U CRNOJ GORI DANAS SE OBILJEŽAVA DAN NOVINARA
Spajić: Neprocjenjiv doprinos novinara demokratiji
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Dan novinara Crne Gore obilježava se danas povodom 23. januara 1871. godine, kada je izašao prvi broj lista "Crnogorac".
Državni zvaničnici, političke partije, brojne nevladine i međunarodne organizacije, danas su novinarima čestitali njihov dan.
Premijer Milojko Spajić ocijenio je da novinari imaju
neprocjenjiv doprinos u demokratskom razvoju društva.
“U vremenu sve većih izazova, kada se lažne vijesti šire brže nego ikad i kada
se od svih društveno-odgovornih subjekata očekuje informisanost,
transparentnost i operativnost, profesionalizam i etičnost novinara imaju
ključnu ulogu. Neprocjenjiva je vrijednost vašeg doprinosa demokratskom i
ekonomskom rastu i razvoju našeg društva“, naveo je Spajić.
On je ocijenio da spremnost novinara da zađu u sve
društvene pore i da se, sa empatijom i odgovornošću, nađu i na mjestima
odlučivanja i na društvenim marginama i socijalnim rubovima, čini medijske
poslenike važnim svjedocima i herojima vremena.
“Dobijanjem pozitivnog izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila i
zatvaranjem pregovaračkog poglavlja 10, čemu je prethodilo i usvajanje seta
medijskih zakona i Medijske strategije, evropski partneri su verifikovali
nesumnjivu posvećenost Vlade evropskoj agendi i unapređenju ambijenta za rad
medija”, naveo je Spajić.
Svjesni su, rekao je on, koliko posla još predstoji u oblasti medijskih
sloboda, očuvanja digniteta i bezbjednosti novinarki i novinara.
“I zadovoljenja pravde, naročito u naslijeđenim, nerasvijetljenim, zločinima
protiv novinara i slobode govora, a koji, bez sumnje, opterećuju naše društvo i
dalji napredak, nastavljamo sa sprovođenjem evropskih politika i praksi“, kazao
je Spajić.
Siguran je, naveo je on, da su na dobrom putu da izgrade državu funkcionalnih i
snažnih institucija i ravnopravnih građanki i građana.
“Sa slobodnim i profesionalnim novinarima koji će objektivno prenositi vijesti
i slike iz svakog kutka Crne Gore, ali i sa evropskih adresa“, rekao je premijer
Spajić.
U 2024. zabilježeno 19 napada na novinare
“Vaš rad je veoma značajan i doprinosi demokratiji. Novinari se danas susreću sa raznim političko-ekonomskim pritiscima, dezinformacijama i problemima, a zadatak Ministarstva kulture i medija je da vas zaštiti od toga”, rekla je, čestitajući Dan novinara u Crnoj Gori, ministarka Tamara Vujović, a prenose Vijesti.
Govoreći na otvaranju konferencije “Mediji u Crnoj Gori - Dostignuća i izazovi”, ona je kazala da je povjerenje u mejnstrim medije duboko poljuljano.
“Mnogi su pali na ispitu povjerenja. Da li nam je zaista stalo do istine i možemo li je podnijeti ili pristajemo na kompromise kako bismo je lakše podnijeli”, navela je Vujović.
Pojava vještačke inteligencije i, kako je kazala, malo kvalitetnih sadržaja, komplikuju situaciju posebno za malo medijski pismene građane.
Vujović se zahvalila medijima na profesionalnom izvještavanju nakon tragedije na Cetinju.
“Apelujem na rijetke medije koji su se povodili prizemnim senzacionalizmom da ne ponavljaju te greške”, poručila je Vujović.
Ovo je, kazala je ona, “druga najsmrtnosnija godina za novinare u svijetu sa više od 104 smrtnih slučajeva, više od pola ubijeno je u Gazi i Izraelu”.
Novinarka Raičković Foto: Libertas Press/Savo Prelević
“U Crnoj Gori, prema podacima Sindikata medija u 2024. zabilježeno je 19 napada na novinare. Indeks bezbjednosti novinara bilježi pad na 3.33. Napad na Anu Raičković i prijetnje Dragani Šćepanović dovele do brze reakcije i procesuiranja slučajeva”, rekla je Vujović.
Satler: Sloboda medija je krvotok demokratije
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Johan Satler, rekao je da je sloboda medija krvotok demokratije, posebno u zemlji koja, kao Crna Gora, želi da se pridruži EU.
