SJEDNICU USTAVNOG ODBORA OBILJEŽILA OŠTRA POLEMIKA BIVŠEG MINISTRA UNUTRAŠNJIH POSLOVA I SADAŠNJEG ČELNIKA RESORA PRAVDE
Milović tvrdi da se neko iz Abazovićeve Vlade plaši da Čamgoz ne progovori, Adžić ga optužio da štiti mafiju
FOTO: Skupština Crne Gore
Sa današnje sjednice
Bivši ministar unutrašnjih poslova, Filip Adžić, najavio je danas da će Građanski pokret URA podnijeti inicijativu za kontrolno saslušanje ministra pravde, Andreja Milovića, koji je odbio da Turskoj izruči njenog državljanina, Binalija Čamgoza, kojeg ta država potražuje zbog vođenja više krivičnih postupaka.
“Ovo je neviđeni skandal, koji će ostaviti trajne posljedice na bezbjednost Crne Gore i na odnose sa Turskom”, rekao je Adžić na današnjoj sjednici Ustavnog odbora, optuživši ministra Milovića da “štiti mafiju”.
“Od prvog dana smo znali i najavili da crnogorska mafija ima svog džokera unutar Vlade i nijesmo dugo čekali da se taj džoker i otkrije. Sada i formalno imamo potvrdu da mafiju u Crnoj Gori štiti upravo Andrej Milović, što je dokazao odbijanjem izručenja turskog državljanina, koji se tereti za najmonstruoznija djela”, rekao je Adžić.
Adžić na današnjoj sjednici Foto: Skupština Crne Gore
Milović je kazao da se boji da je “nekom poremetio planove po pitanju Čamgoza”.
“Jer mu je neko nešto obećao prije 44. Vlade, imao neke naplaćene obaveze prema njemu, pa ih nije isporučio. Pa su jedva čekali da ga isporučim Turskoj. Možda se boje da progovorim. Neko se boji da će on izaći i progovoriti šta je rađeno tokom 43. Vlade”, rekao je Milović.
Adžićeve kvalifikacije za Milovića, kako je kazao, "nijesu ništa novo”.
“Teze su mu jeftine. Ali, pohvaljujem. Nijeste pomenuli Duška Golubovića”, rekao je Milović.
Komentarišući slučaj Binalija, Milović je naveo da će “možda biti jedini ministar pravde u istoriji Crne Gore kojeg napadaju jer je poštovao Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Ustav Crne Gore i zakone”.
“I donio odluku ne izruči lice sa invaliditetom, kojem bešika ne radi već mu jednokratnim katetrom svaki dan ispumpavaju urin iz njega, kome je, po odluci Ustavnog suda, ubijen sin u policijskoj akciji i koji je etnički kurd. Znate gdje je Specijalno državno tužilaštvo, na 100 metara odavde, predajte im akt u kojem ćete napisati da je Andrej Milović uzeo pare, ako smatrate da je u pitanju korupcija. Pa da vidimo”, kazao je Milović, obraćajući se Adžiću.
Binali je, rekao je Milović, “čovjek koji je običnim autom išao u Klinički centar Crne Gore”.
“A, onda su krenule da ga čuvaju duge cijevi i prave razne predsatve. I to je interesantno, možda se neko boji da će on izaći i progovoriti šta je rađeno tokom 43. Vlade”, naveo je Milović.
On je pitao Adžića ko je, kako je rekao, “uzeo pare za milijardera iz Azerbejdžana, Telmana Ismailova”, koji je uhapšen u Podgorici po međunarodnoj potjernici.
“Koliko je uzeto za Telmana, s kim ste nakon toga iz 43. Vlade reketirali Telmana, kojeg ruskog državljanina. S kim je bio sastanak u jednom eksluzivnom ugostiteljskom objektu na primorju, koliko je uzeto miliona od tog čovjeka. Ima interesantnih stvari, ali sve je sad na bazi istraga”, rekao je Milović.
Agencija za nacionalnu bezbjednost, smatra on, "i dalje je jedna zarobljena institucija".
“Ali će se otčepiti. A, onda će početi da stižu podaci i o sastancima na primorju i ko je donio koju odluku, ko je s kim reketirao nekog čovjeka, kome se što obećavalo. Pa možda i jedan presretnuti razgovor koji je bio po pitanju Binalija na relacija Albanija-Tuzi, gdje se govori da je neko imao obaveze iz 43 Vlade. Tako da - lako je pričati da Milović štiti mafiju. Dajte jedan dokaz i lako me je demaskirati”, rekao je Milović.
