OTKAZAN SASTANAK SINDIKATA CRNOGORSKOG TELEKOMA I MENADŽMENTA
Svi za dijalog, a dijaloga nigdje
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Sa jednog od protesta dijela zaposlenih
Sastanak predstavnika Sindikata Crnogorskog Telekoma i menadžmenta te kompanije, koji je za danas bio planiran, nije održan.
“Svaka strana će reći različite razloge”, rekao je Libertasu Srđa Keković, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore, koja je 17. januara kod Unije poslodavaca Crne Gore, čiji je Crnogorski Telekom član, inicirala sastanak zbog štrajka dijela zaposlenih u toj telekomunikacionoj kompaniji, koji bez prekida traje od 15. novembra prošle godine.
Zahtjevi štrajkača su, kazali su Libertasu, poštovanje Ustava, zakona i Kolektivnog ugovora sa svim pravima i benefitima, kao i povećanje zarada za 30 odsto,
“Cilj menadžmenta kompanije je da ekonomski iscrpi štrajkače kako bi odustali od štrajka”, kazao je Libertasu Keković, aludirajući na to što zaposleni, koji štrajkuju, ne primaju plate od novembra.
S druge strane, iz uprave Crnogorskog Telekoma su, na pitanja Libertasa zbog čega je otkazan današnji sastanak sa Sindikatom, odgovorili:
“Otkazan je iz više razloga. Jedan od njih odnosi se na činjenicu da predstavnici sindikalnih organizacija nikada nijesu formalno potvrdili teme i druge detalje neophodne za održavanje sastanka koji su sami inicirali”.
Štrajk zaposlenih se, smatraju u menadžmentu, “zbog kompleksnosti situacije ne može tretirati kao tema, već povod”.
“Profesionalno je i nužno precizirati teme i vrijeme izalaganja za učesnike i formirati detaljnu agendu kako bi sastanak bio konstruktivan. Predsjednik Štrajkačkog odbora je tokom štrajka iznosio i dodatne zahtjeve, kao što su isplate zarada za kolege koje su u štrajku, pa je elementarna profesionalnost raditi po utvrđenom redosljedu, jer predstavnici kompanije nijesu spremni da još jednom slušaju monologe i isprazne fraze kroz agresivni i optuživački ton, karakterističan za pregovaračku stranu Sindikata od početka pregovora. Upravo su se predstavnici kompanije u prethodnom periodu suzdržavali da na javne aktivnosti i izjave predstavnika Sindikata odgovaraju istom mjerom, sve u namjeri da ne naruše ugled i nivo Telekoma”, rekli su Libertasu u upravi kompanije.
U prvom pozivu Uniji poslodavaca Crne Gore (UPCG) za sazivanje sastanka, koji je tokom pregovora bio zakazan za danas, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), Srđa Keković, napisao je da su primorani da preduzimaju konkretne aktivnosti kako bi “pomogli kolegama i koleginicama, koji već više od dva mjeseca štrajkuju”.
Keković Foto: Libertaspress/Savo Prelević
“Zbog toga, a imajući u vidu da je Crnogorski Telekom vaša članica, smatramo da bi trebalo da se, prije preduzimanja bilo kakvih aktivnosti sa naše strane, kao reprezentativni socijalni partneri na nacionalnom nivou, uključimo u rješavanje ovog problema. S tim u vezi, predlažemo da naše organizacije zakažu zajednički sastanak na ovu temu, na koji bismo pozvali menadžment i Sindikat Crnogorskog Telekoma”, piše u tom pozivu.
Dva dana kasnije, 19. januara, generalna sekretarka UPCG, Suzana Radulović, prenijela je Kekoviću zahvalnost menadžmenta Crnogorskog Telekoma “zbog ponuđenog posredovanja i spremnosti da se, i na taj način, pokuša dijalogom doći do dogovora i razrješenja aktuelne situacije”.
