IZVJEŠTAJ STEJT DEPARTMENTA O STANJU LJUDSKIH PRAVA

Nezavisnost sudstva, korupcija i nasilje glavni problemi u Crnoj Gori

Foto: pixabay.com

Autor

Libertas Press

20/03/2023

Podijeli vijest:

Problemi u nezavisnosti sudstva, kršenja slobode izražavanja, korupcija, rodno i nasilje nad LBGTQ osobama, neki su od osnovnih problema uočenih u Crnoj Gori, navodi se u godišnjem izvještaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u svijetu, koji je danas, u Vašingtonu, predstavio američki državni sekretar Entoni Blinken.


Blinken Foto: Twitter/Entoni Blinken


Stejt department je, kao značajna kršenja ljudskih prava, izdvojio “kredibilne izvještaje o navodnoj torturi za koju su odgovorni vladini agenti”.


Bilo je, piše u njihovom dokumentu, izvještaja u kojima se navodi da je policija mučila osumnjičene i da je bilo prebijanja u zatvorima i pritvorima.

 

“Vlada je krivično gonila neke policajce i zatvorske čuvare optužene za prekoračenje ovlašćenja, ali su sudski procesi odgađani. Nevladine organizacije navode da je na dužnosti i dalje nekoliko policajaca za koje je utvrđeno da su odgovorni za kršenje pravila službe, uključujući slučajeve prekomjerne upotrebe sile“, navodi se u izvještaju. Nekažnjivost je, piše, i dalje problem, naročito među policajcima i zatvorskim zvaničnicima.

 

Stejt department ocjenjuje i da postoje ozbiljni problemi sa nezavisnošću pravosuđa, uprkos tome što je to garantovano i Ustavom i zakonima.

 

“Vlada nije poštovala nezavisnost i nepristrasnost pravosuđa. Neke nevladine i međunarodne organizacije i pravni eksperti istakli da su politički pritisak, korupcija i nepotizam uticali na tužioce i sudije. Proces imenovanja sudija i tužilaca i dalje je donekle ispolitizovan, iako je Ustavom i zakonima predviđeno da Tužilački savjet bira tužioce, a Sudski sudije. Stalna odgađanja u popunjavanju ključnih sudskih položaja, uključujući onih u Vrhovnom sudu, ometali su sudsku efikasnost“, piše u izvještaju Stejt departmenta.

 

Korupcija, smatraju, posebno prilikom zapošljavanja, i dalje je značajan problem u Crnoj Gori.


“Kada je riječ o slobodi izražavanja, to podriva rastući trend govora mrženje, verbalne prijetnje i vrijeđanje novinara i građanskih aktivista, kao i neriješeni napadi na novinare”, piše u izvještaju.


Stejt department navodi da nije bilo izvještaja da je vlada koristila nasilje protiv medija, ali da su njeni zvaničnici osuđivali medije koji su kritikovali vladu.

 

“Neriješeni napadi iz prethodnih godina doprinosili su atmosferi zastrašivanja medija. Novinari se i dalje suočavaju sa zastrašivanjem, prijetnjama nasiljem i napadima nepoznatih pojedinaca zbog svog izvještavanja, uključujući izvještavanje o korupciji i krijumčarenju”, piše u izvještaju Stejt departmenta.


Izostalo ozbiljno rješavanje problema porodičnog nasilja


Kao ozbiljne probleme kada je riječ o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori navode i izostanak istraga i odgovornosti za rodno nasilje.

 

“Porodično nasilje je i dalje trajan i ozbiljan problem u svim zajednicama, koji vlada nije ozbiljno pokušala da riješi. Žrtve porodičnog nasilja nastavile su da se suočavaju sa poteškoćama kada je riječ o procesuiranju njihovih slučajeva u sudskom sistemu čime se promoviše atmosfera nekažnjivosti za one odgovorne za nasilje. Žrtve i počinioci često nastavljaju da žive zajedno zbog dugih suđenja, ekonomske zavisnosti, društvenih normi i izostanka alternativnog smještaja”, piše u izvještaju.

 

Odgovor policije je, navode, neadekvatan jer “policajci često savjetuju žene da oproste napadačima ili da ne nanesu štetu njihovim izgledima za zapošljavanje”.


Crnogorska vlada, smatraju u Stejt departmentu, nije efikasno primjenjivala zakone kojima se od nasilja štite pripadnici rasnih i etničkih manjina. Najranjivije žrtve diskriminacije su, navode, Romi, Ašakalije i Egipćani.

 

“Diskriminacija i maltretiranje preovladavaju kada je riječ o pripadnicima LGBTQ zajednice, a osobe sa invaliditetom nemaju jednaki pristup obrazovanju, zdravstvenim uslugama, javnim zgradama i saobraćaju kao ostali”, ukazali su iz Stejt departmenta.

Vlada Crne Gore

Crna Gora

Policija

korupcija

sudovi

nasilje

mediji

stejt department

Entoni Blinken

izvještaj

Izdvojeno

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.
Ambasada

Tel: + 382 20 336 633

Mob.tel: + 382 68 744 025

redakcija@libertaspress.me

Bulevar Džordža Vašingtona 78, Podgorica,Montenegro

Rubrike
Impresum
Olivera LAKIĆ

olivera.lakic@libertaspress.me

Savo PRELEVIĆ

savo.prelevic@libertaspress.me

Radmila GRBIĆ

rada.grbic@libertaspress.me

Vlasnička struktura i osnivači
Pravila korišćenja

Terms and Conditions

Privacy policy

GDPR

Copyright © 2023 Libertas Press. | All rights reserved. | Made by Oykos Development