Libertas logo

JOŠ NIJE ZAVRŠENA ISTRAGA U PREDMETU POVODOM ODLUKE SAVJETA RTCG OD 1. JUNA PROŠLE GODINE O IZBORU GENERALNOG DIREKTORA

Dok tužilaštvo ćuti, Raonić nezakonito uzima naše pare

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Raonić

Autor

Radmila Grbić

22/10/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Generalnom direktoru Radio-televizije Crne Gore (RTCG), Borisu Raoniću, isplaćeno je iz državne kase najmanje 52.000 eura na osnovu nezakonite odluke Savjeta te medijske kuće od 1. juna prošle godine, kojom je izabran za prvog čovjeka Javnog servisa.


Taj novac poreskih obveznika dat je Raoniću na ime plata za ukupno 13 mjeseci, koje je, kako je presudio Osnovni, a potom to, 18. oktobra, potvrdio i Viši sud u Podgorici, zaradio obavljajući nezakonito dodijeljenu dužnost generalnog direktora.

Na toj poziciji je bio do 9. jula ove godine, kada je podnio ostavku.

Istog dana, odlukom većine članova Savjeta RTCG, Raonić je imenovan za vršioca dužnosti, a potom, 31. avgusta, opet za generalnog direktora Javnog medijskog servisa.


Koliko je državu ukupno koštao nezakoniti izbor Raonića, odnosno koliko mu je novca građana isplaćeno i za službena putovanja, automobil, telefonske račune… i da li će taj novac biti vraćen u državni budžet, Libertas nije uspio da sazna.


Camović-Veličković Foto: Libertas Press/Savo Prelević


“Raonić je u tom periodu primao minimalno 4.000 eura mjesečno. To je podatak koji je Ministarstvo finansija objavilo jednom. To je bio posljednji put da ministarstvo objavljuje tu vrstu podataka”, kazala je Libertasu potpredsjednica Savjeta RTCG, Marijana Camović-Veličković.


Riječ je o izvještaju Ministarstva finansija za februar - tada je objavljeno da je generalni direktor RTCG, Boris Raonić, u tom mjesecu primio najveću zaradu među javnim funkcionerima u Crnoj Gori - 4.042 eura.


Foto: Ministarstvo finansija


“Za ranije mjesece Raonić je izbjegao da dostavi iznose svojih primanja jer je jednostavno ignorisao odluke resornog ministarstva, tako da samo možemo da pretpostavljamo o kojim iznosima se radilo. Svaki cent koji je primio za tri godine bio je nezakonit”, rekla je Camović-Veličković.


Ona je, ujedno, jedina članica Savjeta koja je odgovorila na pitanja Libertasa nakon što je Viši sud u Podgorici, 18. oktobra, potvrdio rješenje sudije Osnovnog suda Jelena Anđelić, prema kojoj je Raonić nezakonito reizabran za čelnika RTCG.


Pitanja su poslata i njenim kolegama, Veselinu Drljeviću, koji je na čelu Savjeta RTCG, Amini Murić, Milici Špajak, Naodu Zoriću, Filipu LazovićuPredragu Marseniću i Vladimiru Drekaloviću.


Niko od njih, ni nakon pet dana, nije odgovorio šta će preduzeti nakon što je potvrđeno da su Drljević, Lazović, Zorić i Murić, donijeli nezakonitu odluku.


U međuvremenu, oglasio se menadžment RTCG, koji smatra da odluka Višeg suda "više ne proizvodi pravno dejstvo".


“Tražiću ostavke onih koji su u junu prošle godine glasali za Raonića”, najavila je Libertasu Camović-Veličković.


To će, kazala je ona, uraditi na sjednici Savjeta RTCG, čije hitno sazivanje je zatražila čim je objelodanjena odluka Višeg suda u Podgorici.


“Međutim, još nijesam dobila bilo kakav odgovor od članova i članica Savjeta”, navela je Camović-Veličković.


Ona je, ističe, na sjednici 1. juna 2023, kada je donijeta odluka koja je sada prvosnažno osporena, “upozoravala članove Savjeta, pravnike i advokate RTCG, na pogubnost odluke koju su planirali da donesu”.


Sa jedne od sjednica Savjeta RTCG Foto: Libertas Press/Savo Prelević


“Uostalom, o tome je govorila i pravosnažna sudska presuda koja nam je tog dana bila na stolu. Znači, znali su i svjesno i organizovano donijeli nezakonitu odluku i nijesu postupili po pravosnažnoj sudskoj presudi, što je sad pravosnažno dokazano. To je krivično djelo i nije jedino koje su počinili ljudi koji su tog dana glasali za Raonića. To će pokazati ostali postupci koji se vode ili će se pokrenuti kada Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici konačno počne da donosi odluke u vezi sa krivičnim prijavama, koje su podnijete protiv tih osoba”, smatra Camović-Veličković.


Raonić je 1. juna prošle godine imenovan za generalnog direktora, uprkos pravosnažnoj presudi Višeg suda u Podgorici, shodno kojoj je on već ranije, u avgustu 2021, nezakonito izabran za čelnu poziciju u RTCG jer je bio u sukobu interesa.



ODT: Predmet je u fazi izviđaja


Iako je predmet povodom izbora Raonića za čelnika Javnog servisa formiran 3. juna prošle godine, dva dana nakon odluke Savjeta RTCG, podgoričko tužilaštvo nije donijelo nijednu odluku.

“Obavještavam vas da se predmet nalazi u postupku izviđaja. Postupajući tužilac preduzima sve zakonom predviđene mjere i radnje. Radi zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više detalja”, bilo je sve što je ODT navelo u odgovoru.
Libertas ih je pitao koliko je predmeta formirano protiv generalnog direktora RTCG Borisa Raonića i Savjeta te medijske kuće, kada su formirani, zbog čega i u kojoj su fazi, kao i da li će odluka Višeg suda u Podgorici uticati na istragu i, ako hoće, na koji način.


Camović-Veličković: Tužilaštvo konačno da shvati posljedice ovakve odluke


Potpredsjednica Savjeta RTCG, Marijana Camović-Veličković, podsjetila je da je godina i po bila dovoljna Osnovnom i Višem sudu u Podgorici da odrade svoj posao.


“Ali, ne i tužilaštvu, prvo Specijalnom, pa sada i Osnovnom, da utvrde da li ima elemenata krivičnih djela u radnjama članova Savjeta koje uvijek završavaju na isti način - izborom Raonića za generalnog direktora”, kazala je Camović-Veličković.


Smatra da bi “bilo dobro da ODT konačno shvati posljedice nezakonitog izbora Borisa Raonića”.


“U rukama čovjeka, koji je nezakonito izabran, bilo je više od 20 miliona godišnjeg budžeta, milionski ugovori, otkazi, zapošljavanja, promjene radnih mjesta...”, navela je Camović-Veličković.


Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Osumnjičeni za pokušaj ubistva gimnazijalca ostaje na slobodi

22/10/2024

Vijesti
Card banner

Uhapšeni Strahinja Koprivica osumnjičen da je švercovao drogu sa Igorom Krstovićem

21/10/2024

Vijesti
Card banner

Kašćelan, Vučković i Kažić ostaju u Spužu

21/10/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo