NA OKRUGLOM STOLU SINDIKATA MEDIJA CRNE GORE I AMBASADE PALESTINE UKAZALI NA ZLOČINE UKAZALI NA NEOPHODNOST SOLIDARNOSTI KOLEGA
Ubijeno 135 palestinskih medijskih radnika, na stotine povrijeđeno
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Sa današnjeg okruglog stola
Solidarnost medijske zajednice sa novinarima i drugim medijskim radnicima koji su ubijeni, ranjeni ili uhapšeni tokom izraelskog napada na Gazu, mora biti na mnogo većem nivou, a mediji moraju da pozivaju vlade na odgovornost i javnosti dostave podatke o svim zločinima koji se tamo događaju.
To je poručeno na okruglom stolu na temu prava u izvještavanju palestinskih medijskih radnika i radnica, koji su danas organizovali Sindikat medija Crne Gore (SMCG) i Ambasada Palesine u Crnoj Gori.
Predsjednik SMCG, Radomir Kračković, ukazao je na podatke Međunarodne federacije novinara, prema kojima je od eskalacije sukoba ubijeno preko 135 palestinskih medijskih radnika i radnica, na stotine povrijeđeno, a mnogi se vode kao nestali.
"Govoreći o ovakvim temama, lako se zapadne u zamku da se na ljude gleda kao na brojke. Zaboravlja se da je riječ o ljudima sa životnim pričama, planovima i snovima, koji su nasilno prekinuti. Potpuno je drugačije razmišljati o kolegi novinaru Mohammedu Saleh Al-Sharifu koji je prije prije nepune tri sedmice bio u blizini bolnice u sjevernom Pojasu Gaze, kada je na njega pucano iz drona. Ili na koleginicu novinarku Wafu Aludaini, koja je zajedno sa svojim suprugom i dvoje djece, ubijena u izraelskom vazdušnom napadu u središtu Gaze“, kazao je Kračković.
On je rekao da i Balkan, nažalost, ima iskustva sa sukobima i da je tokom ratova iz devedestih godina prošlog vijeka ubijeno više od 150 reportera.
"U većini tih slučajeva gotovo ništa nije urađeno da se njihova smrt rasvijetli. Moramo učiniti sve da se to ne ponovi u Gazi“, kazao je Kračković.
Alnantouli Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Ambasador Palestine u Crnoj Gori, Rabii Alnantouli, ukazao je da su i medijske institucije bile mete napada, kojih je bilo čak 88.
“Medijski radnici nemaju slobodu, zaštitu na radnom mjestu, opremu, komunikaciona sredstva, ljekove, hranu, ni vodu. Izraelska vojska direktno prijeti novinarima preko njihovih mobilnih telefona. Napadaju članove porodice novinara i njihove privatne kuće. Oko 90 odsto palestinskih novinara u Gazi bilo je nasilno premješteno i po nekoliko puta“, upozorio je on.
Alnantouli je rekao i da nijedan internacionalni medij nije dostupan u Pojasu Gaze, da se blokira palestinski medijski sadržaj, a da se u svjetskim medijima nerijetko upotrebljava rječnik koji relativizuje izraelske zločine i obmanjuje javnost.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.