IZ PODGORIČKOG TUŽILAŠTVA ODGOVORILI VRHOVNOM SUDU
ODT: I Viši i Osnovni sud su uvažili dokaze za pritvor Predraga Mirotića
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Milanović
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici nije tražilo produženje pritvora okrivljenom Predragu Mirotiću samo zbog krivičnih djela kriminalno udruživanje i sprečavanje dokazivanja, za koje je zaprijećena kazna zatvora do dvije godine, odnosno novčana kazna ili zatvor do jedne godine, već i za krivično djelo teška krađa, za koje je zaprijećena kazna zatvora od jedne do osam godina, piše u saopštenju ODT-a, koje je potpisao rukovodilac Duško Milanović.
Iz tog tužilaštva su se oglasili povodom jučerašnjeg saopštenja Vrhovnog suda, koje je u obrazloženju odluke da ne produži pritvor Mirotiću navelo, pored ostalog, da ta sudska institucija pritvor može produžiti za krivično djelo za koje je propisana kazna zatvora duža od pet godina, a da se "takvo djelo Mirotiću ne stavlja na teret".
Predrag Mirotić iz Podgorice uhapšen je 23. septembra zbog sumnje da je povezan sa obijanjem depoa u Višem sudu u Podgorici i, odlukom Vrhovnog suda, pušten je da se brani sa slobode.
"ODT nema prava žalbe na odluku Vrhovnog suda, a da ga ima, ona bi bila podnijeta", poručili su danas iz podgoričkog tužilaštva.
Mirotić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Iz Vrhovnog suda su juče saopštili i da ODT u prijedlogu za produženje pritvora nije navelo iz kojih činjenica i dokaza proizlazi osnovana sumnja da je Mirotić izvršilo predmetno krivično djelo.
“U konkretnom predmetu, Vijeće Osnovnog suda u Podgorici je, na prijedlog državnog tužioca, produžilo pritvor okrivljenom P.M. i to u dva navrata po mjesec dana, što jasno ukazuje da je osnovano sumnjiv i za krivično djelo teška krađa, gdje je zaprijećena kazna zatvora u trajanju preko pet godina”, naveli su iz ODT-a.
Dokazi koji su predloženi za produženje pritvora su, piše u Milanovićevom saopštenju, "kod Osnovnog suda u Podgorici cijenjeni kao valjani i dovoljni za određivanje pritvora".
"Što je i potvrdio Viši sud u Podgorici prilikom odbijanja žalbi branilaca na donijeta rješenja o određivanju pritvora", navode iz ODT-a.
ODT: A šta je sa popisom?
Žele, piše u saopštenju, da se osvrnu i na navode Vrhovnog suda Crne Gore o propisanoj dužnosti svih organa, koji učestvuju u krivičnom postupku.
“Vrhovni sud je ukazao da je odredbom člana 174 stav 2 Zakonika o krivičnom postupku propisana dužnost svih organa koji učestvuju u krivičnom postupku da postupaju sa posebnom hitnošću ako se okrivljeni nalazi u pritvoru, što podrazumijeva da su državni organi, a prije svega, nadležni sud i državni tužilac, dužni da pokažu posebnu posvećenost i marljivost u pritvorskim predmetima, kako bi se osiguralo napredovanje krivičnog postupka. Naveli su i da je za efikasno vođenje i okončanje istrage, odgovornost na državnom tužiocu. S tim u vezi, ukazujemo da je u predmetnom slučaju i dalje izostalo potpuno utvrđivanje jedne od odlučnih činjenica, a to je tačan popis stvari koje su kritičnom prilikom protivpravno oduzete i prisvojene iz depoa Višeg suda u Podgorici”, naveli su danas iz ODT-a.
Ti podaci su, piše u saopštenju, izostali iako se postupajući državni tužilac više puta obraćao predsjedniku Višeg suda u Podgorici, Borisu Saviću, i vršiteljki dužnosti predsjednice Vrhovnog suda, Vesni Vučković.
“Ali, i pored hitnosti u postupanju koja obavezuje sve državne organe, pa i sud da postupi po nalozima državnog tužioca, popis u Višem sudu u Podgorici i nakon tri i po mjeseca nije završen”, piše u saopštenju ODT-a.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.