“Kolege iz Crnogorskog Telekoma, a u cilju efikasnosti sastanka i svrsishodnosti razgovora, predlažu da se unaprijed definišu pitanja o kojima će se razgovarati, odnosno da se konkretizuje da li su to zahtjevi iz odluke o stupanju u štrajk ili su to još neke teme i koje. Traže da se dogovori vrijeme izlaganja i mogućih ”replika” učesnika i da predstavnici UPCG i USSCG ne učestvuju u raspravi povodom konkretnih pitanja, već da omoguće, u ulozi posmatrača i u dobroj volji, da menadžment kompanije i predstavnici Sindikata, kroz diskusije, kao direktno zainteresovane strane, pokušaju doći do kompromisa”, napisala je Radulovićeva u dopisu Kekoviću.
S obzirom na to da, tvrde, nijesu dobili odgovore USSCG na zahtjeve Crnogorskog Telekoma, iz Unije poslodavaca obavijestili su Kekovića 1. februara da nema uslova za održavanje sastanka.
“Podsjetiću da sam vam u telefonskom razgovoru rekao da mi nije jasan zahtjev da se “konkretizuje“ tema sastanka, jer smo ga inicirali u cilju rješavanja štrajka u Crnogorskom Telekomu, pa se tema sama po sebi nameće, a to su štrajkački zahtjevi. Što bi drugo mogla biti tema toga sastanka. U vezi sa predlogom da se dogovori “vrijeme izlaganja i mogućih replika učesnika“, rekao sam vam da mi nije jasno zašto se sastanak toliko formalizuje, ali da nama nije problem da se o pravilima dogovorimo na sastanku, a sami ste napisali da će pravila vođenja diskusije predložiti predsjednik UPCG Predrag Mitrović… Prihvatio sam i predlog da predstavnici USSCG i UPCG ne učestvuju u raspravi povodom konkretnih pitanja, već da u ulozi posmatrača omogućimo da menadžment i predstavnici Sindikata kroz diskusiju pokušaju doći do kompromisa. Dakle, toliko o tome ko je, a ko nije odustao od zakazanog sastanka”, piše u odgovoru Kekovića Uniji poslodavaca Crne Gore.
Iz menadžmenta kompanije danas su Libertasu ponovili da su njihova vrata za nastavak socijalnog dijaloga uvijek otvorena.
“Jer je to jedini način da se riješi situacija u kojoj smo se našli. U kompaniji smo uvjereni da se na rješenju ovog problema može raditi samo unutar naše kuće. Zato pozivamo predstavnike Sindikata da se vrate pregovorima sa novim idejama i realnim zahtjevima, koji se mogu prihvatiti i na taj način završiti štrajk, i da ih u pisanom obliku dostave menadžmentu kompanije, kako bi se održao konstruktivan sastanak”, kazali su Libertasu u upravi Crnogorskog Telekoma.
Kompanija je, navode, više puta javno poručila da je spremna odmah da potpiše aneks 9 Kolektivnog ugovora kojim se garantuju svi benefiti, kao i do sada.
“Kao i da je spremna da sav dostupan budžet bude na stolu, osim za već garantovane benefite, koji ostaju, kako bi se kroz dijalog dogovorila njegova buduća upotreba - budžet za povećanje plata, Sindikat, sportske igre, garantovane bonuse... Izlaz iz štrajka moguć je samo uz konstruktivan dijalog, za koji su, prije svega, potrebni volja, ideje i odgovornost prema situaciji u kojoj se kompanija nalazi”, naveli su iz menadžmenta.
Štrajk, interni portal i politika
I dok štrajači svakodnevno ponavljaju svoje zahtjeve, optužujući kompaniju da ne poštuje Kolektivni ugovor i da vrši pritisak na kolege koje rade, kako se ne bi pridružile štrajkačima, menadžment je na internom portalu kompanije 1. februara obavijestio zaposlene na radnim mjestima da su aktivnosti sindikalaca poprimile obrise predizborne kampanje, a ne socijalnog dijaloga.