Najavio je da će na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, koja je zakazana za 9. februar, “iznijeti interesantne podatke”.
Odbor za bezbjednost i odbranu će na toj sjednici kontrolno saslušati ministra pravde, Andreja Milovića, šefa Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), Predraga Šukovića, i glavnog specijalnog tužioca, Vladimira Novovića, o potencijalnim zloupotrebama u SPO povodom preduzimanja službenih radnji u vezi sa južnokorejskim državljaninom Do Kvonom.
“Da vidimo da li se neko bori protiv mafije ili je, u stvari, političko krilo jednog klana protiv drugog. Ima tu Skaj prepiski, fotografija, nešto sa Ade Bojane i Cetinja, konekcija i para. Tako da, polako. Ne bih ja da sad narušim današnje gostoprimstvo. Ne bih da razvodnjim sjednicu odbora 9. februara, koja će biti spektakl”, rekao je Milović.
Danas na sjednici Foto: Skupština Crne Gore
“Nevjerovatno je koliko informacija ima Milović, a nema informacije koje se tiču njega”, rekao je Adžić, nazvavši Milovićeve šarlatanskim, “koje ničim nijesu potprijepljene i utemeljene”.
“Nijesam prisustvovao takvim dogovorima i pregovorima. Da je neko dao novac, ja taj događaj nijesam video. Da jesam, ja bih to prijavio. Sasvim je jasno da, ako je postojala i sumnja da je neko iz 43. Vlade pokušao da izvrši uticaj da se ovom licu dodijeli zaštita u Crnoj Gori, da je preuzeo obaveze da to lice sačuva, a ne izruči, zašto to nije urađeno, nego ste to uradili vi”, pitao je Adžić.
On je rekao da je Milović nedvosmisleno pokazao da je zaštitio Binalija.
“Elementarnom logikom da se vodimo, da je Dritan Abazović blizak familiji Binali ili da je neko iz 43. Vlade preuzeo bilo kakvu obavezu prema njemu, zar ne bi interes bio da se desi upravo ovo što se desilo. Dakle, smiješno je ono što pričate. Ono što su vaši pokušaji da se zaštiti mafija, za sada, prolazi. Do kad će, ne znamo”, rekao je Adžić.
Milović je, kazao je Adžić, "pružio zaštitu kriminalcu".
"Pustili ste neke od najozloglašenijih kriminalaca da napuste zatvore u Crnoj Gori”, nastavio je Adžić.
“Ja ih pustio”, pitao je Milović.
“Da, vi, vašom politikom”, odgovorio mu je Adžić.
Milović: Da spriječimo dijareju kod advokata
Milović je rekao da mafiju štite oni, koji su svojim neradom doprinijeli da ona i dalje bude tu.
"A, koji su upravljali tri godine bezbjednosnim sektorom. Mene napadate da štitim mafiju, a Ministarstvo pravde predlaže da se doda stav 2 u član 189, gdje se kaže da za djela organizovanog krimninala i teškog ubistva pritvor može trajati duže. Izmjene su predviđene i u dijelu gdje advokati zloupotrebljavaju dostavnice. Da obezbijedimo sistem da im elektronski stižu pozivi za sud, da više ne bude dilova sa poštarima. Daju mu 50 eura, pa od tri dostavnice, uzmu jednu", rekao je Milović.
Tvrdi da se suđenja odugovlače "zahvaljujući" advokatima.
"Jedan dan operiše nogu, drugi dan mu je umrla tetka, na sljedećem ročištu je bolestan, ima temperaturu. Više dijareje ima u sudovima, nego bilo gdje drugo. Svako drugo opravdanje je dijareja. Predložio sam da u palati pravde u svakoj sudnici imamo toalet, da spriječimo više dijareju kod advokata", rekao je Milović.
"Gdje je preseljen šverc iz Luke Bar"
Milović tvrdi da zna da postoje obaveze prema nekima iz Uprave za izvšenje krivičnih djela, o čemu će, kaže, pričati na Odboru za bezbjednost i odbranu.
