Libertas logo

ČETIRI MJESECA OD NAPADA NA NOVINARKU POBJEDE I ČLANOVE NJENE PORODICE

Policija zna da je Ani Raičković ugrožena bezbjednost, ali ćuti

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Novinarka Raičković

Autor

Pobjeda

21/03/2025

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) utvrdila je da je novinarki Pobjede Ani Raičković, zbog napada koji se dogodio 10. novembra prošle godine ispred objekta "Gurman“, ugrožena bezbjednost i da joj je neophodno dvadesetčetvoročasovno obezbjeđenje, potvrđeno je Pobjedi iz vrha bezbjednosnog sektora.


Kako saznaje Pobjeda, Uprava policije je još početkom mjeseca dobila od ANB-a mišljenje o stepenu ugroženosti za Raičković, ali tim povodom se novinarki Pobjede do danas niko iz policije nije obratio.


Raičković je još u noći napada saopšteno da će odmah biti urađena procjena ugroženosti bezbjednosti i da će dobiti obezbjeđenje.


Prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama iz više izvora, Pobjeda saznaje da Uprava policije nije uputila nikakav zahtjev ANB-u odmah nakon napada, kako joj je rečeno, već je to naknadno urađeno, nakon upita Pobjede.


"Šum“ u komunikaciji policije i ANB-a


Kako se Raičković povodom procjene ugroženosti iz policije niko nije obraćao dva i po mjeseca, Pobjeda je 22. januara tražila zvaničan odgovor od Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) o procjeni stepena ugroženosti Raičković.


Devet dana kasnije Uprava policije je saopštila da je dostavila zahtjev ANB-u za izradu bezbjednosne procjene stepena ugroženosti novinarke Raičković.


"Kada procjena bude sačinjena i dostavljena Upravi policije i ako njena sadržina bude ukazivala da je bezbjednost imenovane ugrožena, u smislu člana 10 stav 1 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, postupiće se na način propisan navedenim podzakonskim aktom, koji, između ostalih, reguliše i pitanje obezbjeđivanja drugih ličnosti i objekata koje obezbjeđuje Uprava policije", naveli su iz policije 31. januara.


Izvori iz bezbjednosnog sektora navode da je policija "zakazala“ ne iz loše namjere, već da se radi o neadekvatnoj raspodjeli poslova zbog kadrovskih promjena u Upravi policije i "šuma“ u komunikaciji između Uprave policije i ANB-a.


Uz to, kako navode izvori Pobjede, policija je u kadrovskom deficitu i nema dovoljan broj službenika, zbog čega se proces dodatno usporava.


Pobjedini izvori navode da ovakav stav policije nije praksa, jer su u proteklom periodu mnogo efikasnije reagovali kada je novinarima ugrožena bezbjednost i odmah im dodjeljivali policijsku pratnju.


Napad zbog novinarskog izvještavanja


Raičković je 10. novembra napadnuta zbog novinarskog izvještavanja, što je potvrđeno u toku postupka, a ne kao "atraktivna žena“ koja je pogrešno protumačila, navodno, udvaranje kontroverznog biznismena Zorana Bećirovića, kako je on to pokušao da predstavi pred sudom.


Bećirović je najprije Raičković uputio niz seksističkih i mizoginih uvreda, a potom prijetio i fizički nasrnuo na nju.


Osim Zorana Bećirovića, u napadu je učestvovao i njegov sin Luka, koji je nakon pokušaja da odvali vrata automobila Raičković, dok je sjedjela u vozilu, polomio i njeno zadnje vjetrobransko staklo.


Obojica su kasnije, u stanici policije omalovažavali policajce, zbog čega su službenici podnijeli prekršajne prijave.


Osim oca i sina, u napadu je učestvovao i službenik MUP-a Mladen Mijatović koji je, po nalogu Bećirovića, kojeg godinama obezbjeđuje, više puta nasrtao na Raičković, a kasnije davio i prijetio.


Optuženi za napad na novinarku Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Mijatović je po nalogu Bećirovića telefonom snimao Raičković kada je ušla u automobil i krenula da ide, njene tablice, prijeteći prvo da će je prijaviti za napad, a onda da će je naći i polomiti.

Zbog te činjenice Raičković je tražila od suda da se Mladenu Mijatoviću vještači telefon, što bi osim za ovaj sudski postupak, bilo značajno i za disciplinski postupak protiv njega koji je u toku.