U toj objavi su, pored ostalog, naveli da su iz medija saznali da je Sindikat podnio krivičnu prijavu protiv izvršnog direktora Stjepana Udovičića, inspektora rada i ostatka menadžmenta i da je cilj tih, napisali su, "neutemeljenih krivičnih prijava zastrašivanje državnih službenika, neprimjeren pritisak i narušavanje ugleda Telekoma“.
Na pitanje Libertasa na osnovu čega su izveli takve zaključke, iz kompanije su odgovorili da sindikalci, na čelu sa Željkom Burićem, "uz podršku svojih savjetnika i advokata, od početka štrajka, svim instancama uključenim u ovaj process, prijete krivičnim prijavama”.
“Od jednog trenutka su te prijetnje počeli da sprovode u djelo. Crnogorski Telekom je od samog početka štrajka, a u skladu sa svim relevantnim zakonima i Ustavom, što su potvrdile i brojne posjete inspektora Agencije za inspekcijske poslove i Osnovni sud, učesnicima u štrajku obezbijedio sve uslove, koje propisuju zakoni Crne Gore, da iskoriste to svoje pravo. Podnošenje krivičnih prijava protiv državnih službenika koji svoj posao obavljaju u skladu sa zakonom, onda kada se njihovi nalazi i mišljenja ne poklapaju sa mišljenjem Burića, početak je svojevrsnog pravnog nasilja nad državom i kompanijom, ali je nastavak prakse uspostavljene na samom početku štrajka”, piše u odgovoru menadžmenta.
Burić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Navode da “Burić izjavama u kojima na osnovu “svog dubokog ubjeđenja“ i bez ijednog argumenta, javno insinuira navodne “zakulisne radnje“ između kompanije i institucija koje ozbiljno rade svoj posao, pokazujući na taj način da ne osjeća odgovornost ni prema zaposlenima Telekoma, ni prema kompaniji u kojoj rade, niti prema državnim organima Crne Gore, stvarajući pritisak na njihove predstavnike i miješajući se u integritet ovih organa”.
“Drugi primjer, uz prethodno pomenutu krivičnu prijavu protiv inspektora Agencije za inspekcijske poslove, jeste i krivična prijava protiv miriteljke angažovane od Agencije za mirno rješavanje radnih sporova. Iako je jasan cilj tih neutemeljenih krivičnih prijava - zastrašivanje državnih službenika, neprimjeren pritisak i narušavanje ugleda Telekoma, te iako, kao privatna kompanija i dio međunarodne korporacije, Crnogorski Telekom ne vidi logiku, niti svoju ulogu u odluci Burića da u unutrašnja pitanja kompanije uključi političare i da Telekom pretvori u glavnu dnevnopolitičku temu, ne svojom voljom smo prinuđeni da odgovaramo na pitanja o politizaciji štrajka”, kazali su Libertasu u upravi kompanije.
Sa protestne šetnje dijela radnika Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Iako se, kažu, “deklaratimo bore za prava zaposlenih u Telekomu, čelnici Sindikata su politizaciju štrajk započeli još u decembru”.
“Tada su kompaniji uputili zahtjev za slobodan pristup informacijama, kojim se zahtijeva “neposredni uvid, pregled, kopiranje i preuzimanje“ ugovora o privatizaciji Crnogorskog Telekoma, sa svim pratećim aneksima, dodacima, prilozima i cjelokupnom relevantnom dokumentacijom. Kako smo i naveli u odgovoru predsjedniku Sindikata Telekoma, zahtjev je neutemeljen iz više razloga, prije svega pravne prirode, što bi pravnim savjetnicima Burića trebalo da bude poznato. Prije svega, Zakon o slobodnom pristupu informacijama se odnosi i uspostavlja obavezu “organima vlasti“, u koje ne spada naša kompanija, ali što je još važnije - u postupcima privatizacije, odnosno trgovine akcijama određenog privrednog društva, ne učestvuje privredno društvo koje je predmet trgovine, već ugovorne strane koje u ovom slučaju čine prodavac i kupac - Vlada Crne Gore i Zavod za zapošljavanje, i kompanija “Matav Magyar Távközlési Részvénytársaság”", navodi se u odgovoru Crnogorskog Telekoma.
