U PODGORIČKOM TUŽILAŠTVU FORMIRAN PREDMET PROTIV JEDNOG OD RANJENIH U PUCNJAVI ZA KOJU JE OSUMNJIČEN DANILO MANDIĆ
Policija, iako je najavila, nije prijavila Perovića

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Danilo Mandić
Policija, iako je to najavila prije tri dana, nije podnijela krivičnu prijavu protiv Podgoričanina Darka Perovića zbog sumnje da je sugrađanina Danila Mandića lažno prijavio za ranjavanje.
“U Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici (ODT) formiran je predmet protiv Darka Perovića zbog sumnje da je počinio krivično djelo lažno prijavljivanje. Predmet nije formiran po prijavi policije, jer ta krivična prijava ovom tužilaštvu još nije podnijeta”, rečeno je Libertasu u tom tužilaštvu.
U Perovića i Adisa Turkovića, prema sumnjama tužilaštva, 19. aprila, oko tri i po sata nakon ponoći, pucao je tridesetpetogodišnji Danilo Mandić, bratanić i tjelohranitelj predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića.
Podnošenje
krivične prijave zbog lažnog prijavljivanja protiv Perovića policija je
najavila prije tri dana, nakon što je taj ranjenik na saslušanju u Višem
državnom tužilaštvu u Podgorici, navodno, izjavio da je u
policiji trpio prijetnje i ucjene da optuži Mandića za ranjavanje.
“Danilo Mandić nije pucao u mene, to je učinio najniži od trojice mlađih momaka, starosti ne više od 23 do 25 godina, koji su mi prethodno "blicali" na semaforu”, rekao je, 23. aprila, na saslušanju u Višem državnom tužilaštvu Perović, a prenijele Vijesti.
Od krivičnog gonjenja Mandića istog dana je odustao i Turković.
“Ne sjećam se nijednog detalja događaja od 19. aprila u zoru, kada sam ranjen”, kazao je on na saslušanju u tužilaštvu.
Povredu je, ispričao je on, “vidio tek kada se probudio kući”, ali “nije znao kako je nastala”.
Saslušanje Perovića i Turkovića u tužilaštvu uslijedilo je dva dana nakon što je sudija za istragu Višeg suda u Podgorici odredio pritvor do 30 dana osumnjičenom za pokušaj njihovog ubistva Danilu Mandiću.
Mandićev branilac, advokat Miroje Jovanović, i tog i narednih dana tvrdio je da njegov branjenik nema veze sa krivičnim djelom, koje mu se stavlja na teret.
“Njega tereti samo izjava oštećenog data policiji i nijedan drugi dokaz", kazao je tada Jovanović.
On tvrdi da bratanić i tjelohranitelj šefa državnog parlamenta nije učestvovao u izvršenju nikakvog krivičnog djela, “posebno ne krivičnog djela uz upotrebu vatrenog oružja, a posebno ne koristeći bilo koje vozilo, a naročito službeno”.
S druge strane, u policiji sumnjaju da je Mandić kritične noći upravljao vozilom "Range Rover“, koje je registrovano na Skupštinu kojom rukovodi njegov stric Andrija.
“Vozilo za koje se sumnja da je korišćeno prilikom izvršenja krivičnog djela nije u vlasništvu Ministarstva unutrašnjih poslova-Uprave policije, već je u vlasništvu Skupštine Crne Gore na koju je i registrovano“, saopšteno je prije tri dana iz policije.
Niko iz crnogorskog parlamenta, uključujući i njegovog šefa Andriju Mandića, nije se oglašavao povodom događaja od 19. aprila.
VDT: Pratimo postupanja tužilaca
“Vrhovno državno tužilaštvo prati postupanje državnih tužilaštava koja u predmetu Danila Mandića preduzimaju mjere i radnje u skladu sa zakonom propisanim nadležnostima”, kazali su Libertasu u tužilaštvu kojim rukovodi Milorad Marković.
Tužilac Marković Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Da će inicirati kontrolno saslušanje Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića zbog postupanja tužilaštava i policije nakon pucnjave za koju se sumnjiči Mandić, ranije su najavili iz opozicionog DPS-a.
Oni su saopštili da će inicirati i smjenu šefa parlamenta Andrije Mandića.
Provjeru postupanja tužilaštava nakon pucnjave u Podgorici zatražio je i Centar za demokratsku tranziciju.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
