BIVŠOJ PREDSJEDNICI VRHOVNOG SUDA NAKON DVA MJESECA URUČENA ODLUKA SUDIJE KEKOVIĆ
Medenica se žali na presudu kojom je osuđena na zatvor
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Medenica
Bivša predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica, u narednih sedam dana uložiće žalbu na presudu sudije Višeg suda u Podgorici Sonje Keković kojom je, 4. novembra prošle godine, proglašena krivom za zloupotrebu službenog položaja u februaru 2019. i osuđena na kaznu zatvorom od šest mjeseci.
To je Libertasu najavio branilac Medenice, advokat Zdravko Begović, navodeći da im je juče stigla presuda.
Presuda Medenici, koja je izrečena prije dva mjeseca, prva je u tri postupka, koja se pred podgoričkim Višim sudom vode protiv bivše šefice pravosuđa.
Specijalno državno tužilaštvo optužilo je Medenicu da je, sredinom februara 2019. godine, kao predsjednica Vrhovnog suda i tadašnja članica Sudskog savjeta, zloupotrijebila službeni položaj, tako što je omogućila sudiji Milosavu Zekiću da ne bude privremeno udaljen sa posla iako se protiv njega vodio krivični postupak pred kotorskim sudom.
"Apsolutno se ne osjećam krivom. Oslobodite me ove optužbe", kazala je Medenica, 23. oktobra, iznoseći završne riječi u postupku.
Ocjenom dokaza provedenih tokom postupka, sud je, obrazložila je sudija Keković prilikom izricanja presude, "nesumnjivo utvrdio da je 23. januara 2019. godine, Medenici, kao tadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Crne Gore, dostavljen podnesak grupe građana, kojim je obaviještena da je pred Osnovnim sudom u Kotoru u toku krivični postupak protiv sudije Zekića".
"Sa molbom da, shodno članu 108 Zakona o sudskom savjetu i sudijama, protiv tog sudije, sprovede disciplinski postupak, a da bi, na osnovu člana 121 istog zakona, bilo primjereno do okončanja tog krivičnog postupka, udaljiti ga od vršenja sudijske funkcije koju nesmetano obavlja, a na suđenjima u krivičnom postupku koji je protiv njega u toku, sebe predstavlja kao sudiju krivičara, što je krajnje neprihvatljivo", piše u obrazloženju presude.
Povodom tog podneska je u Vrhovnom sudu Crne Gore formiran predmet iz kojeg su, obrazloženo je u presudi, "navedene činjenice bez sumnje utvrđene, a što nije sporila ni okrivljena u odbrani u prethodnom postupku i na glavnom pretresu".
"Sud je našao da iz provedenih dokaza nesumnjivo proizlazi da je, postupajući po navedenom podnesku grupe građana, okrivljena V.M. dopisom od 5. februara 2019. godine, zatražila od predsjednika Osnovnog suda u Kotoru, informacije o predmetu formiranom protiv sudije Z.M. kao i dostavljanje optužnog akta nadležnog tužilaštva. Shodno tome joj je i dostavljeno obavještenje 12. februara 2019. da se pred Osnovnim sudom u Kotoru vodi krivični postupak protiv okrivljenog Z.M. zbog krivičnih djela ugrožavanje sigurnosti i laka tjelesna povreda po optužnom prijedlogu Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru Kt.br.383/17 od 4. juna 2018. godine, koji je i dostavljen u prilogu obavještenja, kako to proizlazi iz spisa predmeta Vrhovnog suda Crne Gore", piše u obrazloženju presude.
Sud je, navodi se, "našao da je činjenica da je Medenica, nakon prijema navedenih akata, na unutrašnjem omotu navedenih spisa, službenom zabilješkom konstatovala "do okončanja postupka ne nalazim za cjelishodno i opravdano preduzimati bilo kakve radnje, rođačka svađa” i, upisujući “a/a”, arhivirala predmet".
Medenica je, presudio je sud, morala da o krivičnom postupku protiv Zekića obavijesti Sudski savjet, što ona nije učinila.
"Sud je našao da je ona postupala sa direktnim umišljajem, jer je bila svjesna svoga djela, čije izvršenje je htjela, odnosno, bila je svjesna da prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja i pribavljanjem koristi Z.M. kako je to prethodno obrazloženo, čini krivično djelo, a to je i htjela, na koji način su u radnjma okrivljene ostvarena sva obilježja krivičnog djela zloupotreba službenog položaja iz člana 416 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore", navodi se u obrazloženju presude.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.