SARADNIK CENTRA ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE POVODOM NOVE PRESUDE OSNOVNOG SUDA
Obradović: Raonić rekorder u nezakonitim imenovanjima

FOTO: CGO
Obradović
Presuda Osnovnog suda u Podgorici kojom je još jednom potvrđeno da je imenovanje Borisa Raonića za generalnog direktora Radio-televizije Crne Gore (RTCG) bilo nezakonito, novi je šamar institucijama koje uporno zatvaraju oči pred nezakonitostima. Ta odluka predstavlja i upozorenje onima koji zarad kontrole nad Javnim servisom ugrožavaju demokratizaciju i evropeizaciju Crne Gore.
To je danas saopštio saradnik na programima Centra za građansko obrazovanje (CGO) Nikola Obradović.
On je podsjetio da su sudovi do sada donijeli šest presuda zbog Raonićevog nezakonitog imenovanja za prvog čovjeka Javnog servisa.
Osnovni sud je, naveo je Obradović, 4. januara 2023. donio prvu presudu. Četiri mjeseca kasnije, 10. maja, uslijedila je presuda Višeg suda.
Vrhovni sud je, podsjetio je Obradović, odluku donio 4. marta 2024, a skoro dva mjeseca kasnije, 30. aprila, uslijedila je nova odluka Osnovnog, a 18. septembra i Višeg suda.
Posljednju, šestu odluku o nezakonitom imenovanju Raonića Osnovni sud je donio 11. jula ove godine.
“Kažu da broj šest simbolizuje harmoniju i stabilnost. U ovom slučaju, šesta presuda nije donijela ni harmoniju, ni stabilnost, već novi rekord čovjeka čije imenovanje je šest puta proglašeno nezakonitim. Raonić je postao neslavni šampion sudskih odluka koje ga iznova ukidaju, dok i dalje tvrdoglavo sjedi u fotelji - kao da pravni poredak važi za sve osim za njega”, saopštio je Obradović.
Zabrinjava, naveo je on, i činjenica da su institucije imale najmanje šest prilika da reaguju, a da to izbjegavaju.
“U zemlji koja teži članstvu u EU, sudske presude ne važe kada prijete da ugroze političku komfornost vladajućih struktura”, piše u saopštenju Obradovića.
Podsjeća da se Crna Gora formalno opredijelila za članstvo u EU, gdje je vladavina prava obaveza, a ne simulacija.
"Međutim, čini se da ona prestaje na vratima kabineta generalnog direktora RTCG, gdje šest presuda vrijedi manje od političke podrške, čime se osnažuje uvjerenje da u Crnoj Gori nijesu svi jednaki pred zakonom. Posebno je porazno što Vlada Crne Gore i Ministarstvo kulture i medija, koji bi morali da brane zakonitost i integritet Javnog servisa, ostaju nijemi. Njihovo ćutanje više nije neutralnost, već aktivno saučesništvo u degradaciji pravne države i medijskih sloboda”, naveo je Obradović.
Upravo kada Crna Gora, kazao je on, mora pokazati da zaslužuje ubrzan put ka EU, “bilježimo rekord u broju nezakonitih imenovanja i nepoštovanju sudskih odluka od jednog čovjeka“.
"A odgovornost za to ne osjećaju oni koji Raonića štite da bi imali svoje glasilo o trošku svih građana i građanki. Broj šest se često tumači i kao broj koji donosi sreću. Ostaje da vidimo hoće li šesta presuda biti ta koja će konačno probuditi institucije i natjerati ih da rade svoj posao“, naveo je Obradović.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
