NOVA PRESUDA OSNOVNOG SUDA U PODGORICI
Sud ponovo poništio odluku o izboru Raonića za čelnika RTCG
FOTO: Savo Prelević
Raonić
Osnovni sud u Podgorici poništio je, kao nezakonitu, odluku o imenovanju generalnog direktora Radio-televizije Crne Gore, Borisa Raonića, koju je ta medijska kuća donijela 1. juna 2023. godine.
"Javnom servisu je naloženo da ponovo odabere generalnog direktora od prijavljenih kandidata, po uslovima javnog konkursa za imenovanje na tu funkciju od 17. juna 2021. godine, u roku od 15 dana od pravosnažnosti presude", saopšteno je danas iz podgoričkog suda.
Odbačen je, navode, tužbeni zahtjev u dijelu u kojem je traženo da se obavi ponovno imenovanje generalnog direktora između preostalih kandidata, osim kandidata Borisa Raonića.
"Prilikom donošenja navedene odluke, tuženi je bio dužan da cijeni činjenično stanje, koje proizlazi iz dokumentacije dostavljene od prijavljenih kandidata po predmetnom javnom konkursa prilikom prvog konkurisanja i isključivo činjenično stanje koje je u odnosu na svakog od prijavljenih kandidata postojalo u vrijeme objavljivanja konkursa. U vrijeme objavljivanja konkursa, Raonić je, u vrijeme prijave na javni konkurs i imenovanja za generalnog direktora, bio član Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM), odnosno bio je javni funkcioner kojeg je imenovala Skupština Crne Gore, a što je u suprotnosti sa odredbom čl. 29 st. 1 tač. 2 Zakona o nacionalnom javnom emiteru RTCG", piše u obrazloženju presude.
Tom odredbom je, navode, propisano da članovi savjeta ne mogu biti osobe koje bira, imenuje ili postavlja predsjednik Crne Gore, Skupština i Vlada.
"Sud ukazuje i na odredbu čl. 50 st. 5 istog zakona, kojom je propisano da za generalnog direktora RTCG ne može biti imenovano lice koje po ovom zakonu ne može biti član savjeta. Isto činjenično stanje je bila osnova za donošenje pravosnažne presude ovog suda P.br. 3110/21 od 4. januara 2023. godine, kada je poništena, kao nezakonita, prva odluka RTCG od 6. avgusta 2021. godine, kojom je Raonić imenovan za generalnog direktora", piše u obrazloženju.
Dakle, navode, "Boris Raonić je u vrijeme objavljivanja javnog konkursa bio u sukobu interesa koji mora biti ograničavajući faktor i, po predmetnom javnom konkursu, ne može biti imenovan za generalnog direktora RTCG".
"To što je Raonić 13. avgusta 2021. godine podnio ostavku na članstvo u SEAM je bez uticaja na drugačiju odluku suda, budući da je u vrijeme raspisivanja javnog konkursa od 17. juna 2021. godine, bio na toj funkciji, imenovan od Skupštine Crne Gore, usljed čega nije mogao biti izabran na mjesto generalnog direktora RTCG", navodi se u obrazloženju suda.
Odluka o imenovanju Raonića je, saopštili su, nezakonita i zbog toga što ne sadrži valjano obrazloženje.
"Odnosno, nijesu navedeni kriterijumi koji su prevagnuli u korist izabranog kandidata, odnosno razlozi koji su opredijelili da se da podrška izabranom kandidatu", naveli su u obrazloženju presude.
U SDT-u formiran predmet, ne odgovaraju dokle su stigli
U Specijalnom državnom tužilaštvu, u julu prošle godine, formiran je predmet protiv Raonića, rukovodioca Pravne službe Želimira Mićovića i advokatice Zorice Đukanović, koji se sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja putem podstrekavanja pojedinih članova Savjeta RTCG.
Postupak je formiran i protiv tih članova zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj.
U kojoj fazi je taj postupak, Libertasu nije odgovoreno iz Specijalnog tužilaštva.
Predsjednik i članovi Savjeta RTCG, Veselin Drljević, Filip Lazović, Naod Zorić, Predrag Miranović i Amina Murić, osumnjičeni su da su, kao javni funkcioneri, odbili izvršenje pravosnažne i izvršne presude i omogućili sticanje protivpravne koristi nezakonito izabranom generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću, dok se na teret Raoniću, Đukanović i Mićoviću stavlja da su predsjednika i članove Savjeta na to podsticali.
Raonić je 1. juna prošle godine ponovo imenovan za generalnog direktora, uprkos pravosnažnoj presudi Višeg suda u Podgorici, shodno kojoj je on već ranije, u avgustu 2021, nezakonito izabran za čelnu poziciju u RTCG jer je bio u sukobu interesa.
Zbog toga je, dva dana kasnije, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici samostalno formiralo predmet, koje je, potom, proslijedilo SDT-u jer je riječ o krivičnim djelima iz njihove nadležnosti.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.