Libertas logo

ŠTRAJKAČKI ODBOR ODBACIO TVRDNJE UPRAVE TELEKOMA I PORUČIO:

Ne politizujemo štrajk, već tražimo svoja prava

News main

FOTO: Libertaspress/Savo Prelević

Sa protesta dijela zaposlenih u Telekomu

Autor

Radmila Grbić

05/02/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Nije tačno da je Sindikat Crnogorskog Telekoma politizovao štrajk, već je istina da smo se, kao građani Crne Gore, obratili svim poslanicima kao legitimnim predstavnicima naroda, kao što smo se, u više navrata, obraćali i Vladi, ali i drugim državnim institucijama, da što prije reaguju i obezbijede vladavinu prava na teritoriji države Crne Gore. To je naše, Ustavom zagarantovano pravo, koje nam ne mogu uskratiti, saopštili su danas iz Štrajkačkog odbora Telekoma, odbacujući tvrdnje menadžmenta.


Iz uprave kompanije su, prije dva dana, kazali Libertasu da su aktivnosti sindikalaca poprimile obrise predizborne kampanje, a ne socijalnog dijaloga.


https://libertaspress.me/single-news/255


"Bahatost u nepoštovanju važećih zakona i propisa države Crne Gore ne smije biti tolerisana koliko god da je "velik i moćan" onaj koji to radi. Ili smo svi jednaki pred zakonom ili je anarhija. Mi ne politizujemo štrajk, mi tražimo da nam se obezbijedi pravo na štrajk, a to je u trenutnoj situaciji jedino moguće ukoliko institucije države adekvatno reaguju i zaustave Crnogorski Telekom, odnosno Dojče Telekom, u namjeri da u Crnoj Gori budu nedodirljivi i iznad zakona. Ovo su činjenice s obzirom na to da opravdani i argumentovani zahtjevi zaposlenih, ni nakon više od dva mjeseca, ne dopiru do poslodavca koji, otvoreno i na najgrublji način, krši osnovna prava zaposlenih garantovana Kolektivnim ugovorom, zakonima o radu i štrajku, Ustavom Crne Gore i ratifikovanim konvencijama MOR-a“, naveli su iz Štrajkačkog odbora.


Krivični zakonik, saopštili su oni, "štiti univerzalno pravo zasposlenih na štrajk tako što, u članu 227, propisuje da će novčanom kaznom ili zatvorom do godinu biti kažnjen svako ko silom, prijetnjom ili na drugi protivpravan način sprejčava ili ometa zaposlene da ostvare pravo na štrajk“.

"Istina je da je zbog toga, nakon prethodnih upozorenja, Štrajkački odbor podnio krivičnu prijavu protiv kompanije, menadžmenta i inspektora rada 26. januara i dopunio je novim dokazima 2. februara. Ali, nije istina da je podnijeta krivična prijava protiv miriteljke angažovane u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova, kako je to menadžment naveo. I pored činjenica da menadžment brutalno krši Zakon o štrajku, potpuno osporavajući Ustavom zagarantovano pravo na štrajk, apsolutno je razočaravajući nalaz postupajućeg inspektora koji po pitanju angažmana eksternih radnika nije utvrdio nepravilnosti. To je postupajući inspektor uradio čak i pored toga što su prethodno, po ovom pitanju, njemu nadređene institucije - Uprava za inspekcijske poslove i Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u odvojenim mišljenjima, zauzele jasan stav da u vrijeme štrajka poslodavac ne može angažovati zamjenske eksterne zaposlene, kako iz agencija za ustupanje zaposlenih, tako i iz drugih pravnih lica, na poslovima zaposlenih koji su u štrajku“, naveli su iz Štrajkačkog odbora.

Izgovori umjesto pregovora

Komentarišući otkazivanje sastanka Sindikata i uprave, koji je bio planiran za 3. februar, u Štrajkačkom odboru tvrde da je "otkazan na intervenciju menadžmenta“. 

"Svima je jasno da menadžment ne želi pregovore, već izgovore, kako bi taktikom zastrašivanja i finansijskog iscrpljivanja ostvarili svoj maliciozan cilj. Insistirati na tehnikalijama dok "kuća gori“ ili, kako menadžment kaže, “precizirati teme i vrijeme izalaganja za učesnike i formirati detaljnu agendu kako bi sastanak bio konstruktivan, vrijeme za replike” i tome slično, suviše je providan izgovor. Naši zahtjevi i razlozi zbog kojih su zaposleni u štrajku su više poznati i vrapcima na grani, nema nejasnoća i nepoznanica. Nama je poznat njihov stav, a njima su poznati naši zahtjevi“, saopštili su iz Štrajkačkog odbora. 


Odbacili su i tvrdnju menadžmenta da Fejsbuk stranica štrajkača obiluje negativnim sadržajem i uvredama ka menadžmentu i pojedinim zaposlenima.


"Što se tiče naše Fejsbuk stranice, Sindikat Telekoma Crne Gore poštuje i pridržava se svih pravila i standarda koje propisuje međunarodni tehnološki gigant kakav je Meta, Fejsbuk Instagram i Tviter. Da, priznajemo da imamo nekoliko šaljivih mimova u formi slike i videa, ali, ako su oni razlog zabrinutosti menadžmenta kompanije koji smatra zaposlene u štrajku zaposlenima nižeg ranga, onda neka nastave da budu zabrinuti jer će ih biti još. Pravo na slobodu govora i izražavanja je Ustavom zagarantovano pravo. Menadžment Crnogorskog Telekoma je taj koji vrijeđao zaposlene nazivajući nas pogrdnim imenima. To su informacije koje su procurile iz menadžmenta kompanije i koje smo dobili od zaposlenih u kompaniji. Da li su svjesni da su izgubili poštovanje i autoritet u očima zaposlenih, a to im nijedan ukaz, odluka, pa čak ni potpis na zahtjeve zaposlenih neće povratiti“, naveli su iz Štrajkačkog odbora.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Prijetio da će uraditi isto što se desilo u "Ribnikaru"

19/09/2024

Vijesti
Card banner

Inspekcija rada da se pozabavi novim izborom Raonića za direktora RTCG

18/09/2024

Vijesti
Card banner

Peruničić osumnjičen da je mimo zakona naređivao prisluškivanja

18/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo