SAOPŠTENJE STUDENATA KOJI SU ORGANIZOVALI PROTESTE NAKON TEŠKOG ZLOČINA NA CETINJU
Grupa "Kamo śutra" obustavila rad

FOTO: Društvene mreže/"Kamo śutra"
Neformalna studentska grupa "Kamo śutra", koja je organizovala proteste nakon teškog zločina na Cetinju, u kojem je 1. januara ubijeno 13 ljudi, objavila je danas da prestaje da radi.
“Borba našeg kolektiva nije uspjela, jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločina, za koje još niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća. Naprotiv, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u Crnoj Gori se tumači kao lični napad”, piše u saopštenju grupe "Kamo śutra".
Zbog, naveli su, svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli su u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nijesu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.
“Jedini motiv našeg djelovanja bila je želja da se izborimo za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice. Jedini cilj našeg djelovanja bilo je suzbijanje nasilja”, piše u saopštenju grupe studenata.
Trudili su se, navode, da skrenu pažnju na to da dva zločina na Cetinju u skoro dvije i po godine, u kojima su stradale 23 osobe, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena.
“I da, kao društvo, moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo. Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti, uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela. Međutim, smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana, niti zasijenjena takvim istragama", piše u saopštenju grupe "Kamo śutra".
Organizacija protesta, blokada i performansa, navode, zahtijeva ljudstvo i vrijeme.
“Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem”, ukazali su iz grupe studenata.
Saopštenje koje su danas objavili, navode, trebalo je da iznesu u javnost prije mjesec.
“Ali, pokušavali smo da reorganizujemo kolektiv i način rada. Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja”, piše u saopštenju.
To, navode, ne znači da je borba za pravedeniju i bezbjedniju Crnu Goru sa njima završena.
“Na Cetinju građanke i građani organizuju blokade već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15.20 do 18.26 časova. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana. Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja", zaključili su iz grupe studenata "Kamo śutra".
Iz studentske grupe više puta su ranije poručivali da neće odustati od protesta i blokada sve dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi - prvi je smjena ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
Studenti smatraju da nadležni ništa nijesu preduzeli kako se zločin ne bi ponovio.
Osim smjene Šaranovića i Bečića, tražili su i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija u vezi sa posjedovanjem oružja, reformu policijskih struktura, povratak građanskog obrazovanja, poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju…
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.
