ŠTA JE BIVŠA PREDSJEDNICA VRHOVNOG SUDA IZNIJELA U ODBRANI POVODOM OPTUŽBI DA JE ČLAN KRIMINALNE GRUPE SVOG SINA MILOŠA
Medenica: Ovo je politička odmazda, progon počeo izmišljenim prisluškivanjem sudija
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Medenica uoči današnjeg suđenja
Postupak koji je pokrenut protiv mene je duboka politička odmazda. Ja sam u centru te odmazde. Moj progon je počeo onog trenutka kada je izmišljeno da sam, navodno, prisluškivala sudije Vrhovnog suda. Neću izaći odavde dok ne dokažem da nijesam kriva, izjavila je bivša predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica, na suđenju, koje je, nakon više neuspjelih pokušaja, danas počelo u Višem sudu u Podgorici.
Na početku iznošenja svoje odbrane povodom optužbi da je član kriminalne grupe koju je, navodno, formirao njen sin Miloš, i da je vršila protivzakoniti uticaj, Medenica je kazala da ne priznaje da je počinila bilo koje krivično djelo, "pa ni ova koja mi se stavljaju na teret“.
"Imala sam dosta vremena, već 17 mjeseci, da razmislim i da se vratim unazad povodom svih ovih optužbi i situacije u kojoj smo se našli moja porodica i ja. Vjerujte, za svakog sudiju, i bivšeg i sadašnjeg, bilo bi strašno neprijatno da se, ako je zašao u zonu kriminala, nađe prekoputa svojih kolega. To bi bilo više nego sramota. I optuženička klupa ne bi bila klupa za optužene, nego klupa srama. Međutim, ja se ne osjećam tako jer nijesam ničim zašla u zonu kriminala, ništa nečasno nijesam napravila. Danas sam ovdje, pred vama, da pokušam da, zajedno sa vama, uđemo u srž ove optužbe i ove namjere jer mislim da je ovo duboka politička odmazda i da sam ja u centru te političke odmazde“, kazala je danas Medenica, obraćajući se Vijeću podgoričkog Višeg suda, na čelu sa Nadom Rabrenović.
Vesna Medenica Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Našla se, nastavila je svoje izlaganje, u svim političkim govorima i političkim nastupima.
"Bila sam osnov programa političkih partija, a sve za potrebe političkog rejtinga nove političke elite. To je nekako bio test njihove realne moći. Onog trenutka kada su se sve institucije Crne Gore urušile, a time, nažalost, i treća grana vlasti, čime su se očigledno, vidjeli ste, gubile sve veze sa Evropom, Vesna Medenica je bila isporučeni rezultat i jedina veza sa tom Evropom i dokaz ove nove, vladajuće elite da je barem nešto učinila“, kazala je nekadašnja šefica crnogorskog pravosuđa.
Smatra da ju je "nova politička elita svela na simbol neke loše Crne Gore“.
"Svu svoju hrabrost su ispoljili na meni i to kao bitan test njihove političke moći. Time su oni poslali poruku svim institucijama, bivšim i sadašnjim, da je njihova snaga veća i od Ustava i od zakona. A, kada je politička osveta pokretač djelovanja institucija, onda tu zastaju i pravo i pravda. Što je politička kampanja, kriminalizacija i građanska diskvalifikacija mene bila veća, to je od mene bio dalji i Ustav i zakon“, kazala je danas Medenica.
U tom trenutku jedan od njenih branilaca, advokat Zdenko Tomanović, zatražio je od suda da opomene jednog od zastupnika optužnice, tužioca Vukasa Radonjića, da se ne osmjehuje dok okrivljeni iznose odbranu.
Tužilac Radonjić se odmah izvinio jer je to uradio čitajući pristiglu poruku, istovremeno zahtijevajući razumijevanje svih stranaka jer su zbog poslovnih obaveza primorani da nerijetko koriste telefon i u sudnici.
