STOTINU DANA ŠTRAJKA DIJELA ZAPOSLENIH U CRNOGORSKOM TELEKOMU, DOGOVORA NI NA VIDIKU
Štrajkači ne odustaju od zarada većih za 30 odsto, uprava tvrdi da bi ih to odvelo u minus
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta dijela zaposlenih
Ni nakon 100 dana štrajka dijela zaposlenih u Crnogorskom Telekomu nema najave da će doći do dogovora između poslodavca i tih radnika.
Dok zaposleni koji štrajkuju traže, između ostalog, povećanje zarada za 30 odsto, iz uprave Crnogorskog Telekoma ponavljaju da kompanija za to nema novca.
Danas ispred upravne zgrade Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Računali smo da bi povećanje plata za 30 odsto firmu koštalo tri miliona eura godišnje. Otprilike toliko je iznosila kompletna dobit Crnogorskog Telekoma u 2021. Ta dobit je prošle godine iznosila 2,3 miliona eura, zbog većih poreza iz programa Evropa Sad. To znači da bi, ako bismo štrajkačima izašli u susret, kompanija definitivno bila u minusu", rekao je danas Libertasu portparol Crnogorskog Telekoma, Matija Otašević.
Uprava je, kazao je on, spremna za "drugačije povećanje, ako su štrajkači voljni za to".
Navodeći da štrajkači ne prihvataju niža povećanja plate, predsjednik Sindikata Telekoma, Željko Burić, Libertasu je rekao da očekuje od kompanije objašnjenje na koji način su "od operativne dobiti od 30 miliona eura došli do iznosa od tri miliona".
"Nije tačno da bi ih povećanje zarada zaposlenima koštalo tri miliona eura. To bi iznosilo mnogo manje, čak ispod dva miliona. Kompanija od 2008. nije uložila ni cent u zaposlene, dok su za menadžment redovno isplaćivali bonuse, povećali zarade i isplaćivali milionske dividende akcionarima Crnogorskog Telekoma. U posljednjih 12 godina su uštedjeli preko 70 miliona na zarade zaposlenih. Za sve ima novca, osim za radnike", izjavio je Burić za Libertas.
Crnogorski Telekom, tvrdi on, planira da prepolovi ukupan broj zaposlenih, na osnovu tehnološkog viška.
Zaposleni, koji štrajkuju, ponovili su danas da neće odustati od prava iz Kolektivnog ugovora, koji je na snazi već 16 godina, i "zarada dostojnih zaposlenih u jednoj od najprofitabilnijih kompanija u Crnoj Gori kakva je Crnogorski Telekom, članica Dojče Telekom grupe teške stotinu miljardi eura".
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.