Libertas logo

POČELO SUĐENJE BIVŠEM DIREKTORU UPRAVE POLICIJE I OSTALIM OPTUŽENIMA ZA ŠVERC CIGARETA

Veljović: Sa Mrkićem sam pričao o hotelu, da sam znao za šverc prekinuo bih svaki kontakt sa njim (FOTO+VIDEO)

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Veljović uoči današnjeg suđenja

Autor

Radmila Grbić

08/10/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Nijesam kriv. Ne postoji nijedan dokaz da sam zloupotrijebio službeni položaj. Nijesam koristio Skaj aplikaciju. Sa optuženim Aleksandrom Mrkićem komunicirao sam putem obične telefonske veze. Sa njim sam imao isključivo građansku komunikaciju. Optužnica je bespredmetna. Njen cilj je policijsko-tužilački progon... Zbog sticanja političkih poena, rekao je danas, na suđenju u Višem sudu u Podgorici, bivši šef policije Veselin Veljović.



Specijalno državno tužilaštvo, osim za zloupotrebu položaja, optužilo je Veljovića i da je pripadnik kriminalne grupe, koju je, navodno, organizovao odbjegli Aleksandar Mrkić, a koja se povezuje sa švercom cigareta.


"U posljednje tri godine sam trpio mučenje i progon navodnih oslobodilaca", kazao je Veljović, koji je 18. jula, nakon godinu provede u pritvoru, pušten da se brani sa slobode.


Njegovo iznošenje odbrane prekinuo je jedan od zastupnika optužnice, specijalni tužilac Vukas Radonjić.


"Okrivljeni ne smije da čita odbranu", rekao je tužilac Radonjić, obraćajući se sudiji Vesni Kovačević, koja je, potom, opomenula Veljovića da, prilikom iznošenja odbrane, može da koristi bilješke samo kao podsjetnik.


"Istinom ću braniti svoju i čast porodice. Nikada, tokom svoje 34 godine duge karijere, nijesam učinio ništa protivzakonito. Sve starješine i policajci mogu potvrditi da nikada ništa nijesam tražio za bezbjednosno-interesantna lica i kriminalne organizacije. Tužilaštvu sam dobrovoljno dao dva svoja telefona i računar, kao i pristupne šifre. Tu su moje privatne prepiske. Ne bi me čudilo da osvanu u medijima", kazao je bivši šef policije.


Na pitanje suda, Veljović je kazao da je znao da Mrkić ima fabriku cigareta u Mojkovcu.


"Ja sam iz tog grada. Ali, nikakve veze nemam sa tom fabrikom. Nijesam znao za, navodno, kriminalne aktivnosti Mrkića. Da jesam, prekinuo bih svaki kontakt sa njim. Znao sam da ima poslovne prostore, da gradi hotel na Žabljaku... Ali, to je njegova i stvar njegove porodice", naveo je Veljović.


Veljović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Po ranijem nalogu tužiteljki Stojanke Radović i Ranke Čarapić, kaže, "policija je upadala u tu fabriku".


"Kontrole su trajale godinama. Nijesu nađene nikakve nepravilnosti", rekao je Veljović.


Sa Mrkićem je, kaže, razgovarao o toj fabrici.


"Ali, više informativno. Rekao mi je da proizvodi 3-4 brenda, da redovno isplaćuje plate radnicima, dažbine državi... Nikada nijesmo razgovarali o Luci Bar i, navodnom, nelegalnom izvozu cigareta", rekao je danas Veljović.


On je, na pitanje suda, kazao da je za Mrkićev magacin u podgoričkom naselju Donja Gorica saznao nakon što ga je pozvao urednik jednog medija.


"Koji mi je rekao da je ugrožena bezbjednost njegove novinarske ekipe, koja je htjela da pristupi tom magacinu. Odmah sam obavijestio Centar bezbjednosti Podgorica i poslao interventnu policiju, kako bi zaštitili novinarsku ekipu", ispričao je Veljović.


U Donjoj Gorici, kako su Vijesti objavile u februaru 2011. godine, odbjegli Mrkić i njegov brat Nikola, koji je u spuškom pritvoru zbog optužbe da je član njegove kriminalne organizacije, navodno, imali su pogon za izradu lažnih cigareta i štampariju u kojoj se pravila ambalaža za njih.