Posebno su, navode, “bili iznenađeni činjenicom da rukovodstvo Sindikata u situaciji u kojoj se kompanija i njeni zaposleni nalaze, rješenje za Aneks 9 Kolektivnog odgovora traži vraćajući se u prošlost i preispitujući proces privatizacije Telekoma, u kojem Telekom nije bio učesnik već privredno društvo čijim se akcijama trgovalo”.
“Burić je preispitivanje privatizacije, što je pitanje koje se ni na koji način ne može podvesti pod teme obuhvaćene socijalnim dijalogom vođenim tokom prošle godine, eksplicitno najavio i na prvom protestu ispred Vlade Crne Gore, a preispitivanja privatizacije, a ne benefiti za zaposlene, bili su tema i brojnih razgovora Burića i čelnika Sindikata sa više crnogorskih političara. Vezu sa štrajkom i donošenjem odluka u privatnoj kompaniji i ovih razgovora ne vidimo osim u zajedničkoj slici koju publikuju nakon ovih razgovora, i time stvaraju pritisak na zaposlene naše kompanije koji ne žele da se politizuje njihov rad, kao i na državne službenike”, naveli su, pored ostalog, iz uprave.
Kao, kazali su, “najbrutalnija ucjena je i skandalozni javni poziv Unije slobodnih sindikata od 5. decembra 2022. godine, upućen građanima Crne Gore da bojkotuju usluge i proizvode koje Crnogorski Telekom pruža na tržištu“, od kojih platu primaju svi zaposleni Crnogorskog Telekoma”.
Iz Sindikata Telekoma najavili su da će ujutro saopštiti svoj stav u vezi sa neuspjelim susretom s upravom.
Uprava tvrdi da štrajkači vrijeđaju kolege, ali ne pominju policiju
Na pitanje Libertasa koliko im se zaposlenih, koji nijesu u štrajku, žalilo na, kako su naveli na internom portalu, uvrede, dobacivanja i provokacije i da li su ti slučajevi prijavljeni policiji, iz menadžmenta su odgovorili da je riječ o “više zaposlenih koji su izašli iz štrajka”.
“Više njih se požalilo na uvrede i ružne riječi koje su im upućene prilikom dolaska na posao, zbog čega smo se i osvrnuli na podsticanje neprimjerene retorike i ponašanja prema menadžmentu i zaposlenima koji nijesu u štrajku ili su iz štrajka izašli, i grube neistine o dešavanju u kompaniji i na račun kolega i koleginica. Osim te prakse, Sindikat Telekoma je dominantno nakon što je inicirao sastanak zakazan za 3. februar, na svojoj Fejsbuk stranici nastavio da širi neprimjereni sadržaj koji obiluje uvredama ka menadžmentu i pojedinim zaposlenima prikazivanjem nasilja usmjerenog ka menadžmentu i određenom broju radnika i generalnom tonu komunikacije koji ne priliči ni ulici, a kamoli međunarodnoj korporaciji. Javne uvrede, dobacivanja i provokacije bilo koje vrste upućene našim koleginicama i kolegama, koje dolaze na posao, nedopustive su i kompanija će uraditi sve da zaposlene zaštiti od bilo koje vrste pritisaka”, poručili su iz menadžmenta.
Nijesu odgovorili da li su te slučajeve prijavili policiji.
Tužilaštvo, za sada, samo formiralo predmet Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici još nije preduzimalo radnje povodom predmeta koje smo formirali nakon što nam je Sindikat Crnogorskog Telekoma podnio krivičnu prijavu protiv te kompanije, izvršnog direktora Stjepana Udovičića, inspektora rada Veljka Vlaovića i drugih, rekli su Libertasu danas u Osnovnom tužilaštvu. Sindikat je krivične prijave protiv uprave i Vlaovića podnio zbog sumnje da su, u saizvršilaštvu, počinili krivična djela povreda prava na štrajk, zloupotreba službenog položaja i nesavjestan rad u službi.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.