"Ovo što se tiče smijanja tužioca - ja sam, kao vrhovna državna tužiteljka, podučila mlade kolege da ne mrze osumnjičene i počinioce. Naš posao je da se samo obračunavamo sa činjenicama. Ovdje vidim isijavanje mržnje. Ovaj smijeh je jedan vid tog izražaja“, rekla je Medenica.
Želja za, kazala je, "porukama političke osvete je toliko jaka da optužnicu protiv nje, kao bivše predsjednice Vrhovnog suda i vrhovne državne tužiteljke, potpisuje i vodi tužilac koji nema nijedan dan radnog iskustva“.
Optužnicu protiv Vesne Medenice, njenog sina Miloša i ostalih optuženih, potpisao je državni tužilac Jovan Vukotić, upućen na rad u Specijalno državno tužilaštvo.
"I to bi trebalo da bude simbol poniženja. I moj pritvor je predložila osoba bez ijednog dana radnog iskustva. Dio poniženja je i to što danas optužnicu zastupa tužilac koji je u direktnom sukobu, ne samo sa aspekta zakona, nego i etike. Naime, Vukasu Radonjiću je strina moja sestra. Drugi razlog je što sam ja, kao vrhovni državni tužilac, stavila Vladi predlog za razrješenje njegovog oca kao osnovnog državnog tužioca, a treći razlog je ona kompromitacija, kojoj smo svi svjedočili, sa fotografijom na kojoj je Radonjić bio u društvu sa optuženima, koji mene direktno pominju i uvode u krivičnu zonu“, kazala je danas Medenica.
Ali, navela je, neće tražiti izuzeće tužilaca.
"Ne mogu tražiti izuzeće onih koji su saučesnici političkog progona. Ja to neću, boriću se svim pravnim sredstvima jer neću da dozvolim da nova kvazi politika briše moj decenijski rad. Četrdeset godina sam obavljala ovu tešku profesiju, štiteći zakon. To sam radila do posljednjeg momenta. Da li sam mogla više - nijesam, da li sam to dobro radila - mislim da jesam“, kazala je Vesna Medenica.
Već 17 mjeseci, navela je ona, ćuti.
"Ne sazivam konferencije za štampu, ne odgovaram na pitanja novinara, ni na pozive za gostovanja u emisijama. Jednostavno, ubijeđena sam, i uvijek sam to govorila, da je sudnica jedino i pravo mjesto da se rasprave sve sporne činjenice i da se čuje istina. Ulica kad počne da sudi, a koja je mene već osudila, gubi se smisao postupka. A ni vi, ni ja, nećemo dozvoliti da ovaj postupak izgubi smisao“, rekla je Medenica, obraćajući se sudskom vijeću.
Njen progon je, tvrdi, "počeo onog trenutka kada je izmišljeno da je, navodno, prisluškivala sudije Vrhovnog suda“.
"I to iz neke gluve sobe. Održavane su konferencije za štampu i niko to nije demantovao. Agencija za nacionalnu bezbjednost, koja je tada bila u rukama nove političke elite, nijednom nije rekla da to nije tačno i da nemaju nijedan dokaz. Na njihovu žalost, sve sudije su rekle istinu. Upravo ovi, koji su pokušali da namjeste cijelu tu uvertiru za ovo što se danas dešava, prisluškuju te sudije. Šta su čuli, vidjećemo. Vjerovatno su mislili da ću stupiti u kontakt sa njima, a nijesam“, kazala je danas Medenica, ne iznoseći na koga konkretno misli.
Negodovala je i što niko iz policije nije demantovao vijest da je, 18. aprila prošle godine, uhapšena na aerodromu sa 750 hiljada eura.
"I svo to gaženje trpimo porodica i ja. To novinsko izmišljanje, montiranje. Niko iz nadležnih institucija nije ustao da kaže da to nije tačno, da bi se formirao ambijent u kojem žele diktirati sudsku politiku, odnosno, ambijent da sam već osuđena“, navela je ona.
Medenica sa ranijeg sprovođenja na saslušanje Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Za svojih 40 godina rada od čega je, kaže, 36 godina provela u sudnici i izricala i smrtne kazne, "nije se desilo da se osumnjičeni dovodi uz pratnju medicinske ekipe na saslušanje“.
"Tako serijskog ubicu nijesu dovodili. Meni su to priredili. To je još jedan vid poniženja. A, medicinska dokumentacija je govorila da moram nastaviti liječenje. Određen mi je pritvor, pa su onda traženi dokazi. Ja sam krenula na liječenje u Beograd, sa ručnim prtljagom i dokumentacijom u torbi, koju niko nije želio da vidi“, izjavila je danas Medenica.
Da je, kaže, ikad išta kriminalno radila, "zar se ne bi oslobodila telefona“, koji joj je oduzet nakon hapšenja.
"A, koji je kasnije poslužio za raznorazne insinuacije. Pa nijesam ja valjda neko pravno neuk i bez iskustva, a toliko godina sam radila svoj posao. Predala sam telefon jer znam da sam, sve što sam radila, radila časno i pošteno. Pored imena Vesne Medenice ne može stajati kriminalac. Ja ću ovdje umrijeti, za ovom govornicom i na ovoj klupi, da dokažem da Vesna Medenica nije kriminalac. Niti je bila, niti će biti“, istakla je ona.
Vesna Medenica, nastavila je svoju odbranu, "nije bilo ko i od bilo koga“.
"No, štošta se zaboravilo. I u onoj staroj Crnoj Gori, i u ovoj sada, ja sa ponosom kažem da sam iz porodice koja ima Partizansku spomenicu, koja ima Titovo odlikovanje, Filipovo odlikovanje i po dvije plakete zaslužnih građana i SUBNOR-a. Ja sam iz bogate i časne porodice, kćerka Gojka Vlahovića. Ko god zna Gojka Vlahovića, zna da Gojkovo dijete ne može biti kriminalac“, kazala je Medenica.
Ne može, navodi, 40 godina rada, odnosno 64 godine života, "biti časna i poštena i za godinu da se pokvari“.
"Jednu umnu misao je Desanka Maksimović rekla – Životne godine mijenjaju čovjeka, ali nema te godine koja će promijeniti ono najčasnije što čovjek nosi u sebi, a to je njegov karakter. Svjedoci ste bili moga rada, niko ni anonimnu prijavu nikada nije podnio. Nijesam neko kome se može staviti ovolika količini rekla-kazala kriminala, bez ikakvog dokaza“, rekla je Medenica.
Trinaest godina je, kaže, bila predsjednik Krivičnog vijeća Vrhovnog suda.
"Nikad se nije desilo da se, poslije tri mjeseca pritvora, odjednom izrodi bojazan od bjekstva, a to se kod mene desilo. Da je bio onaj sastav Vrhovnog suda, kojeg je nova politička elita uklonila da bi manipulisala ovim, to se nikad ne bi desilo. Zašto - zato što sam guglala advokate iz Beograda. A na tom telefonu bilo je i drugih stvari, koje nijesu htjeli da vide. Bila je elektronska karta za Istanbul za mene, moju kćerku i unuku, od 14. do 18. naveče, pa kada je Libertas počeo da piše, ja u čudu, otkazala sam i bukirani hotel. Niko to nije vidio. Zašto neko ima nešto protiv advokata iz Beograda. Guglati advokate i kupiti kartu u jednom pravcu jer idem na liječenje, bili su osnov za moj pritvor“, ispričala je danas Medenica.
Medenica danas sa advokatom Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Negodovala je zbog sporog saslušavanja svjedoka.
"Saslušavani su u julu, pa u septembru. A pri tom, ni moj advokat, ni ja, nijesmo obavještavani o saslušanjima i ko se saslušava“, tvrdi Medenica.
Ljudska prava, smatra ona, "najviše se krše na ovako postavljenoj tužilačkoj sprezi“.
