UJEDINJENE NACIJE PREDSTAVILE IZVJEŠTAJ O KRIJUMČARENJU DROGE OD 2017. DO 2021. GODINE
Kriminalci iz Crne Gore uključeni u šverc 30 tona kokaina
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Luka Bar
Crnogorske vlasti ukazale su da su između 2017. i 2021. godine policijske agencije zaplijenile više od 30 tona kokaina širom svijeta u slučajevima u kojima su učestvovali kriminalci iz Crne Gore, navedeno je u novom izvještaju Kancelarije Ujedinjenih Nacija za drogu i kriminal (UNODC).
U pitanju je globalni izvještaj o švercu kokaina za 2023. godinu, gdje se posebno analiziraju međunarodne veze kriminalnih grupa.
Luka Bar je, kako se ističe, aktivna tranzitna tačka za balkanske kriminalne grupe kada je u pitanju šverc narkotika, često iz Južne Amerike.
"Državljani Crne Gore se već neko vrijeme često pojavljuju u otkrivenim slučajevima šverca kokaina, posebno kao mornari na prekookeanskim brodovima", konstatovano je u izvještaju, uz napomenu da postaju i sve važniji igrači.
"Na primjer, u junu 2019. vlasti u luci Filadelfija, zaplijenile su 20 tona kokaina sa kontejnerskog broda na putu za luku Roterdam u Holandiji, a uhapsile su i nekoliko crnogorskih pripadnika posade", navedeno je u izvještaju.
Crnogorske vlasti su, napominje se, ukazale da su između 2017. godine i 2021. godine policijske agencije zaplijenile preko 30 tona kokaina širom svijeta u slučajevima gdje su kriminalci iz Crne Gore bili uključeni.
"Dok su pojedinci uključeni u nekoliko ovih slučajeva možda bili operativci nižeg nivoa, crnogorske vlasti su identifikovale, što se može vidjeti u otvorenim izvorima, škaljarski i kavački klan kao moćne i organizovane kriminalne grupe visokog rizika u zemlji. Štaviše, prema izvorima medija, crnogorski državljanin, koji boravi u Austriji, navodno, zauzima vodeće mjesto u šemi šverca narkotika sa dva hrvatska saradnika. Osumnjičen je od agencija za sprovođenje zakona da ima veze sa velikim pošiljkama kokaina koje su otkrivene u Kolumbiji i Italiji", naglašeno je u izvještaju Kancelarije UN za drogu i kriminal.
Navodi se i da su pošiljke banana, obično iz Ekvadora, "poslužile katkad za prebacivanje i prikrivanje kokaina koji stiže u balkanske luke".
UNODC ukazuje i da u balkanskim lukama, velike pošiljke kokaina iz Južne Amerike organizuju balkanske kriminalne grupe, posebno albanski i državljani Srbije ili Crne Gore, koji obezbjeđuju nabavku i transport do mjesta u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji i Ukrajini".
Posebno je upozoreno da su crnogorski šverceri hapšeni blizu obala Australije i Zapadne Afrike, što, piše u izvještaju, "ukazuje na nove trendove".
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.