U AKCIJI EUROPOLA UČESTVOVALA I CRNA GORA
Uhapšeno 212 osoba zbog sumnje da su trgovali ljudima
FOTO: Europol
U akciji "Globalni lanac" kojom su koordinisali Europol, Fronteks (Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu) i Interpol, a u kojoj je učestvovala i Crna Gora, uhapšeno je 212 osoba koje se sumnjiče za trgovinu ljudima, identifikovano 1.426 potencijalnih žrtava i pokrenute 244 nove istrage, saopštio je Europol.
Učestvovale su, navode, 44 žemlje Evrope, na čelu sa Austrijom i Rumunijom.
Foto: Europol
"Zajedničke aktivnosti bile su usmjerene na otkrivanje i razbijanje organizovanih kriminalnih grupa koje se bave trgovinom ljudima, posebno trgovinom djecom, seksualnim iskorišćavanjem, prisilnim kriminalom i prisilnim prosjačenjem. Glavni ciljevi akcije "Globalni lanac" bili su identifikovanje, zaštita i upućivanje žrtava i potencijalnih žrtava trgovine ljudima na pomoć. Konkretne aktivnosti bile su usmjerene na razbijanje kriminalnih mreža koje potencijalno iskorišćavaju žrtve iz Južne Amerike, Azije, Afrike, Zapadnog Balkana i Ukrajine", saopštili su iz Europola.
Tokom ovih zajedničkih aktivnosti, saopštilo je Europol, oko 130.000 policajaca širom svijeta provjerilo je oko 1.6 miliona ljudi, 25.400 lokacija, 153.300 vozila i 72.850 dokumenata.
Foto: Europol
Praćena su i, navode, 8.644 leta i nadgledana 3.984 granična prelaza.
Ovi trgovci ljudima, navodi Europol, ciljali su na najugroženije grupe, uključujući djecu koja su se koristila za seksualno zlostavljanje i za rad.
"Trgovci ljudima ciljaju najugroženije grupe, uključujući djecu. Maloljetnici se trguju radi seksualnog i radnog iskorišćavanja. Kriminalci tjeraju djecu da prose ili počine razne zločine. Trgovina djecom je i dalje u velikoj mjeri nedovoljno prijavljena. Unutar Evropske unije djecom uglavnom trguju njihovi rođaci, dok maloljetnici iz zemalja koje nijesu članice Evropske unije mogu postati žrtve trgovaca ljudima koji sarađuju sa odraslima koji prate djecu dok se pretvaraju da su njihovi rođaci ili zakonski staratelji. Ove kriminalne organizacije, povezane kroz velike mreže klanova, djeluju u nekoliko zemalja i krijumčare djecu preko granica", navode iz Europola.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.