IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE
I dalje bez opipljivih rezultata u specifičnim istagama
FOTO: Europol
Međunarodna policijska saradnja od ključnog je značaja da se nastavi borba protiv crnogorskih kriminalnih grupa. Dokaz za to je hapšenje istaknutih članova crnogorskih kriminalnih grupa u inostranstrvu i oduzimanje osam tona kokaina u saradnji sa stranim policijskim službama, što je slučaj bez presedana, piše u non-pejperu, neformalnom dokumentu Evropske komisije o stanju u poglavljima 23 i 24 za Crnu Goru.
Uhapšeno je, navode, 10 članova crnogorskih kriminalnih grupa u inostranstvu i osam u Crnoj Gori po stranim potjernicama.
Navodeći da je crnogorska policija pouzdan partner državama članicama EU u borbi protiv kriminala i da je saradnja sa Europolom bila vrlo dobra, Evropska komisija u dokumentu ističe i da je Crna Gora razmijenila ukupno 3.274 komunikacije preko platforme Europola za tajnu komunikaciju – SIENA.
“Poboljšana saradnja crnogorskih službi sa SIENA, uključujući odjeljenje za istrage organizovanog kriminala, poboljšalo je proaktivnost i efikasnost istraga”, navodi se u dokumentu.
Prvi put u posljednjih nekoliko godina, piše u non-pejperu, nije bilo ubistava u vezi sa obračunom klanova, koja su bila karakteristična za crnogorsku kriminalnu scenu u posljednjih desetak godina.
“Tokom 2021. godine uhapšene su vođe dvije kriminalne grupe u Crnoj Gori i inostranstvu što je prekretnica u borbi protiv organizovanog kriminala”, navodi se u dokumentu Evropske komisije.
Napravljeni su, pišu, određeni koraci u borbi protiv šverca cigareta.
“Ali, nije bilo osuđujućih presuda u 2020. i 2021. godini”, navodi se u dokumentu u kojem Evropska komisija ukazuje da treba riješiti problem nodovoljnih kapaciteta za skladištenje oduzete droge.
U dokumentu navode da je došlo do pomaka u borbi protiv pranja novca i u oblasti pravosuđa i osnovnih prava.
Ukazuju da za članove Sudskog savjeta, vrhovnog državnog tužioca i sudije Ustavnog suda treba imenovati osobe na osnovu konkretnih učinaka i omogućiti im da mogu da rade nezavisno i slobodno od bilo kakvog političkog uticaja.
“Opipljivi rezultati u krivičnim istragama u specifičnim slučajevima i dalje nedostaju. U 2021. godini Specijalno tužilaštvo otvorilo je 15 slučajeva protiv 70 fizičkih i 19 pravnih lica”, piše u dokumentu Evropske komisije.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.