“Bez nje zemlje nijesu slobodne. Ova konferencija je dobra prilika da se osvrnemo na napredak Crne Gore. Prvi put izvještaj Evropske komisije je mogao da kaže da ste postigli napredak u ovoj oblasti”, rekao je Satler, prenose Vijesti.
Crna Gora, istakao je on, mora imati nultu toleranciju na nasilje prema novinarima.
“Crna Gora je nedavno svjedočila teškom slučaju nasilja protiv novinarke Ane Raičković. Nastavićemo da pratimo slučajeve. Crna Gora treba da osigura da pravda zakuca na vrata starih slučajeva napada, kao što su napad na Oliveru Lakić i ubistvo urednika Dana Duška Jovanovića. Novinari moraju biti slobodni, da rade slobodno bez bilo koje vrste nasilja. Zakoni se moraju realizovati, ne samo usvojiti”, naglasio je Satler.
Podrška Misije OEBS-a
Čestitajući Dan novinara, iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori saopštili su da su spremni da nastave pružanje podrške medijskim akterima u Crnoj Gori.
Foto: Oebs
"Države učesnice OEBS-a prepoznaju suštinsku ulogu koju mediji mogu imati u demokratskim društvima, kao i njihov snažan uticaj u borbi protiv pogrešnih shvatanja ili predrasuda. Na ovaj dan, Misija cijeni profesionalan i posvećen rad crnogorskih novinara i spremna je da nastavi sa pružanjem podrške medijskim akterima u Crnoj Gori, uključujući i podršku njihovim naporima u razvijanju mehanizma za bezbjednost medijskih radnika, kojim bi se obezbijedio institucionalni okvir za njihovu zaštitu", piše u saopštenju OEBS-a.
Godišnje nagrade novinarima Kovačeviću, Robović i Kontić
Akademik Sreten Perović, jedan od najstarijih crnogorskih novinara i istaknuti književni stvaralac, dobitnik je nagrade za životno djelo "Crnogorac”, odlučio je žiri Društva crnogorskih novinara, koji čine Radmila Uskoković, Novica Vujović i Čedo Vukotić.
Nagrade za doprinos razvoju crnogorskog novinarstva, saopšteno je iz tog društva, pripale su novinarskom veteranu Miloradu-Mrdi Boškoviću, bivšem direktoru Radio Tivta Draganu Popadiću, novinarki Radio Berana Mileni Bubanji-Obradović i Slobodanu-Bobu Dobriloviću iz Radio Televizije Nikšić.
Godišnju nagradu dobili su novinar Televizije Crne Gore Vanja Kovačević i novinarke Pobjede i Vijesti Bojana Robović i Jelena Kontić.
"Nagrada za reportažu "Radovan Jablan" pripala je Arneli Hajdarpašić, reporterki Televizije E. Za istaknute mlade novinare proglašeni su Iva Perović, novinarka Radija Crne Gore, zatim Amra Tahirović, novinarka E Televizije i Andrija Radović, novinar Pobjede", saopšteno je iz Društva crnogorskih novinara.
Žiri je, navode, za poseban doprinos brzom, objektivnom i istraživačkom informisanju specijalnom diplomom nagradio portale Pobjede, Glas Mrkojevića i Crnogorski portal.
Dragani Šćepanović nagrada Društva profesionalnih novinara Crne Gore
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) dodijelilo je ove godine nagradu za doprinos etičkom novinarstvu novinarki Dragani Šćepanović, dopisnici Vijesti iz Kolašina i saradnici nedjeljnika Monitor.
Novinarka Šćepanović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Šćepanović, saopšteno je iz tog udruženja, predstavlja uzor mladim generacijama novinara kako istrajati na putu profesionalizma.
"Našu odluku opredjelila je činjenica da Dragana Šćepanović nije podlegla izazovima male sredine da piše onako kako od nje očekuju bogati i moćni i da, zarad ličnog komfora, izbjegava izvještavanje o pojedinim temama i poslovima lokalne zajednice, njenih funkcionera i kontroverznih biznismena. Za nju prioritet imaju novinarski standardi i etika, posvećenost pozivu i, kao najvažnije, rad u javnom interesu.
Takođe, u brojnim prilikama pokazala je solidarnost sa kolegama i brigu za poštovanje ljudskih prava i sloboda marginalizovanih, obespravljenih, egzistencijalno ugroženih. Sve to nadilazi njen angažman lokalnog dopisnika", piše u saopštenju.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.