VIJEĆE VIŠEG SUDA U PODGORICI PRIHVATILO ZAHTJEV BRANILACA OSUMNJIČENIH ZA ŠVERC CIGARETA
Mrkić i Nikočević pušteni iz pritvora (FOTO+VIDEO)
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Nikočević
Nikola Mrkić i Mujo Nikočević, koji se sumnjiče da su pripadnici kriminalne organizacije Nikolinog brata, odbjeglog Aleksandra-Aca Mrkića, danas su pušteni da se brane za slobode.
Odluku je na današnjem suđenju Mrkićevoj grupi, koja se tereti da je povezana sa švercom cigareta, donijelo Vijeće suda na čelu sa sudijom Vesnom Kovačević.
"Nikoli Mrkiću i Nikočeviću je zabranjeno da napuštaju mjesto boravišta, a obavezni su da sudu dostave pasoše", kazala je Kovačević.
Mrkić Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Ukidanje pritvora, prethodno, tražili su njihovi branioci. Isti zahtjev je podnijet i za pritvorenog Arsenija Kalezića, ali ga je Vijeće suda odbilo.
"Za Kalezića nijesmo u zakonskoj mogućnosti da ga pustimo da se brani sa slobode jer mu ne možemo odrediti mjere nadzora", kazala je sudija Kovačević.
Suđenje Mrkićevoj kriminalnoj organizaciji, čiji je član, prema optužnici Specijalnog državnog tužilaštva, i bivši šef crnogorske policije Veselin Veljović, danas je nastavljeno saslušavanjem okrivljenih, Dušice Bulatović i Predraga Veljića.
Veljović danas uoči suđenja Foto: Libertas Press/Savo Prelević
"U optužnici nema ništa novo pored onoga što mi je tužilac Saša Čađenović na teret stavio 2020. godine, kada sam priveden. Da sam zaista bio kriv, sigurno bijelog dana ne bih gledao. Poražavajuće je da se nastavlja ono što je Čađenović počeo, bez ikakve provjere. A, Čađenović je poznat po filovanju dokaza i po tome što je favorizovao i štitio one koji su imali monopol za poslove u Slobodnoj zoni Luke Bar", rekao je danas Veljić, negirajući da je preko, tada svoje firme "Bijara“, radio špediciju za preduzeća koja su, navodno, krijumčarila cigarete.
"Ja sam tu firmu prodao u maju 2020. godine i od tada nemam nikakve veze sa njom", naveo je Veljić.
Zadatak Čađenovića i bivšeg glavnog specijalnog tužioca, Milivoja Katnića, kazao je danas Veljić, "bio je da melju druge, koji su dolazili da rade časno i pošteno".
"Već su mi, u drugom predmetu, oduzeli deceniju života samo zbog filovanja dokaza", rekao je Veljić.
On je danas optužio Čađenovića, koji je u pritvoru zbog sumnje da je radio za kriminalni kavački klan, i da je protivzakonito "otvarao" njegov telefon, koji je, tvrdi, sam predao nakon saslušanja u avgustu 2020. godine.
"U to sam siguran jer mi je advokat, nekoliko mjeseci nakon što sam predao telefon, rekao da u njemu nema ništa, samo neke slike sa plaže. A u tom telefonu su bile upravo te slike. Telefon je zvanično vještačen tek u januaru", tvrdi Veljić.
Optužio je Čađenovića i da ga je na saslušanju uvrijedio.
"Rekao mi je i da se, ako me još jednom vidi ili čuje da sam bio u Luci Bar, neću vaditi iz zatvora", rekao je Veljić.
To saslušanje 2020. godine, kazao je on, trajalo je do nekoliko sati nakon ponoći.
"Iz sefa Specijalnog policijskog odjeljenja su izvadili novac i dali mi ga za taksi", naveo je danas Veljić, insistirajući da sve što je danas ispričao bude evidentirano.
Dušica i Željko Bulatović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Krivicu je danas negirala i Dušica Bulatović.
"Nijesam prala novac ni za koga. Tužilaštvo navodi da je novac, koji je dat za zakup magacina u Luci Bar, stečen kriminalnim aktivnostima. Otkud sam ja to mogla da znam", kazala je Bulatović.
Ona je danas pojasnila da su ona i njen suprug, takođe okrivljeni, Željko Bulatović, kupili prostor u Luci Bar, koji su namjeravali da izdaju.
"Sklopili smo ugovor sa licima koji su trebalo da ga zakupe. Ovjerili smo taj ugovor u kolašinskom sudu. Ne sjećam se imena tih lica. Onda su nas priveli. Više nijesmo imali kontakte sa njima", kazala je danas Bulatović.
Advokati traže da se iz spisa izuzme iskaz odbjeglog Bubanje
Advokati iz redova odbrane danas su zatražili od Vijeća suda da iz spisa izuzme iskaz jednog od okrivljenih, odbjeglog Stefana Bubanje, koji je ranije dao Specijalnom državnom tužilaštvu. Bubanja je tada pričao da je u posao ušao na zahtjev tasta, okrivljenog Arsenija
Kalezića, da je koristio kriptovani telefon, prevozio cigarete, komunicirao sa ostalim okrivljenima...
Advokati tvrde da je Bubanja saslušavan bez prisustva ostalih osumnjičenih i njihovih branilaca, zbog čega nijesu bili u mogućnosti da mu postavljaju pitanja i iznose primjedbe.
"Ako se njegov iskaz prihvati, mi smo onda dovedeni pred svršen čin", rekao je advokat Nebojša Asanović.
Suđenje se nastavlja 17. decembra kada će biti saslušani svjedoci, bivši policijski funkcioner Enis Baković, Saša Knežević, Milivoje Pipović i Ljubomir Bulatović.
Mrkićeva kriminalna grupa, navodno, formirana 2020. godine
Osim Veljovića, braće Mrkić, Kalezića, Nikočevića, Bulatovića, Veljića i Bubanje, optužnicom Specijalnog državnog tužilaštva su obuhvaćeni i Stefanov brat, Nikola Bubanja, Borislav Lečić, Nemanja Anđelković, Goran Gluščević, Nikola Bačilović i Sadig Elnagar.
Iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi, saopštio je ranije portparol tužilaštva i specijalni tužilac Vukas Radonjić, proizlazi osnovana sumnja da je Aleksandar Mrkić, u 2018. godini, stvorio kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore.
"Sa ciljem bavljenja krijumčarenjem cigareta iz Slobodne carinske zone Luke Bar i pranjem novca", rekao je tada Radonjić.
Iz dokaza, naveo je on, proizlazi i osnovana sumnja i da je Veljović, "ostvarujući svoj zadatak u kriminalnoj organizaciji, zloupotrijebio službeni položaj tako što je, između ostalog, organizatoru kriminalne organizacije putem kriptovane komunikacije saopštavao podatke pribavljene obavljanjem policijskih poslova".
"A, koji se odnose na planiranje izvršenja dokazne radnje pretresanja od policije, prema jednom članu kriminalne organizacije, čime mu je pribavljena korist u vidu raspolaganja podacima koje nije smio dobiti i stvaranju vremenskih i prostornih uslova da član kriminalne organizacije sakrije predmete krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti, kako ih policija ne bi pronašla", saopštio je Radonjić.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.