Libertas logo

ZA ORGANIZOVANI KRIMINAL PODIGNUTE SU OPTUŽNICE PROTIV 46 OSOBA

SDT za šest mjeseci podiglo optužnice protiv 61 osobe, najviše za organizovani kriminal

News main

FOTO: Libertaspress/Savo Prelević

Novović

Autor

Radmila Grbić

21/10/2022

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Specijalno državno tužilaštvo je, nakon sprovedenih istraga, tokom prvih šest mjeseci podiglo optužnice protiv 61 izvršioca krivičnih djela. Za organizovani kriminal podignute su optužnice protiv 46 osoba, za visoku korupciju protiv 13 i za pranje novca protiv dvije osobe. U prvoj polovini godine podignuto je i šest optužnih predloga za krivična djela visoke korupcije, kao i četiri neposredne optužnice, takođe, za krivična djela visoke korupcije, piše u izvještaju o radu Specijalnog državnog tužilaštva, koji je, na današnjoj sjednici, predstavljen Tužilačkom savjetu.


Osim velikog broja naslijeđenih predmeta, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović danas je Tužilačkom savjetu predočio i ostale probleme zbog kojih je otežan rad Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).


Nedovoljan broj specijalnih tužilaca i službenika u Specijalnom policijskom odjeljenju, mali smještajni kapaciteti i blokirani pristup bazama podataka državnih institucija, samo su, naveo je Novović na sjednici, neki od problema.


Sa današnje sjednice Tužilačkog savjeta Foto: Libertaspress/Savo Prelević


Iako je Tužilački savjet uputio tri tužioca u SDT, sadašnji kadar je, smatra glavni specijalni tužilac, i dalje nedovoljan.


“Treba nam još specijalnih tužilaca. Ni smještajni kapaciteti nam nijesu dovoljni. Arhitekte su juče obilazile staru zgradu Vlade i tokom novembra će nas obavijestiti da li taj prostor može biti adapriran za potrebe Specijalnog i Vrhovnog državnog tužilaštva“, kazao je Novović na sjednici Tužilačkog savjeta.


U istim prostorijama će, najavio je on, biti smještena i Forenzička laboratorija.


Ne otkrivajući gdje se ona sada nalazi, Novović je naveo da će im to doprinijeti bržim istragama.

“Nije isto dobiti neku informaciju odmah ili je čekati pet sati“, rekao je Novović.


U rad sa Specijalnim tužilaštvom i policijom, najavio je glavni specijalni tužilac, biće uključeni i istražitelji iz državne uprave. Riječ je, kaže, o novom institutu.


“Nijesmo u prilici da biramo ko će obavljati te poslove. Istražitelje nam šalju ustanove, koje su i nadležne za odabir“, kazao je Novović, odgovarajući na pitanja članova Tužilačkog savjeta.


Kao jednu od prepreka rada SDT-a naveo je blokiran pristup bazi podataka državnih institucija.


“Svima smo uputili zahtjev da nam se omogući pristup tim bazama. Jedino nam je odgovorila Uprava prihoda i carina, dok je, kao vršilac dužnosti direktorke te institucije, bila Milena Petričević“, rekao je Novović.


S obzirom na to da ga je, prilikom preuzimanja funkcije krajem marta, zatekao veliki broj neriješenih slučajeva iz ranijeg perioda, Novović je od svih tužilaca zatražio objašnjenje zašto predmeti, stariji od šest mjeseci, nijesu završeni.


“Za neke od njih postoje objektivni razlozi, poput procedure u vezi sa zamolnicama i slično“, rekao je Novović.


Takozvani pritvorski predmeti su, kazao je on, prioritet.


“To i zakon predviđa. Prioritet su i predmeti kojima prijeti zastarjelost“, rekao je Novović, odgovarajući na pitanja članova Tužilačkog savjeta. Međutim, nije imao podatak koliko je takvih predmeta.


“Istraga je živa stvar, ali tužioci su dužni da urgentno rade u tim slučajevima. Tužioci su samostalni u radu i oni treba da snose odgovornost za predmete“, kazao je Novović.


Smatra da treba suziti nadležnost SDT-a.


“Primjera radi, državno tužilaštvo Kosova je nadležno za slučajeve kada funkcioner zloupotrijebi stotine hiljada eura, a mi se bavimo i slučajevima od svega nekoliko stotina eura“, ukazao je Novović, smatrajući da takve predmete treba da preuzmu druga tužilaštva.


Pečat na optužnice protiv 72 osobe


Uz neriješena optuženja iz ranijeg perioda protiv 479 izvršilaca krivičnih djela, od kojih se 245 odnose na organizovani kriminal, 164 na visoku korupciju i 58 na pranje novca, navodi se u izvještaju o radu SDT-a, “tokom prve polovine godine kod suda je bilo optuženja protiv ukupno 550 osoba”.


“U postupku kontrole i potvrđivanja optužnice, sud je donio rješenja kojim se potvrđuju optužnice protiv 72 osobe, dok je optužnice protiv 16 osoba vratio na dopunu istrage ili otklanjanje nedostataka.


Postupajući po optuženjima specijalnih tužilaca, sud je, uz obustavu postupka protiv jedne osobe prilikom kontrole optužnice, donio odluke protiv 25 ljudi. Protiv njih 23 presude su osuđujuće – 20 osoba je kažnjeno zatvorom, a njih troje uslovnom kaznom”, piše u izvještaju.


Na kraju prve polovine godine, navodi se u izvještaju, ostala su neriješena optuženja protiv 524 osobe – 273 za organizovani kriminal, 181 za visoku korupciju, 60 za pranje novca, jedno za ratni zlocin i devet za ostala krivična djela.


Najviše krivičnih prijava zbog sumnje u visoku korupciju


Specijalnom državnom tužilaštvu je tokom prvih šest mjeseci 2022. godine podnijeto krivičnih prijava protiv 605 osoba.


“Od ukupnog broja, najviše krivičnih prijava – 405 podnijeto je zbog sumnje u visoku korupciju, 127 zbog organizovanog kriminala, sedam njih se odnosilo na pranje novca, dok je jedna prijava podnijeta zbog sumnje u terorizam“, piše u izvještaju o radu Specijalnog državnog tužilaštva, koji je predstavljen Tužilačkom savjetu.


Uz neriješene krivične prijave protiv 608 osoba iz ranijeg perioda, Specijalno državno tužilaštvo je u prvoj polovini 2022. radilo na krivičnim prijavama protiv ukupno 1.213 osoba.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Prijetio da će uraditi isto što se desilo u "Ribnikaru"

19/09/2024

Vijesti
Card banner

Inspekcija rada da se pozabavi novim izborom Raonića za direktora RTCG

18/09/2024

Vijesti
Card banner

Peruničić osumnjičen da je mimo zakona naređivao prisluškivanja

18/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo