Libertas logo

SPECIJALNO TUŽILAŠTVO ZAVRŠILO ISTRAGU U PODGORIČKOJ KOMPANIJI

SDT podiglo optužnicu protiv bivših direktora Plantaža

News main

FOTO: Libertaspress/Savo Prelević

Verica Maraš

Autor

Radmila Grbić

03/03/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Specijalno državno tužilaštvo predalo je optužnicu Višem sudu u Podgorici protiv bivših direktora kompanije "13. jul - Plantaže“, Verice Maraš, Veselina Vukotića, Božidara Mihailovića, Đorđa Rajkovića, Seada Šahmana i Duška Perovića, zbog osnovane sumnje da su zloupotrijebili položaj u privrednom poslovanju.


Vukotić, Mihailović, Rajković, Šahman i Perović, uhapšeni su u julu prošle godine, a mjesec kasnije je u pritvoru završila i Verica Maraš. U međuvremenu, odlukom suda, svi su pušteni da se brane sa slobode.


"Oni su, sumnja se, od 24. decembra 2019. do 23. aprila 2020. godine u Podgorici, kao odgovorna lica u oštećenom privrednom društvu "13. jul - Plantaže", zloupotrijebili svoj položaj u pogledu raspolaganja tuđom imovinom i nijesu vršili svoju dužnost, pa su tako pribavili "OMP-Engineeringu" protivpravnu imovinsku korist koja prelazi iznos od četrdeset hiljada eura, a oštećenom nanijeli imovinsku štetu“, rekao je danas državni tužilac Vukas Radonjić, portparol Specijalnog državnog tužilaštva.


Rajković Foto: Libertaspress/Savo Prelević


Vukotić, Rajković, Šahman, Perović i Mihailović, optuženi su da su, naveo je Radonjić, donijeli zaključke da se parnica sa “OMP Engineeringom” rješava poravnanjem i da se tom preduzeću u svojinu prenese zemljište od oko 37.000 kvadrata, koje predstavlja dio zemljišta obuhvaćenog LSL “Skladišno-poslovna zona Donji Kokoti“, i da mu se isplati 350.000 eura.


Parnica je vođena pred Privrednim sudom Crne Gore u cilju raskida ugovora o osnivanju zajedničke fabrike za proizvodnju briketa “Plant-omp” DOO Podgorica i naknade štete i izgubljene dobiti, a u kojoj su, naveo je Radonjić, svi izvedeni pisani i personalni dokazi u korist Plantaža, naročito poljoprivredno, mašinsko i finansijsko vještačenje.


Vukotić Foto: Libertaspress/Savo Prelević


"Vukotić, Rajković, Šahman, Perović i Mihailović, prethodno su, svjesno i namjerno, propustili da odluče da se pribavi mišljenje advokatske kancelarije koja je zastupala Plantaže u parnici i da se utvrdi tržišna vrijednost zemljišta koje oštećeno društvo prenosi u svojinu "OMP Engineeringa"“, saopštio je Radonjić


Šahman Foto: Libertaspress/Savo Prelević


Verica Maraš je optužena da je, naveo je državni tužilac, "izvršila očigledno štetnu odluku okrivljenih“, jer je, kod notarke, sa ovlašćenim zastupnikom “OMP Engineeringa”, zaključila "očigledno štetni ugovor o poravnanju, po kojem su Plantaže dužne da plate “OMP Engineeringu” 350.000 eura i prenesu pravo svojine na 37.000 kvadrata poljoprivrednog zemljišta različitih kategorizacija".

 

"Riječ je o građevinskom zemljištu, tržišne vrijednosti 1.295.000, što čini ukupan iznos od 1.645.000 eura imovine Plantaža. “OMP Engineering” je bio dužan da prenese na oštećeno društvo svoj udio od 50% vlasništva u zajednički osnovanom privrednom društvu “Plant-OMP”, za koji je, u očigledno štetnom ugovoru o poravnanju, navedeno da njegova vrijednost i prodajna cijena iznose 1.398.474,47 eura, iako je ukupna imovina zajedničkog društva iznosila 1.062.537, a ukupne obaveze 4.084.735,00 eura. Nije postojala ekonomska opravdanost za otkup udjela po toj cijeni, jer je oštećeno društvo, ugovorom o poravnanju, sebi ustanovilo obavezu u ukupnom iznosu od 5.483,209.47 eura (zbir ugovorene prodajne cijene udjela i obaveza zajedničkog društva), a stvarno još i veću, u iznosu od 5.729.735,00 € (zbir stvarne vrijednosti imovine koju oštećeno društvo daje i obaveza zajedničkog društva)“, naveo je Radonjić.


Usljed, rekao je on, djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, "OMP Engineeringu" je pribavljena protivpravna imovinska korist od 384.672,40 eura, a Plantažama nanesena šteta. 


Perović Foto: Libertaspress/Savo Prelević


“Za krivično djelo zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, koje je predmet optužnice, zakonom je propisana kazna zatvora od dvije do deset godina. Preduzimaju se mjere i radnje za otkrivanje i identifikovanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, kako bi se protiv okrivljenih eventualno pokrenula finansijska istraga“, naveo je Radonjić.


Mihailović Foto: Libertaspress/Savo Prelević

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Ukinuto rješenje o puštanju Veljovića na slobodu

13/09/2024

Vijesti
Card banner

Izdata naredba za raspisivanje potjernice za Zvicerom i Džonijem sa Vračara

13/09/2024

Vijesti
Card banner

Kordić i Ćetković poslati u Spuž da ne bi pobjegli

13/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo