ODGOĐENO GLASANJE O PREDLOGU AKTA O ODUZIMANJU IMOVINE STEČENE KRIMINALOM
Anti-mafija zakon mora na doradu
FOTO: Skupština Crne Gore
Abazović na današnjem zasjedanju parlamenta
Poslanici Skupštine Crne Gore danas nijesu glasali za predlog zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću jer je odlučeno da se taj akt doradi.
Plan je da radna grupa poslanika, u saradnji sa pravnim ekspertima, unaprijedi tekst zakona, nakon čega bi trebalo da ga Vlada utvrdi i pošalje parlamentu na usvajanje.
Ministar pravde, Marko Kovač, vjeruje da će taj posao biti završen u narednih mjesec.
Navodeći da je predloženo zakonsko rješenje funkcionalno za Crnu Goru, premijer u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, rekao je danas, na sjednici parlamenta, da se zakon do sada svodio na oduzimanje satova, knjiga i manžetni.
"Ako ne budemo imali anti-mafija zakon, ne možemo imati efikasno oduzimanje imovine stečene kriminalom. Aktuelna zakonska rješenja su potpuno neefikasna", smatra Abazović.
Komentarišući slučaj bivšeg visokopozicioniranog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, premijer je rekao da za njega može da se primijeni aktuelni zakon.
"On se već deklarisao kao vođa kriminalne grupe", rekao je Abazović.
Poslanik DF-a, Predrag Bulatović, smatra da je postignut određeni napredak i da bi "bilo pogrešno da se sada polarizujemo i ne iskoristimo šansu da uradimo nešto dobro".
Pitao je zašto tužilaštvo nije pokrenulo nijedan krivično-pravni postupak protiv Mila Đukanovića, Marka Markovića, Janka Jankovića...
"Da smo imali na desetine tih procesa, rasprava bi u parlamentu bila drugačija. Toga nema, ne zbog nedostatka zakona, već zato što nemamo tužilaštvo", smatra Bulatović.
Poslanica SDP-a, Draginja Vuksanović-Stanković, navela je da zakon mora biti u pravnom sistemu Crne Gore.
Miloš Konatar iz Građanskog pokreta URA istakao je da je neophodna politička volja da bi se oduzimala imovina stečena kriminalom.
“Nema efikasne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije ukoliko ne damo alat i instrumente tužilaštvu da efikasno oduzima imovinu stečenu kriminalom”, naglasio je Konatar.
Kriminalu se, naveo je on, najbolje pomaže ako se ne uradi ništa i ako se sve ostavi kako je sada.
"Onaj ko kaže da se žele zaštititi tajkuni iz devedesetih i tranzicioni biznismeni, mora da zna da su poslaničke klupe DPS-a prazne. Da se ovim predlogom zakona štiti neko iz devedesetih ili tranzicioni biznismeni koji su njima bliski, oni bi dali podršku ovom zakonu da bude usvojen”, kazao je Konatar.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.