PRI KRAJU POPIS U VIŠEM SUDU U PODGORICI KOJI JE POČEO U SEPTEMBRU PROŠLE GODINE
Konačan spisak ukradenih dokaza iz sudskog depoa do kraja januara
FOTO: Vlada Crne Gore
Otvor tunela u privatnom stanu
Konačan spisak ukradenih dokaza iz depoa Višeg suda u Podgorici trebalo bi da bude poznat do kraja januara, kada se očekuje kraj popisa u tom magacinu, koji je obijen 11. septembra prošle godine, nezvanično je rečeno Libertasu.
Dosadašnjim popisom je utvrđeno da je iz depoa, kroz tunel koji je do sudske zgrade prokopan iz podruma privatnog stana u Njegoševoj ulici, iznijeto 19 komada oružja, nekoliko mobilnih telefona i manja količina droge.
Po čijem nalogu su ukradeni ti dokazi iz krivičnih postupaka, prema posljednjim informacijama iz tužilaštva, još nije poznato.
Ne zna se ni o kojim krivičnim predmetima je riječ jer u Višem sudu u Podgorici ne žele da iznose detalje popisa dok ne bude gotov.
Vuljaj Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Osnovni državni tužilac Marko Mugoša, koji rukovodi istragom, prema saznanjima Libertasa, to nije uspio da sazna ni od petoro, do sada, uhapšenih zbog sumnje da su povezani sa obijanjem depoa - Podgoričana Katarine Baćović, Predraga Mirotića, Nikole Milačića i Ivice Piperovića, kao i Marijana Vuljaja iz Tuzi.
U međuvremenu, Mirotić je, odlukom Vrhovnog suda, 24. decembra pušten da se brani sa slobode jer, obrazloženo je tada, u prijedlogu tužilaštva za produženje njegovog pritvora nije bilo dokaza.
Mirotić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Vrhovni sud u ova dva dana treba da odluči da li će prihvatiti prijedlog tužioca Mugoše i za tri mjeseca produžiti pritvor ostalim osumnjičenima, Baćovićevoj, Milačiću, Piperoviću i Vuljaju.
Oni su uhapšeni 12. oktobra prošle godine. Prvo je privedena Baćovićeva i to nakon skoro mjesec skrivanja u jednom stanu u podgoričkom City kvartu, koji joj je, navodno, obezbijedio prijatelj Vuljaj, zbog čega je i uhapšen.
Baćović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Milačić je uhapšen nakon saslušanja Baćović, koja ga je, objavio je tada Libertas, optužila da ju je "uvukao u cijelu priču".
On je negirao da je počinio krivična djela koja mu se stavljaju na teret - kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelima teška krađa i sprečavanje dokazivanja putem pomaganja, kao i falsifikovanje isprava. Pravdao se da je "porodičan čovjek i da ne živi takav stil života".
Milačić se krio od novinarskih ekipa Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Da je počinio krivična djela kriminalno udruživanje i teška krađa, tada je negirao i Piperović, inače Milačićev zet.
Piperović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Tužiocu Mugoši preostaje da sasluša i šestog uhapšenog, Lozničanina Vladimira Erića (32), koji je, 13. oktobra prošle godine, priveden u Švedskoj, po međunarodnoj potjernici Interpola Podgorica. On se sumnjiči da je učestvovao u kopanju tunela do depoa Višeg suda u Podgorici.
Kada će Erić biti izručen Crnoj Gori, još nije poznato.
Za razliku od Erića, lokacija njegovih sugrađana iz Loznice - Veljka Markovića (1991), Milana Markovića (1970) i Dejana Jovanovića (1993), nije otkrivena.
Od četvorice osumnjičenih kopača, uhapšen samo Erić (skroz desno)
Za njima je raspisana potjernica zbog sumnje da su sa Erićem prokopali tunel od privatnog stana u Njegoševoj ulici do sudskog depoa.
"Imam operativnu informaciju ko je glavni osumnjičeni i šta je bio motiv za kopanje tunela do sudskog depoa", izjavio je, prije desetak dana, bivši premijer Dritan Abazović, lider Građanskog pokreta URA.
Međutim, tužiocu Mugoši juče nije otkrio nijedno ime.
Saopštio je, kazao je Abazović juče nakon saslušanja u tužilaštvu, dvije teorije o obijanju depoa. Jedna se, rekao je novinarima, odnosi na "motiv narko kartela". Nije odgovorio kojeg.
"Iznio sam operativna saznanja, koje sam imao dok sam obavljao funkciju premijera", rekao je Abazović.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.