Nikočević danas uoči suđenja Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Veljović je danas odbacio optužbu tužilaštva da je Aleksandru Mrkiću javio da će policija pretresti kuću njihovog, navodno, druga iz kriminalne organizacije, Podgoričanina Muja Nikočevića.


"Pretres je bio 25. decembra 2020. godine, a ja sam policiju napustio osam dana ranije. Nakon tog posljednjeg radnog dana u policiji, 17. decembra 2020, nijesam imao nikakve profesionalne kontakte sa tom službom. Na novoj poziciji savjetnika predsjednika države za bezbjednost i odbranu, na kojoj sam počeo 18. decembra te godine, nijesam imao mandat da imam bilo koju operativnu informaciju iz policije, pa ni planiranje pretresa", tvrdi Veljović.


Imao je pravo, kaže, pristupa tajnim podacima.


"Ali, oni nikad nijesu sadržali operativne informacije", rekao je Veljović. Nikada, naglasio je, nije bio u kontaktu sa sudijama ili tužiocima.


"Iz dispozitiva optužnice se stiče utisak da je Veselin Veljović vidovit", rekao je jedan od advokata odbrane, Danilo Mićović.


"Ovo pokazuje da tužilaštvo tretira sudije kao bojler", nadovezao se Mićovićev kolega, advokat Nikola Martinović, branilac optuženog bivšeg šefa policije.


Martinović je na današnjem suđenju sjedio u dijelu sudnice, koji je predviđen za publiku, pored sveštenika Radomira-Raša Nikčevića, navodno, kuma porodice Mrkić.


Sveštenik Nikčević danas nakon glavnog pretresa Foto: Libertas Press/Savo Prelević


"Da nemate neke natprirodne moći da predvidite naredbe sudova ili tužilaštva", pitao je advokat Mićović Veljovića.


"Očekujete li da kaže da ima", kazala je sudija Kovačević, opomenuvši Mićovića.


Veljović je, nekoliko puta, rekao da je sa odbjeglim Mrkićem imao isključivo "građansku komunikaciju".


"Kada bih otišao na Žabljak zvao sam ga da popijemo kafu. Interesovao sam se kod njega zašto ne završava hotel na Žabljaku, koji bi značio za turizam... Govorio mi je da nema para. Nikada od mene nije tražio nikakvu pomoć, u smislu nekog prekršaja... Ne sjećam se je li me zvao da mu pomognem za prelazak državne granice u vrijeme kovida. Ali, znam da nijesam izdao naredbu da mu se omogući ulazak u Crnu Goru", rekao je Veljović.


Tvrdi da nikada, na molbu Mrkića, nije urgirao u Upravi za izvršenje sankcija da se nekom od pritvorenika omogući neka pogodnost.


"Aleksandar Mrkić me nikada nije zvao da intervenišem kod bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i specijalnog tužioca Sašu Čađenovića, zbog hapšenja Bubanje, Bulatovića i ostalih optuženih", kazao je Veljović.


Da je pucano u optuženog Nikočevića, tvrdi, saznao je od svog tadašnjeg pomoćnika, Enisa Bakovića.


"Baković mi je tada rekao da je Nikočević imao bezbjednosne probleme. Ja sam Bakoviću rekao da ga primi, razgovara sa njim i procijeni šta policija može da uradi. Kao za svakog drugog građanina. Naložio sam i da se provjeri Nikočevićevo blindirano vozilo. Tada je utvrđeno da nije bilo na spisku ukradenih", rekao je Veljović.


Martinović: Slučajni dokazi se ne smiju koristiti


Nakon njegovog iznošenja odbrane, koje je trajalo sat i po, advokat Martinović je od suda zatražio da se iz spisa predmeta izdvoje Skaj poruke.


"Prvo što je Skaj nezakonit dokaz. Drugo, ako se u naredbi o pretresanju telefona ne pominje ime Veselina Veljovića, onda je riječ o slučajnom dokazu, a on se ne može koristiti", rekao je Martinović, obraćajući se Vijeću suda.