"Vi nemate šansu ni za šta, dovedu vas pred svršen čin, potvrde optužnicu, stigmatizuju vas i šta ćete onda. za mnoge je to već dokazana stvar, a ne bi trebalo da bude. Sad imamo tužioce od povjerenja. Uzima se predmet od tužioca, bez rješenja i razloga, i daje se čovjeku od povjerenja. A taj čovjek bez ijednog dana iskustva. Gledajte predmet Rada Miloševića. Oslobodi se po 3-4 mjeseca, pa se naknadno hapsi, pa se, Bože moj, ne podiže optužnica i Rade, evo, na slobodi. Čovjek od povjerenja. Hoćemo li se tu zapitati da nema protivzakonitog uticaja. Jer čovjekom, koji ne zna, lako je manipulisati“, kazala je Medenica.
Na to je oštro reagovao potpisnik optužnice protiv nje, njenog sina i ostalih optuženih, tužilac Jovan Vukotić, koji vodi i slučaj protiv nekadašnjeg direktora Uprave prihoda i carina Rada Miloševića, nekada visokopozicioniranog člana Građanskog pokreta URA.
Tužilac Vukotić je rekao da nema veze s politikom, da nije ni poznavao glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, kada je tražio njegovo upućivanje na rad u SDT, kao i da ima radno iskustvo.
I tužilac Vukotić i njegov kolega, Vukas Radonjić, odbacili su Medeničine navode o mržnji i navodnoj osveti zbog razrješenja Radonjićevog oca.
"Ja ni ne znam šta se tu izdešavalo, tada sam bio u osnovnoj školi", rekao je Radonjić Medenici.
Da vidimo sad efikasnost sudova
"Dolazeći u Vrhovni sud, zatekla sam 75 odsto nezavršenih predmeta, preko 150 hiljada predmeta starijih od tri godine. Svi ste bili članovi tog tima koji se borio da sudstvo bude efikasno. Otišla sam sa 102 procenta efikasnosti i sa 2.800 zaostalih predmeta, starijih od tri godine. Pogledajte sad efikasnost. Za 13 godina mog predsjednikovanja, nije se desilo da zbog neodržanog pretresa za tri godine, osumnjičeni izađe na slobodu. A, sada ćemo vidjeti koliko će ih izaći“, rekla je Medenica.
Sve je to, kaže, navela, kako bi potvrdila da je radila svoj posao i da se nije bavila kriminalom.
"O mom funkcionisanju i načinu obavljanja funkcije govore rezultati. Ako se to nekome nije svidjelo, mogao je da traži moje razrješenje, a ne da se izvedem na optuženičku klupu“, smatra Medenica.
Umrijeću za sina, ali neću zbog njega na optuženičku klupu
Iskoristili su, kaže, "njenu porodičnu nesreću“.
"Zloupotrijebili su moj biološki odnos majke. A, ja sam spremna da umrem za mog sina, ovdje pred vama, ali ne i da za njega sjednem na optuženičku klupu. Ako treba da on ide svojoj djeci i da mi izađe zdrav, ja sam spremna da ostatak života, a imam 66 godina, provedem u zatvoru. Ja se ne stidim toga što sam majka, ali ima ovdje još članova familija, nosioca funkcija, a oni nijesu na optuženičkoj klupi“, tvrdi Medenica.
Da je, kaže, mogla da diktira presude, "ne bi se našla ovdje“.
"Mnoge presude bi bile onako kako su drugi očekivali, ali to nijesam radila i nije mi moglo biti jer sam poštovala dignitet, samostalonst i nezavisnost sudija ponaosob. I branila sve vas, čak vas je i tužilaštvo nekad napadalo. Nikada ni od koga nijesam tražila da potpiše odluku kakva je meni odgovorala. Mnoge mi nijesu odgovarale, ali to je stvar načina rada i ocjenjivanja dokaza“, navela je Medenica.
Odavno je, nastavila je odbranu, "međunarodno pravo reklo da nema garancije pravičnog i objektivnog postupanja ako istragu vodi, pritvor predlaže, dokaz ocjenjuje i optužnicu podiže lice koje nije kvalifikovano u skladu sa zakonom i određenim nivoom profesionalne vještine“.
