SVJETSKI JE DAN SLOBODE MEDIJA, U CENTRU ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE SMATRAJU DA NEMA DOVOLJNO RAZLOGA ZA OPTIMIZAM
CGO: Brojni napadi na novinare ostali neriješeni

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
U Crnoj Gori ni ove godine ne postoje dovoljno objektivni razlozi za optimizam kada je riječ o stanju medijskih sloboda i ukupnom profesionalnom, a naročito ekonomskom ambijentu u kojem novinari rade, saopštili su danas iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Oni su svim medijima i medijskim radnicima i radnicama
čestitali 3. maj - Svjetski dan slobode medija.
Medijska scena u Crnoj Gori, smatraju u CGO, ostaje duboko polarizovana i politički instrumentalizovana, reflektujući i šire društveno-političke podjele.
“To otežava protok vjerodostojnih informacija, urušava povjerenje javnosti i kompromituje razvoj profesionalnog novinarstva zasnovanog na etici, odgovornosti i javnom interesu. U ovom kontekstu, kao veoma pozitivnu i drugačiju praksu ističemo postupak novinara i urednika Nemanje Živaljevića, koji je zbog cenzure napustio medij u kojem je radio”, piše u saopštenju CGO.
Posebno, navode, brine činjenica da se odnos donosilaca odluka prema medijima ne mijenja ni nakon političkih smjena.
“Umjesto jednakog tretmana, i dalje se primjenjuje praksa selektivnog odnosa prema medijima, pri čemu se jednima omogućava, a drugima uskraćuje pristup informacijama, sagovornicima i javnim sredstvima. To direktno urušava demokratske standarde i otežava rad medija koji nastoje izvještavati profesionalno i nepristrasno”, saopšteno je iz CGO.
Pored političkih pritisaka na medije, piše u saopštenju, “i dalje svjedočimo fizičkom ugrožavanju novinara i novinarki”.
“A brojni teži slučajevi iz prošlosti ostaju neriješeni, što uz nedosljedne reakcije nadležnih institucija stvara atmosferu nekažnjivosti i nesigurnosti. Ipak, pozitivni pomaci postoje – kao što su nedavne presude u slučajevima napada na novinarku Anu Raičković i po tužbi Dragane Šćepanović protiv portala Aktuelno”, navode iz CGO.
Poseban primjer institucionalnog urušavanja standarda javnog interesa, smatraju u toj organizaciji, predstavlja stanje u Javnom servisu RTCG.
“Umjesto da bude stub nezavisnog, profesionalnog informisanja, RTCG se sve više percipira kao simbol političkog uticaja, netransparentnog upravljanja i manipulativnog izvještavanja. Kontroverze su brojne, a najnovija u vezi s raspodjelom stambenih jedinica zaposlenima dodatno naglašava hitnu potrebu za temeljnom reformom u RTCG i utvrđivanjem odgovornosti rukovodstva RTCG”, piše u saopštenju.
Izvještaj Reportera bez granica, po kojem je Crna Gora formalno napredovala za tri pozicije, a koji je juče objavljen, navode iz CGO, “kada se pažljivo pročita ukazuje na ozbiljne probleme u sektoru medije, među kojima se apostrofira upravo RTCG”.
“Po podacima CG Pulsa, koje je CGO sproveo sa Institutom DAMAR u martu 2025. godine, mediji bilježe prosječnu ocjenu 2.30 - na skali od 1 do 5, što ih svrstava među aktere sa najnižim stepenom povjerenja u zemlji. Ovo opominje na krizu kredibiliteta medijskog sektora i potrebu za profesionalnim i regulatornim unapređenjem”, saopšteno je iz CGO.
Povodom Svjetskog dana slobode medija, koji je ustanovila Skupština Ujedinjenin nacija 3. maja 1993. godine, danas su se oglasili i iz NVO 35 mm, Agencije za audiovizuelne medijske usluge, organizacije Spektra...
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
