VANREDNA SJEDNICA VIJEĆA ZA NACIONALNU BEZBJEDNOST
Policija da čuva sudove i tužilaštva dok ne počne primjena zakona
FOTO: Vlada Crne Gore
Sa današnje sjednice
Vijeće za nacionalnu bezbjednost danas je, na vanrednoj sjednici, naložilo Ministarstvu pravde da formira međuresorsku radnu grupu za implementaciju odredbi zakona o sudovima i državnom tužilaštvu, koje se odnose na poslove obezbjeđenja i unapređenje bezbjednosti objekata pravosudnih institucija.
“Uprava policije i Agencija za nacionalnu bezbjednost zaduženi su da, u koordinaciji sa pravosudnim institucijama i tom radnom grupom, nastave da preduzimaju aktivnosti u cilju obezbjeđivanja pravosudnih institucija, tokom srednjoročnih i dugoročnih aktivnosti i potpune implementacije odredbi koje se odnose na bezbjednost pravosudnih institucija”, saopšteno je nakon sjednice vijeća, koja je zakazana nakon nesreće u Osnovnom sudu u Podgorici u petak, kada je tridesetdevetogodišnji M.B. aktivirao bombu na ulazu u tu instituciju.
Vijeće je uputilo smjernicu Birou za operativnu koordinaciju da se pristupi ažuriranju Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA), uključujući i podatke, koji se odnose na pokretnu i nepokretnu imovinu članova organizovanih kriminalnih grupa, kao i najnovnije podatke koji se odnose na angažovanje ljudi u međunarodnom krijumčarenju narkotika.
“U okviru borbe protiv organizovanog kriminala, vijeće je donijelo zaključak kojim se zadužuje Biro za operativnu koordinaciju da obrazuje međuresorski radni tim povodom prikupljanja podataka u odnosu na lica koja se nalaze na nacionalnim i međunarodnim potjernicama”, saopšteno je nakon sjednice.
Razmatrana su, navode, i pitanja mogućih prijetnji po nacionalnu bezbjednost i borbe protiv organizovanog kriminala.
“Date su smjernice Birou za operativnu koordinaciju u cilju realizacije zadataka organa obavještajnog sektora u cilju otkrivanja, sprečavanja i procesuiranja fizičkih i pravnih lica, koja ostvaruju maligni uticaj u kontekstu mogućih prijetnji po nacionalnu bezbjednost, ekonomske interese Crne Gore i povezanosti sa organizovanim kriminalnim grupama”, piše u saopštenju
Na sjednici je, navode, razmotren izvještaj o preduzetim aktivnostima povodom rješavanja sajber napada Savjeta za informacionu bezbjednost i izvještaji američke Agencije za istraživanje FBI i francuske Nacionalne agencije za sajber bezbjednost ANSSI.
“Konstatovano je da, usljed specifičnosti i složenosti sajber napada, nije utvrđena karakteristika koja bi ukazala ko stoji iza napada. Ti izvještaji sadrže veliki broj podataka od značaja za unapređenje sajber bezbjednosti u Crnoj Gori. S tim u vezi, konstatovano je da je unaprijeđen sistem detektovanja i ranog otkrivanja sajber prijetnji”, navodi se u saopštenju.
Pored predsjednika i članova vijeća, sjednici su prisustvovali i vršiteljka dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, predsjednik Ustavnog suda Budimir Šćepanović, vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Vučković, predsjednica Osnovnog suda u Podgorici Željka Jovović, direktor Uprave policije Zoran Brđanin, čelnica Sudskog savjeta Vesna Zvicer i predsjednik Advokatske komore Crne Gore Zdravko Begović.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.