AMBASADOR CRNE GORE U TURSKOJ PERIŠA KASTRATOVIĆ O RAZORNIM POTRESIMA KOJI SU UNIŠTILI JUG ZEMLJE
Zemljotres u Turskoj 2.000 puta jači od atomske bombe bačene na Hirošimu
FOTO: Vlada Crne Gore
Crnogorski tim danas spasili četvorogodišnjeg dječaka iz ruševina
Razorni zemljotres u Turskoj pogodio je površinu 10 puta veću od cijele Crne Gore. Porušeno je 10 pokrajina na jugu te zemlje, koje broje 13,5 miliona stanovnika. Imam osjećaj da ljudi ne shvataju kakva je to katastrofa, koja je do sada odnijela više od 19.300 života, rekao je Libertasu ambasador Crne Gore u Turskoj, Periša Kastratović.
Da bi pojasnio o kakvoj razornoj moći zemljotresa je riječ, on je rekao da je energija, koju je proizveo potres na jugu Turske, 2.000 puta veća od one koja je nastala prilikom bacanja atomske bombe na Hirošimu.
“Energija koja je nastala u tom trenutku srazmjerna je trinaestodnevnoj potrošnji struje kompletne Turske, koja ima 85 miliona stanovnika”, ističe Kastratović.
Ambasador Kastratović
Seizmolozi, kaže, saglasni su da se takva katastrofa sa “cijepanjem” zemlje ne pamti u posljednjih dvjesta godina.
“Ne postoji država koja je bila spremna na ovakvu, slobodno mogu reći, apokalipsu”, ističe Kastratović.
Nije bila spremna ni Turska. Prvo ju je, u ponedjeljak u zoru, zadesio zemljotres od 7,7 stepeni po Rihteru. Nakon svega devet sati, uslijedio je novi, skoro iste jačine - 7,6 stepeni.
Više od 10 potresa koji su nastavili da “režu” zemlju, bili su jači od 6,5 stepeni Rihterove skale. Ostalih stotinak bili su slabiji. Ali, jug Turske je već bio srušen.
“Više od 6.000 zgrada je sravnjeno sa zemljom. Neke od njih su imale i po 10 spratova”, ukazao je ambasador Kastratović.
U razgovoru za Libertas nekoliko puta je ponovio – “Turskoj treba pomoć”.
“Moramo da budemo solidarni jer je Turska takva uvijek bila za druge. Sjetimo se da je, kada je krenula korona, među prvima upravo ona ponudila pomoć Crnoj Gori”, istakao je Kastratović.
Crna Gora je odmah reagovala. Nakon što je Vlada donijela odluku o slanju pomoći u Tursku, 23 spasioca iz Crne Gore se 8. februara uveče avionom zaputilo ka toj zemlji.
Crnogorski spasioci pred put Foto: Libertaspress/Savo Prelević
“Noćas odlazite kao crnogorski, a vratićete se i kao turski junaci“, rekao je, uoči polaska ambasador Turske u Crnoj Gori, Bariš Kalkavan. Bilo mu je teško što je zbog posla udaljen od svog naroda, ali ponosan što će uz njih biti i crnogorska ekipa.
Jutro nakon puta već su bili na terenu. U teškim uslovima, bez struje, hrane… neumorno su ispod ruševina tražili ljude. Spasili su juče jednu ženu. Locirali su i nekoliko poginulih.
Iz ruševina u turskom gradu Hataj danas su izvukli četvorogodišnjeg dječaka, živog.
“Naši spasioci rade bez prestanka. Ne žale se. Dobro se osjećaju”, rekao je Kastratović.
Crna Gora je jedna od šezdeset država, koje su poslale ljude u Tursku.
“Na terenu je ukupno 141.000 spasilaca. Još 35 država je ponudilo pomoć”, istakao je ambasador Crne Gore u Turskoj.
Razumije, kaže, želju mnogih da pomognu, ali apeluje da niko ne kreće bez dobre organizacije i neophodne opreme za spasavanje.
“Moraju da budu svjesni i da će morati sami da obezbijede vodu i hranu. U suprotnom, bolje da ne dolaze, jer u ovakvim situacijama Turska se ne može baviti i njima”, upozorio je Kastratović.
Osim spasilaca, svijet Turskoj šalje i druge potrepštine – obuću, zimsku odjeću, ćebat, šatore, plinske boce, hranu… Na listi neophodne pomoći su i sredstva za higijenu, ljekovi, pelene za bebe, dušeci, termosi, kutije za hranu…
Da li je Crne Gora poslala i nešto od toga, Libertas nije uspio da sazna iz crnogorske Vlade, koja je juče odlučila da u Tursku uputi i medicinski tim.
Pitanja poslata i juče i danas na adresu Vladine Službe za odnose za javnošću, rekli su Libertasu oba puta, proslijeđena su Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Resor Filipa Adžića nije odgovorio ni juče, ni danas. Adžić nije odgovarao ni na telefonske pozive Libertasa.
Nakon što je prije četiri dana uputio saučešće porodicama stradalih u zemljotresima u Turskoj i Siriji, ministar Adžić je na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici naredne dane posvetio izražavanju ponosa na crnogorski tim spasilaca. Isti slučaj je i sa stranicom resora, na čijem je čelu.
Siriju više nije pominjao.
“Da li država pomaže Siriji nakon razornog zemljotresa i na koji način”, glasilo je jedno od pitanja Libertasa, na koje MUP nije odgovorio dva dana zaredom.
Među žrtvama nema crnogorskih građana “Među ranjenima i stradalima u zemljotresu, za sada, nema crnogorskih državljana”, rekao je Libertasu ambasador Crne Gore u Turskoj, Periša Kastratović. Troje crnogorskih građana je, kazao je on, spašeno iz Gazijantepa. “Počasni konzul Crne Gore u tom gradu, Koraj Aksoj, lično im je pomagao da bezbjedno izađu iz grada. Do tada im je donosio hranu i vodu. Troje njih je već u Crnoj Gori. Na putu kući je i jedan crnogorski državljanin, koji je bio u Hataju”, rekao je Kastratović.
Građani prikupili 150 tona pomoći
Ukupno 150 tona odjeće, obuće, sredstava za higijenu i hrane, prikupljeno je za pomoć Turskoj I Siriji. Tri ture su do sada poslate, preostala četvrta ide danas, rekao je Libertasu jedan od organizatora sakupljanja humanitarne pomoći u kojoj su učestvovali građani.
Troškove transporta, kazao je on, snosila je Ambasada Tuske u Crnoj Gori.
Priveden turski graditelj Turski preduzetnik, Mehmet Jašar Džoškun, izvođač radova na rezidenciji koja je uništena u zemljotresu u Hataju prilikom čega je stradao veliki broj ljudi, priveden je na aerodromu u Istanbulu dok je pokušavao da ode u inostranstvo, saopštili su turski mediji. Džoškun je, prenosi NTV, planirao da ode u Crnu Goru.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.