"Ovo nije faza kad se predlaže izdvajanje pojedinih dokaza, već se to radi u dokaznom postupku", nadovezao se tužilac Radonjić.


Mrkić: Omogućite bratu pravedno suđenje i doći će


Krivicu je danas negirao i Nikola Mrkić.


"Ne znam od čega se branim", rekao je on.


Nikola Mrkić danas uoči suđenja Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Tvrdi da nije imao kriptovani telefon.


"I da sam primao te poruke, kako to piše u optužnici, nema mojih odgovora. A vaspitanje mi nalaže da odgovorim na svaku poruku, a posebno svog rođenog brata", kazao je Mrkić.


Ni sa kim od optuženih, rekao je on, nije imao poslovne kontakte.


"Nikom nikada nijesam prenosio nikakve poruke. Švercovao sam samo jednom u životu, rješenja iz hemije u osnovnoj školi", naveo je Mrkić.


Tužioci Jovan Vukotić i Vukas Radonjić Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Odgovarajući na pitanja tužioca Radonjića, Mrkić je rekao da se nikada nije bavio proizvodnjom i prodajom cigareta, da zna da njegov brat Aleksandar ima svojih poslova po inostranstvu i da nije vlasnik preduzeća "Montenegro Tabako". Nije znao čija je to firma.


"Kako je policija pretresom vaše kuće pronašla dokumentaciju "Montenegro Tabaka" i "Montenegro duvan komerca"", pitao je Radonjić Mrkića.


Optuženi brat navodnog organizatora kriminalne organizacije odgovorio je da je riječ o ugovorima tih firmi sa Aleksandrom Mrkićem o zakupu prostora.


"Poruke, koje su navedene u optužnici, nije pisao moj brat jer se kose sa njegovim obrazovanjem", napomenuo je danas Nikola Mrkić, rekavši da sud i tužilaštvo sve odgovore mogu dobiti od Aleksandra Mrkića, koji će, kaže, "biti dostupan kada mu se omogući pravedno suđenje".


Nastavak suđenja zakazan je za 30. oktobar.


Odbijeni prijedlozi za ukidanje pritvora


Vijeće suda danas je odbilo prijedloge advokata Nikole Mrkića, Muja Nikočevića i Arsenija Kalezića, da ih pusti da se brane sa slobode.


Kalezić danas uoči suđenja Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Osim njih trojice, Veselina Veljovića i Aleksandra Mrkića, optužnicom su obuhvaćeni i Stefan BubanjaNikola BubanjaŽeljko BulatovićDušica BulatovićPredrag VeljićBorislav LečićNemanja AnđelkovićGoran GluščevićNikola Bačilović Sadig Elnagar.


Iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi, saopštio je ranije tužilac Radonjić, proizlazi osnovana sumnja da je Aleksandar Mrkić, u 2018. godini, stvorio kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore, a čiji član je postao i tadašnji direktor Uprave policije i, kasnije, savjetnik predsjednika Crne Gore za odbranu i bezbjednost, Veselin Veljović, i drugi okrivljeni.


"Sa ciljem bavljenja krijumčarenjem cigareta iz Slobodne carinske zone Luke Bar i pranjem novca", rekao je tada Radonjić.


Dušica Bulatović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Iz dokaza, naveo je on, proizlazi i osnovana sumnja i da je Veljović, "ostvarujući svoj zadatak u kriminalnoj organizaciji, zloupotrijebio službeni položaj tako što je, između ostalog, organizatoru kriminalne organizacije putem kriptovane komunikacije saopštavao podatke pribavljene obavljanjem policijskih poslova".


"A, koji se odnose na planiranje izvršenja dokazne radnje pretresanja od policije, prema jednom članu kriminalne organizacije, čime mu je pribavljena korist u vidu raspolaganja podacima koje nije smio dobiti i stvaranju vremenskih i prostornih uslova da član kriminalne organizacije sakrije predmete krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti, kako ih policija ne bi pronašla", saopštio je Radonjić.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Uhapšen Tozaj, u vozilu krio 950.000 eura

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Poništena odluka o obustavi postupka protiv Duška Kneževića

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Policija traga za Vujkovićem i Vukčevićem zbog ubistva žene na Zabjelu

20/11/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo