U VIŠEM SUDU U PODGORICI NASTAVLJENA KONTROLA OPTUŽNICE PROTIV ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA
Šoškić: Sudija, opomenite publiku, ja nijesam jadan (FOTO+VIDEO)
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Tužilac Šoškić
Bivši policijski funkcioner Zoran Lazović i penzionisani glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić ni na današnjem ročištu u Višem sudu u Podgorici, drugi put zaredom, nijesu imali priliku da se izjasne o optužnici, koju je protiv njih, 11. oktobra, podigao specijalni tužilac Miloš Šoškić, po čijem nalogu su i uhapšeni 14. aprila.
Šoškić ih sumnjiči da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija. Osim tih, Lazoviću je na teret stavio i pranje novca.
Kao i 8. novembra, i na današnjoj kontroli optužnice riječ je imao samo tužilac Šoškić - skoro pet sati je čitao dokaze na osnovu kojih je podigao optužnicu protiv nekadašnjeg šefa Katnića i policajca Lazovića.
Većina njih je zasnovana na porukama sa Skaj aplikacije, koje su, navodno, razmjenjivali Lazovićev sin Petar, njegov kolega policajac Ljubo Milović, vođa kriminalnog kavačkog klana Radoje Zvicer, pljevaljski narko-bos Darko Šarić, beogradski kriminalci Veljko Belivuk i Marko Miljković...
"Sjedi, jedan", dobacio je neko iz publike, nakon što je Šoškić završio izlaganje.
"Molim sud da opomene publiku. Ja nijesam jadan", reagovao je odmah specijalni tužilac.
Sudija Zoran Radović, koji predsjedava Vijećem suda, koje treba da odluči da li će potvrditi Šoškićevu optužnicu ili obustaviti postupak protiv Lazovića i Katnića, upozorio je da će publiku udaljiti iz sudnice ukoliko opet neko bude ometao rad.
Katnić danas uoči ročišta Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Prije nego je Radović nastavak ročišta zakazao za 29. novembar, Katnić ga je zamolio za riječ, kako bi iznio svoj zahtjev.
"Tužilac je tokom cijele istrage odbijao da mi dostavi dokaze. Sud je dužan da svim strankama omogući ravnopravni pristup. Zato molim sud da, ako ne obustavi ovaj postupak, od Specijalnog tužilaštva pribavi sve spise predmeta, koji su vođeni protiv kavačkog klana, do dana mog penzionisanja. Ovo iz razloga jer tužilac tvrdi da nijesam gonio Zvicera i ostale pripadnike njegove kriminalne grupe", rekao je Katnić.
Sudija Radović ga je opomenuo da ne može da iznosi odbranu jer nije riječ o glavnom pretresu, nego o kontroli optužnice.
"Znam da nije glavni pretres. Nego shvatam da će ročište biti odgođeno, pa samo da zatražim ono na što imam pravo. Nabavite i originalne komunikacije Petra Lazovića i Radoja Zvicera... Tužilaštvo ih je skrivalo, a te komunikacije su krunski dokaz za moju odbranu", kazao je Katnić, navodeći datume kada su te komunikacije, navodno, ostvarene.
Lazović i jedan od njegovih branilaca, advokat Nikola Martinović, insistirali su da ročište bude nastavljeno danas, što sudija Radović nije uvažio.
Lazović: Budite sigurni da sam stabilan
Prije nego su ih zatvorski čuvari izveli iz sudnice i sproveli u spuški pritvor, Lazović i Katnić su iskoristili priliku da se pozdrave sa prijateljima i porodicom, koji su i danas ispunili dio sudnice, predviđen za publiku, do posljednjeg mjesta.
"Hvala vam svima. Molim vas, nemojte da dolazite više, ne želim da se maltretirate, putujete i izlažete trošku. Sad su i poledice. Budite sigurni da sam stabilan. Oni su uvijek sa mnom", kazao je Lazović, pokazujući prijateljima i porodici fotografije svojih unuka, koje su se nalazile na poleđini spisa.
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Prema sumnjama tužilaštva, Zoran Lazović je, u 2020. godini, u Crnoj Gori organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici, navodno, postali njegov sin Petar Lazović, penzionisani tužilac Katnić, suspendovani specijalni tužilac Saša Čađenović i druge, za sada, nepoznate osobe.
Ta, navodno, Lazovićeva kriminalna organizacija je, sumnjaju u tužilaštvu, sarađivala sa kriminalnim kavačkim klanom odbjeglog Zvicera.
Lazović je, piše u optužnici, u decembru 2020. godine, kao pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja, pribavio korist Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što im je, na zahtjev Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar, ukinuo zabranu ulaska u Crnu Gor.
Belivuk i Miljković su, piše u optužnici, tokom januara boravili u Crnoj Gori, kod Radova Zvicera, ali i "ostvarivali neposredan susret i ručak sa Zoranom Lazovićem“.
Lazović je potom sa Katnićem, sumnjaju u SDT-u, "u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog djela, u javnim i medijskim nastupima, obmanjivao javnost da su ta lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da su prema njima Uprava policije Crne Gore i on, kao starješina, preduzimali policijske mjere i radnje, u skladu sa zakonom“.
U tužilaštvu sumnjaju i da su Lazović i Katnić, u decembru 2020. godine, protivpravnim iskorišćavanjem svojih službenih položaja i ovlašćenja i nevršenjem svojih službenih dužnosti, pribavili korist Dušku Roganoviću, istaknutom članu Zvicerove kriminalne organizacije.
"U cilju realizacije kriminalnog plana, Katnić, kao glavni specijalni tužilac, u januaru 2022. godine, sa Čađenovićem, specijalnim tužiocem koji je bio obrađivač predmeta, nevršenjem svoje službene dužnosti, pribavio je korist Petru Lazoviću, Ljubu Miloviću, Zviceru, Roganoviću i još sedmorici pripadnika Zvicerove kriminalne organizacije jer se, iako je znao da postoje osnovi sumnje da su učinili krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, saglasio sa odlukom koju je donio optuženi S.Č. da se ne preduzima krivično gonjenje protiv njih. M.K. je potom, ostvarujući dalje svoju ulogu i zadatak u kriminalnoj organizaciji, u javnim i medijskim nastupima obmanjivao javnost da optuženi P.L. nije pripadnik kriminalne organizacije R.Z, već prikriveni policijski službenik na tajnom zadatku“, piše, pored ostalog, u optužnici.
"Lazović 65 mjeseci živio od 12.000 eura"
Tužilac Šoškić sumnja i da je Zoran Lazović, od marta 2021. do marta 2024, lažno prikazivao činjenice o porijeklu novca za koji je znao da je pribavljen kriminalnom djelatnošću.
"Jer je, kao javni i bivši javni funkcioner Agenciji za sprečavanje korupcije podnosio izvještaje u kojima je lažno prikazivao da je ostvarivao prihode od poljoprivrede u iznosima od po 2.500 eura mjesečno, iako nije vršio promet poljoprivrednih proizvoda i hrane, niti je u registar ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede upisan kao proizvođač poljoprivrednih proizvoda namijenjenih tržištu“, piše u optužnici.
Od početka 2019. do maja 2024, rekao je danas Šoškić, Lazović je sa računa podigao 18.000 eura.
"Prilikom pretresa je kod njega pronađeno 6.000 eura, što znači da je 65 mjeseci živio od 12.000 eura, a samo troškovi održavanja njegovog imanja koštali su 46.500 eura", ukazao je Šoškić na jednu od navodnih nelogičnosti.
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.