice

Autor

Radmila Grbić

21/07/2025

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Uprava policije je pravovremeno i koordinirano preuzela sve radnje iz svoje nadležnosti, obezbijedila materijalne i druge dokaze i do stepena osnovane sumnje prikupila dokaze da je Danilo Mandić osumnjičen za pucnjavu 19. aprila, tri i po sata poslije ponoći, na raskrsnici Ulice Marka Miljanova i Bulevara Ivana Crnojevića u Podgorici, u kojoj su ranjeni Darko Perović i Aris Turković. Utvrđeno je da Mandić ne posjeduje oružje u legalnom posjedu. Vozilo kojim je upravljao nije registrovano na Upravu policije, već na Skupštinu Crne Gore.


To je danas, na saslušanju pred skupštinskim Odborom za bezbjednost i odbranu, rekao vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.


Šćepanović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj predsjednika državnog parlamenta Andrije Mandićaprvobitno je bio osumnjičen za pokušaj ubistva Perovića i Turkovića, a potom za izazivanje opšte opasnosti, nanošenje teških tjelesnih povreda i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja.


Šćepanović je danas odbio da odgovori na pitanja da li su pronađeni DNK tragovi Mandića u vozilu iz kojeg je, navodno, pucao, da ne bi, obrazložio je on, kompromitovao slučaj.


On je najavio da će neke informacije saopštiti bez prisustva javnosti u takozvanoj "gluvoj sobi".


"Iako gluva soba, očigledno, više nije gluva", kazao je Šćepanović, aludirajući na curenje informacija u javnost, sa čime se složio i predsjednik skupštinskog odbora Miodrag Laković


Nakon što je Mandić uhapšen, ranjeni Perović i Turković su odustali od njegovog krivičnog gonjenja.


Na pitanje Danijela Živkovića (DPS) da li raspolaže informacijom da li je neko uticao na njih dvojicu da donesu takvu odluku, Šćepanović je rekao da nema takav podatak.


Mandićev advokat došao na sjednicu kao predstavnik NVO


Pred poslanicima tog parlamentarnog tijela na temu “Postupanje nadležnih organa u slučaju u kojem je osumnjičeno lice pripadnik obezbjeđenja predsjednika Skupštine Crne Gore“ danas je trebalo da bude saslušan i vrhovni državni tužilac Milorad Marković, koji se nije pojavio na sjednici.


Jovanović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Za razliku od njega, osim članova odbora, na sjednicu je došao Mandićev branilac, advokat Miroje Jovanović, u svojstvu predstavnika nevladine organizacije. 


On je današnje prisustvo iskoristio da pomene i slučaj "državni udar" u kojem je optužen šef parlamenta Andrija Mandić kojeg je označio kao metu političkog napada preko njegovog bratanića Danila, osumnjičenog za pucnjavu.


Živković Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Prisustvo Mandićevog advokata, poslanik Živković je nazvao presedanom.


Nikola Zirojević iz Socijaldemokrata saglasan je da Jovanović nije trebalo da prisustvuje sjednici zbog toga što on uopšte i nema boravište u Crnoj Gori.


"Mi nemaju dokaz za tako nešto", rekao je Zirojević.


"Ne zastupam NVO, već sam ovlašćeni predstavnik", nadovezao se Jovanović.


Zirojević: Skandalozna odluka VDT-a


“Odluka vrhovnog državnog tužioca je skandalozna jer ga je Skupština birala. Ovo je mjesto na kojem je on, između ostalog, trebalo da odgovara na pitanja i polaže račune za svoj rad. Drugi put kažite da su na dnevnom redu neke varijabile za njega, jer se on izgleda pojavljuje samo kad se glasa o njegovim trostrukim varijabilama", kazao je je danas Nikola Zirojević iz Socijaldemokrata.