U noći napada na Raičković, za razliku od Mijatovića, Ljubiša Dukić, drugi član obezbjeđenja Zorana Bećirovića, sprečavao je trojicu nasilnika u nasrtanjima na novinarku Pobjede.


Svjedoci za istim stolom nakon incidenta


Tokom postupka saslušana su četiri svjedoka, među kojima je i policijski službenik Srđan Korać, koji su kazali da nijesu čuli da Bećirović i Mijatović vrijeđaju Raičković, prijete joj i fizički nasrću na nju.

Ono što je interesantno jeste da su svi bili decidni da su vidjeli da je sin Ane Raičković, Uroš Gagović, udario Mijatovića.


Takođe, svjedoci su potvrdili da su nakon incidenta svi sjedjeli zajedno do 23 sata u "Gurmanu“.


Peti svjedok, konobar Milivoje Purić nije saslušan jer mu poziv nije uredno uručen. On je pred tužiteljkom kazao isto što i Ranko Radulović, vlasnik lokala u kojem je zaposlen - da nije vidio, niti čuo uvrede i prijetnje, zbog čega je sud cijenio da više ne poziva Purića jer njegov iskaz nije od značaja i odlučio da se on pročita.


Službenik MUP-a Mladen Mijatović i ranije osuđivan


Prema kaznenoj evidenciji Ministarstva pravde, Mijatović je 2008. godine osuđen zbog nasilničkog ponašanja.


Ovaj službenik MUP-a je i prije šest godina bio akter incidenta u tržnom centru Delta kada je napao tadašnjeg novinara Dana Vladimira Otaševića, sada izvršnog direktora RTV Gradska, koji je fotografisao Bećirovića dok je bio sa Milošem Šoškićem, tadašnjim višim državnim tužiocem, a sadašnjim zamjenikom glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića.


Incident u Delti Foto: Screenshot


Mijatović je tada verbalno i fizički napao Otaševića i bio osumnjičen za ugrožavanje sigurnosti novinara, ali, nakon što je tužilaštvo odbacilo krivičnu prijavu i slučaj preuzeo Sud za prekršaje, događaj nije dobio sudski epilog, jer se Otašević nije pojavljivao na ročištima, pa je 2022. godine postupak obustavljen.


Za to vrijeme, pa i danas, Otašević je stalna meta portala Aktuelno čiji je suvlasnik Bećirović, tako što je predstavljan kao inicijator incidenta, provokator, koji je, po unaprijed dogovorenoj šemi sa "partijama iz vlasti“, inicirao taj incident.


Po istoj matrici, portal Aktuelno sada targetira i novinarku Pobjede Anu Raičković, zbog čega je ona podnijela prijave i formirana su dva predmeta u Osnovnom državnom tužilaštvu zbog uvreda i neprimjerenih komentara na račun nje i njene porodice.


Tvrdili da je prstom nijesu takli


Okrivljeni su negirali da se incident dogodio kada je policija došla po prijavi Raičković, a kasnije na suđenju tvrdili da nijesu znali da je Raičković novinarka i da je niko nije vrijeđao, prijetio, niti prstom takao.


Međutim, Raičković je ispričala da joj se Bećirović obraćao kao novinarki i da je više puta poslovno kontaktirala sa njim kada je sa koleginicom pisala o istrazi ubistva njegovog brata Dragana Bećirovića, ali da je ta komunikacija prekinuta jer je jednom prilikom bio nezadovoljan naslovom teksta objavljenog u Pobjedi, optuživši je da ga takvim naslovom svađa sa prijateljima iz tužilaštva.


I tada je, kako je kazala, Mijatović bio prisutan kao lično obezbjeđenje Bećirovića.


Nakon ovog događaja, Pobjeda je nastavila da profesionalno izvještava o slučaju ubistva Dragana Bećirovića, što je potvrdio i Zoran Bećirović na suđenju.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Ivezić i Nilević, navodno, iz trafika ukrali 101.000 eura vrijedne cigarete, pa ih dali Marašu za prodaju

02/04/2025

Vijesti
Card banner

Podignuta optužnica za ubistva Marjanovića i Gošovića u Danilovgradu

02/04/2025

Vijesti
Card banner

Nikolić osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva trudne supruge

02/04/2025

Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.

USA flag