Što me nijesu stavili za organizatora, a ne člana
"Kolege moje drage, optužba tvrdi da sam član kriminalne organizacije. Moj autoritet, uticaj i integritet im treba da bi mi pojačali osnov za pritvor jer, Bože moj, ja sam uticajna, pa ću negdje van naći utočište i ostaviti svoju familiju. Ali, taj integritet i taj autoritet se ne izgrađuju kriminalom, nego radom i rezultatima rada. Zašto nijesam organizator sa takvim autoritetom. Ali, eto, ja sam član“, kazala je Medenica, odbacujući optužbe protiv nje.
Ovo što se, navodi, sada dešava je njena lična borba.
"Neću dozvoliti da padne mrlja na ono što sam ja radila. Kaže se da sam član kriminalne organizacije i da sam zloupotrijebila svoju funkciju omogućavajući da se švercuju cigarete. U domenu mog funkcionisanja, nijesam bila u posjedu nikakvih informacija, ni službeno, ni lično, o tome šta se dešava na lučkim terminalima, koja se roba tamo lageriše, šta se tamo transportuje... Nijesam znala njihovu poslovnu politiku, kako njihovu, tako ni carine. Nikada nikog pozvala nijesam. I nema me nigdje. Kriptovani telefon imala nijesam, nijedan razgovor sa njima. Nijedan kontakt u memoriji nemam. A što se tiče telefona i njegovog prelistavanja, o tom potom. On se našao i u ANB-u“, tvrdi Medenica.
Nikada je, navodi, niko nije vidio da je otišla u Luku Bar.
"A, ujčevina mi je u Baru, pa sam mogla poći, eto, slučajno. Ali, nijesam nikada. Ovdje ima mog obezbjeđenja, 24 sata su bili sa mnom, od samog starta. Nijesam mogla ni da ručam, a da nijesu bili za drugim stolom. Neka kažu s kim sam ja to bila, koga sam ja to zvala. Nijednog jedinog dokaza nema. Da sam pratila i omogućavala šverc, morala sam nekog zvati iz luke, carine, policije... Nema nijedne radnje. Ja sam predsjednik Vrhovnog suda i to je sva moja krivica“, smatra Medenica.
Ona je danas u sudnici ponovila da su ona njena odbrana predložili saslušavanje 23 svjedoka.
"Niko nije saslušan. Jedan je, u međuvremenu, umro“, kazala je Medenica.
Tvrdi da od optuženih, osim sina Miloša, poznaje Darka Lalovića, koji je osam godina bio njeno obezbjeđenje.
Lalović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Poznajem i Miloševog kuma, Marka Vučinića, čiji broj telefona nemam, niti mi je ikad u kuću došao. Znam i Milorada Medenicu koji je, takođe, Milošev kum, a koji je prije desetak godina kratko bio u mom obezbjeđenju. Nikog drugo ne poznajem, niti je iko sa mnom kontaktirao“, kazala je danas Vesna Medenica.
Odbacila je optužbe da je uticala na sudske odluke u predmetima "Carine“, "Fab lajv“, "Gugi komerc“ i "Cijevna komerc“.
"Nikad ih u životu u ruke uzela nijesam. Poštovala sam sudije kao institucije. I dan danas ih poštujem iako su mnogi iskazali profesionalnu slabost. Ali, nema veze“, kazala je Medenica, ponovivši da nikada nikog od kolega nije zvala kako bi se informisala o postupcima.
"Nema kriminala, niti bilo kakvog nepočinstva ili nezakonitosti, samo mržnje. Koji vid mržnje i od koga, biće vremena da i to dokažem. A, odavde neću izaći dok ne dokažem da nijesam kriva“, rekla je nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa.
Miloš Medenica Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Miloš Medenica: Od moje majke se mogla tražiti samo pomoć za liječenje
"Da sam se bavio ovim što mi se stavlja na teret ne bih imao dugove i probleme koji su produkt mog nekontrolisanog ponašanja i pomračenog uma", rekao je danas Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda, iznoseći odbranu na optužbe da je organizovao kriminalnu organizaciju, švercovao cigarete, drogu, nedozvoljeno držao oružje...
Medenica, koji se nalazi u pritvoru od maja prošle godine, odbacio je optužbu da je posjedovao nelegalno oružje.
