Libertas logo

SPECIJALNO DRŽAVNO TUŽILAŠTVO DONIJELO NAREDBU O SPROVOĐENJU ISTRAGE PROTIV DIREKTORICE ASK-A

SDT: Perović osumnjičena da je oštetila državu za najmanje 100.000 eura

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Perović

Autor

Radmila Grbić

10/05/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Specijalno državno tužilaštvo donijelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv direktorice Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelene Perović, koju sumnjiči da je počinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja i da je, od avgusta 2020. do marta 2024. godine, sebi i drugima pribavila imovinsku korist, a budžetu Crne Gore nanijela štetu od najmanje 100.000 eura.


Naredbu su, saopštio je danas portparol SDT-a, specijalni tužilac Vukas Radonjić, donijeli na osnovu dokaza prikupljenih u izviđaju i saslušanja Perović.


"Postoji osnovana sumnja da je okrivljena, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem granica službenog ovlašćenja, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru kojim je propisano da rješenje o zaradi za lica, koja su izabrana u skladu sa propisima, donosi organ, odnosno radno tijelo koje ih je izabralo, u svoju, ali i u korist predsjednika i članova Savjeta ASK-a, donosila odluke o varijabilnom dijelu zarade i o naknadama, na osnovu kojih je okrivljenoj isplaćivana zarada uvećana za varijabilni dio, a članovima savjeta naknada, iako je donošenje takvih odluka za direktoricu isključivo ovlašćenje Savjeta ASK-a, a za članove savjeta isključivo ovlašćenje Skupštine Crne Gore", saopštio je tužilac Radonjić.


Postoji, naveo je on, osnovana sumnja i da je Perović donosila rješenja za prekovremeni rad, za sebe i svoje pomoćnike, N.P. i B.V, u koja je unosila neistinite podatke o broju prekovremenih časova rada, za koje ne postoji evidencija da su ostvareni, na osnovu kojih je čelnici ASK-a i pomoćnicima isplaćivana zarada uvećana po osnovu prekovremenog rada.


"Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i Uredbi o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, licu koji nije zaposleni, već je u ASK-u bio angažovan po osnovu ugovora o djelu, iz sredstava agencije plaćala troškove putovanja - hotelskog smještaja i prevoza u Sjevernu Makedoniju, Sloveniju, Hrvatsku, Kosovo, Albaniju, Belgiju, Austriju, Francusku, Bugarsku, Egipat i Sjedinjene Američke Države, i da je privatno putovanje u Sloveniju, u izvještaju sa službenog puta, lažno predstavila kao službeno putovanje, a troškove putovanja kao troškove nastale u vezi sa radom, pa je sa računa ASK-a, na ime naknade troškova, sebi isplatila novac", saopštio je tužilac Radonjić.


Tužilaštvo, naveo je on, osnovana sumnja i da je Perović, krajem novembra 2023. godine, kao naručilac posla, sa N.L, kao izvršiocem, zaključila ugovor o djelu.


"Kojim su se ugovorne strane sporazumjele da će izvršilac posla izvršavati poslove koji se odnose na tehničku pomoć prilikom sačinjavanja izvještaja o izvršenim provjerama, tehničku i izrade statističkih izvještaja, pomoć pri sortiranju i raspoređivanju i evidentiranju dokumentacije i njenom odlaganju u određene registre, pripremu, organizovanje i podršku prilikom organizovanja službenih putovanja u zemlji i inostranstvu, za nadoknadu u neto iznosu od 1.000 eura, koja je 20. decembra 2023. godine plaćena sa računa ASK-a. Za vrijeme trajanja tog ugovora, okrivljena je sa istim licem zaključila još jedan ugovor o djelu, koji nije zaveden kroz djelovodnik, za period od 1. do 10. decembra 2023. godine, za iste poslove - priprema, organizovanje i podrška prilikom organizovanja službenih putovanja u zemlji i inostranstvu za nadoknadu u neto iznosu od 1.909,95 eura, koja je 11. decembra 2023. godine, isplaćena sa računa ASK-a", naveo je Radonjić.


U istrazi će se, kazao je on, "prikupiti dokazi i podaci koji su potrebni državnom tužiocu za donošenje odluke o podizanju optužnice ili o obustavi istrage ".


"I dokazi za koje postoji opasnost da se neće moći ponoviti na glavnom pretresu ili bi njihovo izvođenje bilo otežano, kao i drugi dokazi koji mogu biti od koristi za postupak, a čije se izvođenje, s obzirom na okolnosti slučaja, pokazuje cjelishodnim", saopštio je tužilac Radonjić.


Zabranjeno joj da napušta stan 


Perović je uhapšena 17. aprila i poslije dva dana je, nakon saslušanja kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici Suzane Mugoše, puštena da se brani sa slobode.


Mugoša je, nakon što je odbila prijedlog državne tužiteljke Maje Janković o određivanju protvora do 30 dana, Perovićevoj izrekla mjere nadzora - zabrane napuštanja stana i pristupa i sastajanja sa određenim osobama.


Oduzet joj je i pasoš. 


Perović je potom, u intervjuu Televiziji E, kazala da je “glavni i osnovni razlog njenog hapšenja to što je ASK utvrdio da je glavni specijalni tužilac, Vladimir Novović, nezakonito oduzimao predmete, koji su, u tom trenutku, politički-društveno bili bitni vladajućoj većini, od izabranih specijalnih tužilaca i dodjeljivao ih tužiocima koje je sam tražio da se upute u Specijalno državno tužilaštvo”.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Uhapšen Tozaj, u vozilu krio 950.000 eura

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Poništena odluka o obustavi postupka protiv Duška Kneževića

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Policija traga za Vujkovićem i Vukčevićem zbog ubistva žene na Zabjelu

20/11/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo