Libertas logo

KAKO JE TROŠEN DIO NOVCA SA RAČUNA OFŠOR FIRME SA SEJŠELA IZA KOJIH SU BILI SVETOZAR MAROVIĆ I NJEGOVA BIVŠA SARADNICA OLIVERA ILINČIĆ

Jahta, stanovi u Mišarskoj i stilski namještaj sa Šanzelizea

News main

FOTO: Savo Prelević

Svetozar i Miloš Marović

Autor

Biljana Nikolić

22/03/2025

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

U ljeto 2021. u budvansku marinu, ispod zidina Starog grada, uplovila je luksuzna jahta "Kenzo”, koja je svojevremeno bila u vlasništvu porodice šefa budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića i njegovog sina Miloša.


Jahta je pod novim imenom "Sara” uplovila u Jadran, a poznato je da su je od austrijske kompanije "Heta lizing” nekoliko godina kasnije otkupili srpski biznismeni sa Kosova Zvonko Veselinović i Milan Radoičić, bliski srpskim vlastima i vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, koja godinama pruža zaštitu i utočište pravosnažno osuđenim Marovićima kako bi izbjegli višegodišnju robiju u Crnoj Gori.


Libertas objavljuje, nakon analize obimne dokumentacije u koju je imao uvid, kako je novac sa ofšor kompanije sa Sejšela Marovićeve bivše saradnice Olivere Ilinčić prebacivan na "Galaxy Group Limited” u državi St. Vinsent i Grenadin u Karipskom moru, a čiji je prvi direktor i ovlašćeno lice bio Miloš Marović.


Prema toj dokumenzaciji vidi se da je Olivera llinčić lično tražila da se sa računa firme "Standard consulting corporation” početkom 2009. godine u dva navrata transferiše novac na firmu mlađeg Marovića.


Da se Ilinčić, godinama desna ruka odbjeglog Svetozara Marovića, nalazi iza ofšor kompanije sa Sejšela pokazuju brojni novčani nalozi za plaćanje, zahtjevi za prebacivanje novca na njen lični račun, ali i na razgranatu mrežu firmi i sumnjivih kompanija sa kojima je sarađivala.


Bankovni nalozi svjedoče i da je Ilinčić godinama davala upute da se novac iz "Coutts” banke u Švajcarkoj, gdje je bio otvoren račun kompanije "Standard consalting corporation”, transferiše na ofšor firme koje su kontrolisali članovi odbjeglog šefa budvanske kriminalne organizacije.


Dio novca sa računa "SCC” trošen je i na kupovinu stilskog namještaja u Parizu, koji je dopremljen u Budvu, ali i za kupovinu stanova u Mišarskoj ulici u beogradskom elitnom naselju Vračar...


Urgentne uplate


Olivera llinčić je lično 15. januara 2009. godine tražila uplatu od 9.941 euro kompaniji "Galaxy Group Limited”, a potom istog dana pod uputom "urgentno” i transferisanje još 1.680 eura.


Foto: Screenshot/Libertas Press


Riječ je o ofšor kompaniji osnovanoj 14. maja 2008. godine, a preko koje su otac i sin, kako se vjeruje, kupili luksuznu jahtu "Kenzo” dugu 30 metara i vrijednu 8,9 miliona eura, napravljenu u poznatom italijanskom brodogradilištu "Fereti”.


Jahta je godinama bila privezana na Krfu, dok je trajao sudski spor između "Hete” i Marovića jer je austrijska kompanija pokušavala da naplati 9.980.076,15 eura od Budvana, koji su joj 2008. mjenicama i svom svojom imovinom garantovali da će vratiti kredit kojim je je ofšor kompanija "Galaxy Group Limited” kupila plovilo.


Brod je bio upisan u registar Svetog Vinsenta i Grenadina, gdje je bilo sjedište Marovićeve kompanije, a godinama je javnost spekulisala da je to jahta Marovića.


Jahta nikada nije plaćena "Hypo Leasingu”, pa je "Heta” od Svetozara i Miloša Marovića sudskim putem tražila naplatu skoro deset miliona eura duga.


"Heta” je zaključila vansudsko poravnanje sa nekadašnjim visokim fukncionerom DPS-a i njegovim sinom, pa je kompanija iz Klagenfurta zvanično preuzela jahtu i potom je prodala srpskim biznismenima.


Postupak oko naplate duga poklapa se sa otvaranjem mnogobrojnih istraga Specijalnog državnog tužilaštva, koje su kasnije okončane sporazumima o priznanju krivice Miloša i Svetozara Marovića, zbog optužbi da su bili uključeni u brojne nelegalne poslove kojima je država oštećena za desetine miliona eura.


Stariji Marović je priznao da je bio šef kriminalne organizacije u Budvi, ali nakon što je iskoristio vakuum nakon parafa i puštanja na slobodu, pobjegao je u Beograd gdje mu tamošnje vlasti gotovo deceniju pružaju utočište i zaštitu.


U jesen 2026. nastupa apsolutna zastara pravosnažne presude za Svetozara Marovića.


Dva stana na Vračaru, luksuzni namještaj...


U brojnim novčanim transakcijama, za čije uplate je Olivera Ilinčić davala instrukcije, izdvaja se i predugovor o kupoprodaji stanova i garaža u Mišarskoj ulici broj 8 na Vračaru, a koji je sklopljen u Beogradu, 23. avgusta 2008. godine, sa firmom "Samkom invest”.


Predmet tog ugovora, a u koji je Libertas imao uvid, bio je kupovina stanova i garaže u Mišarskoj ulici 8 u Beogradu, na katastarskoj parceli 5086 KO Vračar.


Zgrada u Mišarskoj u kojoj se nalaze stanovi koje je kupila Ilinčić Foto: Google


Ugovor je sklopljen za tada jedinu zgradu u izgradnji u tom elitnom dijelu Beograda, a Ilinčić je potpisala kupovinu stana površine 112,08 kvadrata, na šestoj etaži, ali i troiposobnog stana od 113,43 kvadratna metra na četvrtom spratu, kao i dva garažna mjesta


Tada je, sudeći prema predugovoru, kvadrat stana u zgradi u izgradnji Ilinčić platila po 2.700 eura po kvadratu, dok je parkirng mjesta platila po 30.000 eura.


"Ugovorena cijena za navedene nekretnine je 638.877,00 eura. Iznos od 260.000 biće plaćen najkasnije do 15. septembra 2008. godine”, navodi se, između ostalog, u tom ugovoru.


Iz obimne dokumentacije izdvaja se isplata od 60.000 eura kojom je sa računa "SCC” 9. februara plaćen stilski namještaj iz poznatog pariškog salona luksuznog namještaja "Royal gallery Romeo”, koji se nalazi na Šanzelizeu.

 

Foto: Screenshot/Libertas Press


Kao naručilac stilskog namještaja navedeno je ime izvjesnog Damira Arsovića, a na fakturi je napisano da se roba isporučuje na adresu u Budvi.


Zbog nečitkog rukopisa na fakturi ne može se zaključiti koja je tačna adresa gdje je namještaj iz Pariza završio.


Olivera Ilinčić je u protekloj deceniji u nekoliko, kolokvijalno nazvanih “budvanskih predmeta”, bila pozivana da daje izjave u svojstvu građanina ili svjedoka.


Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo izviđaj 2015. godine, a potom i istragu protiv Olivere Ilinčić, a preko sistema Interpola objavljena je i potjernica za njom.


Četiri godine kasnije protiv nje i nekoliko službenika budvanske Opštine podignuta je optužnica zbog optužbi da su po nalogu Svetozara Marovića, tokom 2009. godine, prihvatili neispravnu ponudu firme “Gugi komerc”, za izgradnju seoskog puta u selu Krapina i da su oštetili kasu za 1,1 milion eura.


Tokom prve kontrole optužnice, Viši sud je utvrdio da Ilinčić, koja se tada nalazila u Beogradu, nije saslušana u istrazi SDT zbog čega je akt vraćen na doradu.


Tri godine kasnije, SDT je 2021. ponovo dostavio optužnicu koja je opet vraćena na doradu, a potom, u martu 2022. godine, još jednom je poslata tužilaštvu sa nalogom da preciziraju period u kojem je djelovala kriminalna organizacija sa jasnim ulogama optuženih članova.


Sudskom vijeću nije bilo jasno kako je SDT povezao službenike Opštine prilikom gradnje puta sa sticanjem nekretnine preko kompanije “Properity investments” koju je osnovala Ilinčić.


Zbog nedostatka dokaza krajem te godine obustavljen je postupak, a odluka je u početkom 2023. godine potvrđena i stavom Apelacionog suda.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Pucnjava u Zeti, ubijen Zoran Nikolov (VIDEO)

31/03/2025

Vijesti
Card banner

Sudija Rašović sudiće Milu Božoviću i grupi

31/03/2025

Vijesti
Card banner

Policija pronašla pištolj kojim je, navodno, prijetio učenik na Cetinju

30/03/2025

Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.

USA flag