DELEGACIJA EVROPSKE UNIJE U CRNOJ GORI O PRESUDAMA U SLUČAJU NEZAKONITOG IMENOVANJA BORISA RAONIĆA ZA ČELNIKA RTCG-A
Izbor rukovodstva javnih emitera je pitanje nacionalne, a ne nadležnosti EU
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Raonić
Radio-televizija Crne Gore (RTCG), kao nacionalni javni emiter, ima naglašenu odgovornost da u potpunosti poštuje zakon i najviše standarde profesionalnog integriteta i odgovornosti, naveli su iz Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori.
Oni su, na upit urednika i autora emisije "Načisto" na TV Vijesti Petra Komnenića da izraze njihov stav povodom situacije u Javnom servisu i dva nezakonita imenovanja generalnog direktora Borisa Raonića, kao i otvaranja istrage tužilaštva protiv pojedinih članova Savjeta RTCG, kazali da nadležni organi treba da se pozabave svakim mogućim kršenjem zakona kako bi osigurali da nacionalni javni emiter u potpunosti poštuje nacionalno zakonodavstvo, kao i relevantne međunarodne i evropske standarde.
Na pitanje da li su izmjene zakona o RTCG, kako su to tvrdili poslanici vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) bile ispunjavanje preporuka Evropske komisije, iz Delegacije EU kažu:
"Tokom izrade paketa medijskih zakona, uključujući Zakon o Nacionalnom javnom emiteru RTCG, Komisija je pružila opsežnu tehničku podršku i smjernice o brojnim važnim zakonskim odredbama koje je trebalo uskladiti s važećim standardima EU. Savjeti komisije su uvršteni u nacrt zakona koji je usvojen u Skupštini. Kada je riječ o uslovima za izbor rukovodstva javnih emitera, to je pitanje nacionalne nadležnosti, a ne nadležnosti EU", kazali su.
Ambasada SAD u Crnoj Gori saopštila je da se sudske presude moraju poštovati kako bi Crna Gora u potpunosti postala zemlja vladavine prava.
Povodom situacije u RTCG, dva nezakonita imenovanja Raonića i istrage tužilaštva protiv pojedinih članova Savjeta RTCG, kazali su da Sjedinjene Američke Države ponavljaju važnost poštovanja vladavine prava i sudskih presuda, kao i obezbjeđenja profesionalnog, nezavisnog i odgovornog javnog medijskog servisa RTCG.
"U skladu sa tim, Crna Gora mora ojačati nezavisnost medija, osigurati uslove za njihovu finansijsku održivost, zaštititi nezavisnost medijskih regulatora, promovisati transparentnost vlasništva nad medijima i olakšati pristup javnim informacijama. Profesionalni i nezavisni nacionalni javni emiter je od vitalnog značaja i treba da služi kao uzor u tom procesu", kazali su iz Ambasade SAD.
Ovaj projekat finansira European Endowment for Democracy.
Sadržaj koji je objavljen ne odražava nužno i stav donatora.