Zirojević Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Zbog nedolaska tužioca Markovića reagovao je i poslanik Demokratske narodne partije, Vladislav Bojović, navodeći da se “neke osobe iz tužilaštva ponašaju kao da su bića iznad nas".


Zbog toga se, naveo je on, “pita da li uopšte da održe današnju sjednicu”.


Bojović (u sredini) Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Uslijedilo je pisano reagovanje tužioca Markovića, u kojem je naveo da je 8. jula obavijestio Odbor za bezbjednost i odbranu da nije moguće da učestvuje na kontrolnom saslušanju.


“U dopisu je jasno ukazano da Vrhovno državno tužilaštvo, u skladu sa Zakonom o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, nije subjekt nadzora Odbora za bezbjednost i odbranu. Ovaj zakon predviđa nadzor nad radom organa izvršne vlasti i državne uprave u oblasti bezbjednosti i odbrane, što ne uključuje državno tužilaštvo, koje je Ustavom Crne Gore definisano kao jedinstven i samostalan organ”, naveo je Marković u reagovanju.


Predmet koji je bio povod za zakazivanje saslušanja je, ukazao je on, u fazi postupanja pred nadležnim tužilaštvom.


“Prisustvo predstavnika državnog tužilaštva kontrolnom saslušanju moglo bi ugroziti načela nezavisnosti i samostalnosti tužilačke funkcije, kao i integritet krivičnog postupka koji je u toku. Skrenuta je i pažnja na zakonska ograničenja u pogledu davanja informacija o postupcima koji su u toku, kao i na činjenicu da su sve primjedbe na zakonitost rada tužilaštva moguće isključivo kroz nadležnost Tužilačkog savjeta, a ne putem parlamentarnog nadzora”, naveo je tužilac Marković.


"Pretres kasnio zbog naredbe suda"


Prvi čovjek policije danas je kazao da nijesu mogli da obave pretres objekta osumnjičenog Danila Mandića u večernjim satima jer je naredba za tu akciju stigla nekoliko minuta prije isteka vremena u kojem mogu obaviti tu aktivnost.


Zakonom o krivičnom postupku, pojasnio je Šćepanović, pretres može biti obavljen između šest i 21 čas osim u slučaju kada sud odredi drugačije zbog opasnosti od odlaganja.


“Policija je uputila zahtjev za hitnu mjeru tužilaštvu, koje je veoma brzo reagovalo i dostavilo prijedlog sudu. Međutim, naredba za pretres je izdata u 20.54 časova, u njoj nije bilo navedeno da se pretres može obaviti i nakon 21 čas, što je onemogućilo pravovremeno djelovanje policije”, rekao je Šćepanović.


Tražili su, tvrdi, da se u naredbi navede da se pretres može vršiti i nakon 21 čas, “ali sud to nije omogućio”.


“Pretres smo obavili narednog jutra”, naveo je Šćepanović.


Sa današnje sjednice Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Zahtjev za kontrolno saslušanje Markovića i Šćepanovića uputili su poslanici opozicionih partija, navodeći u obrazloženju da je neophodno utvrditi činjenice i okolnosti u vezi sa pucnjavom za koju je osumnjičen Danilo Mandić.


Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet i utvrdilo da u radnjama Danila Mandića nema elemenata krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju, za koje je vođena prvobitna istraga.


Predmet je, potom, ustupljen Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici koje je, nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv Mandića zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, u sticaju sa krivičnim djelima laka tjelesna povreda na štetu Darka Perovića i krivičnim djelom teško djelo protiv opšte sigurnosti u kojem je tešku tjelesnu povredu zadobio Adis Turković.


Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Šćepanović: Prikupili smo dokaze da je Mandić pucao

21/07/2025

Vijesti
Card banner

Suđenje odgođeno jer Medenica mora na operaciju ruke

21/07/2025

Vijesti
Card banner

Uhapšen Senad Mujević, bivši direktor rožajskog "Vodovoda i kanalizacije"

21/07/2025

Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.

USA flag