"Koji poslanik je vezan za koji klan, ko koga na Cetinju čuva, gdje je preseljen šverc iz Luke Bar, koji klan radi taj šverc, koji bivši ministar... Znam zašto vam je bita bezbjednosni sektor, mnogo je tragova. ANB još ne dostavlja SDT-u razgovor Adžića sa Radom Miloševićem gdje pričaju o švercu cigareta. Neko blokira da se nastavi istraga. Zato vas svrbi i ponavljate "Milović mafija, Milović mafija". Nikad nijesam imao kontakt s mafijom", rekao je Milović.
Tvrdi i da je montirana afera "Do Kvon", navodeći da će na saslušanju o tom slučaju "dovesti lice koje će svjedočiti ko je prebačio Do Kvona preko granice".
"Čovjek je spreman da svjedoči, a znate možda na koga mislim. Bio je jedan rođendan, bilo je 10 ljudi, gdje ste vi rekli ko ga je prebačio preko granice i u kojem autu. Svjedočiće čovjek, a ja ću to to da predam tužilaštvu. Taj čovjek je iz javnog života i vrlo kredibilan. I sviđa mi se što ste pocrvenjeli", rekao je Milović, obraćajući se Adžiću.
"Izreklamirali ste Odbor za bezbjednost za sve pare", prekinula je, na kratko, Milovića, predsjednica Ustavnog odbora, Simonida Kordić.
Kordić Foto: Skupština Crne Gore
Nakon toga je uslijedila njena rasprava sa Adžićem, kojem nije omogućila da odmah iznese komentar na Milovićeve navode.
"Ova rasprava je otišla izvan teme i van svih okvira. Neću dozvoliti da se ovaj odbor pretvori u podijum za raspravu vas i Milovića", rekla je Kordićeva.
Gogić: Ustavnom sudu fale 23 službenika
Ustavni sud ima 32 zaposlena državna službenika, što je nedovoljno za veliki broj nadležnosti Ustavnog suda i veliki priliv predmeta, rekao je danas predsjednik te sudske institucije, Milorad Gogić, na sjednici Ustavnog odbora, kojem je, prethodno, dostavio inicijativu o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
Tom inicijativom traže da Ustavni sud sam bira kadrove, odnosno, svoju službu, a ne Vladina Uprava za kadrove, gdje izbor kadrova isuviše dugo traje.
Od 55 službeničkih mjesta, predviđenih Pravilnikom o sistematizaciji, rekao je Gogić, nijesu popunjena 23 mjesta.
Ustavni sud, naveo je on, ima u radu ukupno 3.578 predmeta. Od tog broja, najviše je ustavnih žalbi - 2.254, dok su 153 predmeta iz oblasti “apstraktne kontrole normative”, gdje je angažovan jedan savjetnik.
“U Ustavnom sudu nema ni prostornih kapaciteta. Dodatni problem nam je i budžet”, upozorio je Gogić.
Ukoliko bi dobili traženi kadar, smatra on, za godinu-dvije riješili bi sve predmete.
Gogić Foto: Ustavni sud
Ministar pravde, Andrej Milović, rekao je da razumiju značaj inicijative Ustavnog suda.
“Nije nemoguće izmijeniti zakonsko rješenje u pogledu prepoznavanja izuzetaka kada je u pitanju Ustavni sud”, kazao je Milović.
Neophodno je, naveo je on, uvažiti i činjenicu da nadležnosti i ovlašćenja Ustavnog suda proizlaze neposredno iz Ustava i čine ga najvišim organom ustavnog jemstva.
“S obzirom na to da je Zakon o državnim službenicima i namještenicima u nadležnosti Ministarstva javne uprave, neophodno je dobiti mišljenje na dostavljenu inicijativu od tog ministarstva”, rekao je Milović.
Neophodno je, smatra on, hitno izmijeniti zakonsko rješenje koje se odnosi na odlazak u penziju sudija Ustavnog i Vrhovnog suda.
"Ukoliko nijesmo spremni da podignemo tu ljestvicu svim sudijama, morali bismo je podići za sudije Vrhovnog i Ustavnog suda, zato što sa 65 godina nije dobro da oni idu”, kazao je Milović.
Ne mogu, rekao je on, dozvoliti kolaps sistema zbog nedostatka sudija. Naveo je i da se za pet do sedam godina može dobiti nova zgrada Ustavnog suda.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.