Libertas logo

SINDIKAT MEDIJA CRNE GORE PODRŽAO ZAHTJEV ADVOKATA DALIBORA TOMOVIĆA DA SE OPTUŽENIMA ZA RANJAVANJE NOVINARKE SUDI U ODVOJENOM POSTUPKU

SMCG: Slučaj Olivere Lakić mora biti prioritet (FOTO)

News main

FOTO: Savo Prelević

Sa uviđaja nakon ranjavanja novinarke

Autor

Libertas Press

08/05/2025

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Sindikat medija Crne Gore duboko je zabrinut zbog činjenice da se, ni sedam punih godina nakon pokušaja ubistva istraživačke novinarke Olivere Lakić, ne nazire početak sudskog procesa. Uprkos pozitivnim pomacima u rješavanju napada na novinare i novinarke u Crnoj Gori, ovaj slučaj, uz ubistvo glavnog i odgovornog urednika Dana Duška Jovanovića, ostaje simbol nekažnjivosti i nespremnosti institucija da zaštite temeljne vrijednosti slobodnog i demokratskog društva.


To je danas saopšteno iz Sindikata medija Crne Gore (SMCG).


Iz te sindikalne organizacije navode da je Lakić, dobitnica brojnih nagrada, između ostalih i Međunarodne nagrade "Hrabra žena" koju dodjeljuje američki Stejt department, ranjena 8. maja 2018. godine vatrenim odužjem ispred svog stana u Podgorici.


"Iako su nadležni i visoki zvaničnici tada požurili da osude napad, od deklarativnih izjava nije bilo mnogo koristi. Štaviše, dok je trajala istraga o tom napadu, u zatvoru je, tvrdi Specijalno državno tužilaštvo, naručena i njena likvidacija, koja je spriječena jer se potencijalni ubica predomislio i ponudio saradnju policiji", piše u saopštenju SMCG.


Slučaj ranjavanja Lakić, koji je pred Višim sudom u Podgorici spojen sa postupkom povodom ubistva Miodraga Kruščića, navode, više puta je odgađan, da bi krajem marta 2025. godine bio ustupljen drugom sudiji.


"Posebno nas zabrinjava upozorenje advokata Dalibora Tomovića da 8. maja 2028. godine nastupa apsolutna zastara za krivično djelo teška tjelesna povreda učinjeno na štetu Lakić. To znači da, ukoliko se postupak ne privede kraju u naredne tri godine, pravda više nikada neće biti zadovoljena, a nasilnicima će se poslati poruka da najbrutalniji napadi na novinare mogu proći bez posljedica", saopšteno je iz SMCG.


Zato, navode, SMCG podržava inicijativu advokata Tomovića da se postupci za ranjavanje Lakić i ubistvo Miodraga Kruščića procesuiraju odvojeno, kako bi se izbjeglo daljnje odugovlačenje.


"Rješavanje ovog slučaja mora postati prioritet institucija u Crnoj Gori, zbog Olivere Lakić, ali i svih novinara i novinarki koji, uprkos prijetnjama i pritiscima, istrajno rade u interesu javnosti", zaključuje se u saopštenju Sindikata medija Crne Gore.


CGO: Ovaj slučaj je i test za vladavinu prava i poglavlja 23 i 24


"Prošlo je sedam godina od pokušaja ubistva novinarke Olivere Lakić, a ovaj slučaj i dalje nema konačni sudski epilog. Zabrinjavajuće je višestruko odlaganje suđenja koje, osim što prolongira pravdu, dodatno narušava osjećaj sigurnosti među novinarima u Crnoj Gori", saopšteno je danas iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Oni su pozvali nadležne institucije da “konačno ubrzaju proces i dovedu ga do pravosnažnog kraja, umjesto da brojimo decenije neizvjesnosti”.


“Uprkos pokušaju likvidacije, Lakić je nastavila da se bavi novinarstvom, uz visoke profesionalne standarde, adresirajući neke od najopasnijih i najosjetljivijih tema. Njena istrajnost i hrabrost treba da budu putokaz svim novinarima, ali i poziv institucijama na djelovanje”, naveli su iz CGO.

Svaki novi zastoj, smatraju, šalje opasnu poruku da se napadi na novinare mogu tolerisati i ostati nekažnjeni, što dodatno urušava ionako nisko povjerenje u pravosuđe.

Sloboda medija mora biti garantovana – ne samo deklarativno, već kroz efikasne i brze pravosudne procese. Ovaj slučaj je i test za vladavinu prava i poglavlja 23 i 24 u okviru pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji”, naveli su danas iz CGO.


Sudija Vlaović 10. juna odlučuje o razdvajanju postupaka


Sudija Višeg suda u Podgorici Radovan Vlaović, koji je krajem marta preuzeo predmet od kolege Igora Đuričkovića, zakazao je za 10. jun početak suđenja optuženima za ranjavanje Olivere Lakić i ubistvo Miodraga Kruščića.


Knežević Foto: Skaj aplikacija


Tada će, nezvanično je rečeno Libertasu u sudu, sudija Vlaović odlučiti da li će prihvatiti prijedlog pravnog zastupnika Olivere Lakić, advokata Dalibora Tomovića, i optuženima za njeno ranjavanje - Filipu Kneževiću, Filipu Bešoviću, Goranu Rakočeviću, Luki Bulatoviću i Veselinu Bubanji, suditi u odvojenom postupku.


Bešović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Optužnicom specijalne tužiteljke Nataše Bošković, osim njih petorice, obuhvaćeni su i visokopozicionirani pripadnik kriminalnog kavačkog klana Milan Vujotić, koji je na čelu optužene kriminalne grupe, bivši policajac Darko Lalović, Mario Milošević, Dejan VukašinovićBranislav KaradžićGoran VukčevićMijajlo StojanovićAleksandar Ljumović i Sanja Božović.


Rakočević Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Filip Knežević, koji je u bjekstu, optužen je da je pucao u Oliveru Lakić, 8. maja 2018. godine, ispred ulaza zgrade u Podgorici, u kojoj živi. Ona je tada ranjena u nogu.


Bubanja Foto: Libertas Press/Savo Prelević

 

Kao direktni izvršilac ubistva Podgoričanina Miodraga Kruščića označen je njegov sugrađanin, Mario Milošević.

On je, osumnjičen da je, 21. maja 2018. godine, ubio Kruščića dok je sjedio u kafiću na Starom Aerodromu u Podgorici.


Bulatović Foto: Libertas Press/Savo Prelević

 

Optuženima se, pored ostalog, kazao je ranije portparol SDT-a, specijalni tužilac Vukas Radonjić, na teret stavlja i krijumčarenje 554 kilograma marihuane iz Albanije u Crnu Goru, 26. januara 2021. godine.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

SMCG: Slučaj Olivere Lakić mora biti prioritet (FOTO)

08/05/2025

Vijesti
Card banner

Uhapšen Dedaj, policija i dalje traga za Mijajlovićem

08/05/2025

Vijesti
Card banner

Dojave o bombama u pet srednjih škola bile lažne

08/05/2025

Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.

USA flag