"Imam samo oružje koje sam naslijedio od đeda i oca, koji su bili poznati lovci. Kako sam naslijedio porodičnu tradiciju, kupio sam još jednu savremeniju pušku za lov. Za sve posjedujem oružane listove. Da sam aktivni lovac, dokazuje članska karta za određena lovišta, što ću dostaviti sudu", rekao je on.
Miloš Medenica Foto: Screenshot/Sky aplikacija
Što se tiče optužbe za sudske predmete, rekao je da se malo čega sjeća.
"Bez namjere da umanjujem svoju krivicu. Mlatili su sa mnom kako su htjeli, a ja nijesam pružao otpor. Jedno je sigurno, moja majka sa tim nema ama baš nikakve veze, za šta se mogu zakleti. Od nje se moglo tražiti samo da ljudima pomaže u liječenju ili nekim drugim životnim situacijama. A nije se dala taći ni za šta što se ticalo njenog posla. To pravilo je važilo za sve nas u porodici", rekao je Miloš Medenica.
Nikada se, tvrdi, "nije bavio švercom cigareta".
"Kokain i marihuanu sam uzimao godinama, ali nikome nijesam omogućavao korišćenje", naveo je Medenica, navodeći da se u Beogradu liječio od bolesti zavisnosti, nakon čega se vratio u Crnu Goru, svjestan da će biti uhapšen.
"Danas sam drugi čovjek, spreman da se suočim sa svim glupostima koje sam činio sa polumozgom, što je uništilo moju majku, njen dugogodišnji rad, moju porodicu i maloljetnu djecu, koju sam lišio lične zaštite i potrebe da me imaju u svom odrastanju", rekao je Medenica.
Nijednog trenutka, navodi, nije bio u bjekstvu.
"Ja sam Crnu Goru napustio u decembru 2021. godine kada sam otišao za Beograd zbog mnogo lošeg zdravstvenog stanja... Iz medija sam znao sva krivična djela koja mi se stavljaju na teret. Advokat Zdravko Begović je javno saopštavao gdje se ja nalazim i da ću se javiti čim dođem u Crnu Goru. Znao sam da će mi biti određen pritvor. Nijednog trenutka se nijesam dvoumio, čim sam završio liječenje, vratio sam se u Crnu Goru i predao organima reda. Nemam namjeru da bježim. Tu sam, sudite mi za ono što će se dokazati", rekao je Miloš Medenica.
U pritvoru od maja prošle godine Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Libertas je u aprilu prošle godine objavio je da se sin Vesne Medenice, Miloš M. Medenica, sudeći po podacima koje je Europol dostavio crnogorskoj policiji i tužilaštvu, bavio krijumčarenjem cigareta i trgovinom droge.
On je, u presretnutim razgovorima koje je dostavio Europol, sagovorniku, policajcu Darku D. Laloviću, rekao da je o njegovom nezakonitom poslu upoznata njegova majka Vesna Medenica i da od nje može očekivati zaštitu.
Perunović priznao krivicu
"Priznajem krivicu. Prevozio sam dva puta cigarete iz Luke Bar do parkinga koji je udaljen 800 metara od Luke. Za to sam dobio 450 eura. Nijesam znao da su to cigarete i da je riječ o nelegalnom poslu", izjavio je danas na suđenju Vojin Perunović, navodeći da ga je za taj posao angažovao Božidar Doderović.
Na pitanje sudskog vijeća je li mu bilo čudno da dobije toliki iznos za tako kratku dionicu, Perunović je rekao da nije.
"Da sam znao da to nije legalan posao, sigurno ne bih pristao da za 400 eura budem u pritvoru 18 mjeseci", kazao je Perunović, koji je tužilaštvu ponudio da potpiše sporazum o priznanju krivice.
Viši sud u Podgorici donio je, početkom jula, rješenje kojim spaja postupak protiv Miloša i Vesne Medenice, optuženih za stvaranje kriminalne organizacije, šverc i zloupotrebe, i postupak protiv Vojina Perunovića i Jovana Mikovića, okrivljenih za stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.