SPECIJALNO DRŽAVNO TUŽILAŠTVO ZAVRŠILO ISPRAGU U PREDMETU PROTIV DIREKTORICE ASK-A I NJENE POMOĆNICE
Podignuta optužnica protiv Perović i Paović
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Perović
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je danas optužnicu protiv bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelene Perović, koju sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službene isprave.
Optužnicom je obuhvaćena i Perovićeva pomoćnica, Nina Paović, kojoj se na teret, takođe, stavlja krivično djelo zloupotreba službenog položaja.
U SDT-u sumnjaju da je Perović počinila sedam produženih krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave, a Paović dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i krivično djelo zloupotreba službenog položaja.
"Optužnica je podignuta jer je iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je J.P, od 21. avgusta 2020. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, pribavljala sebi korist i imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu, jer je, kao direktorica ASK-a, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, za sebe i u svoju korist, donosila rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada i rješenja o varijabilnom dijelu zarade, iako je za njihovo donošenje ovlašćen Savjet agencije", saopšteno je danas iz SDT-a.
Perović je, sumnjaju, "u rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada unosila i neistinite podatke o broju prekovremenih radnih časova u kojima nije radila duže od punog radnog vremena ili koji ne odgovaraju njenom ostvarenom radu dužem od punog radnog vremena".
"Na osnovu kojih joj je isplaćivana uvećana zarada, pa je tako sebi pribavila imovinsku korist, a oštećenoj državi nanijela štetu u ukupnom bruto iznosu od 5.796,53 eura", piše u saopštenju.
Postoji, navode u SDT-u, osnovana sumnja da je Perović, od 22. novembra 2021. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavljala drugom imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu, jer je donosila rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada za svoje pomoćnike, okrivljenu Paović i B.V.
"U koja je unosila neistinite podatke o broju prekovremenih radnih časova u kojima pomoćnici nijesu radili duže od punog radnog vremena ili koji ne odgovaraju njihovom ostvarenom radu dužem od punog radnog vremena, na osnovu kojih im je isplaćivana uvećana zarada po osnovu dodatka na osnovnu zaradu za prekovremni rad. Tako je okrivljenoj N.P. pribavila imovinsku korist u ukupnom bruto iznosu od 4.704,03 eura, a B.V. u ukupnom bruto iznosu od 5.109,65 eura", piše u saopštenju SDT-a.
Utvrđeno je, navode, da postoji osnovana sumnja i da je Perović, od 20. avgusta 2020. do 19. jula prošle godine, prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, suprotno zakonima o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i sprečavanju korupcije, donosila privremena rješenja kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta ASK-a M.R, Z.V, R.H, G.V. i G.Č, iako je za njihova donošenja ovlašćena Skupština Crne Gore, koja bira članove Savjeta te agencije.
"A utvrđene naknade su bile više od zakonom propisane, pa im je donošenjem odluka o utvrđivanju prava na naknadu i njenoj visini, za koje nije bila ovlašćena, pribavila korist, a odobravanjem plaćanja po tim odlukama i imovinsku korist u bruto iznosu, i to predsjedniku Savjeta od ukupno 15.943,22, a članovima od ukupno 26.578,48 eura", piše u saopštenju.
Postoji osnovana sumnja i da su, navode u SDT-u, Perović i Paović, od 16. jula 2021. do 25. decembra prošle godine, kao direktorica i pomoćnica direktorice ASK-a, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavljale drugom imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosile štetu, jer su, suprotno Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i Uredbi o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, po kojima pravo na naknadu troškova smještaja i prevoza u inostranstvu, za vrijeme službenog putovanja pripada zaposlenom, odobravale plaćanje sa računa ASK-a troškove putovanja u inostranstvo.
"I to četiri puta u Sjevernu Makedoniju, dva puta u Sloveniju i Hrvatsku, kao i u Albaniju, Austriju, Belgiju, Bugarsku, Egipat, Moldaviju, Kosovo, Francusku i Sjedinjene Američke Države, na ime smještaja i prevoza za N.L, koji, u smislu Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, nije zaposleni u javnom sektoru, već je sa njim okrivljena J.P, kao sa drugom ugovornom stranom i izvršiocem određenih poslova, od 20. juna 2021. godine do 24. novembra prošle godine, zaključivala ugovore o djelu, pa su mu tako pribavile imovinsku korist u ukupnom iznosu od 19.410,94 eura", navode iz SDT-a.
Privatno putovanje predstavila kao službeno
Postoji, saopšteno je danas, i osnovana sumnja i da je Perović privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu, od 15. do 19. februara prošle godine, predstavila kao službeno.
"Svojeručno je potpisala zahtjev upućen Državnom trezoru Ministarstva finansija, čime je odobrila da joj se sa računa ASK-a, na ime troškova navodnog službenog putovanja u inostranstvo, isplati ukupno 542,20 eura, pa je sebi pribavila korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanijeta šteta u isplaćenom iznosu", naveli su danas, pored ostalog, iz SDT-a.
Postoji, piše u saopštenju, osnovana sumnja i da je Perović, od 23. jula 2022. do 23. februara ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, mobilne telefone u vrijednosti od 4.068 eura, koji su bili svojina ASK-a, predavala na korišćenje ili u svojinu svojoj maloljetnoj kćerki i svom ocu, koji nijesu bili zaposleni u agenciji, maloljetnoj kćerki N.L, sa kojim je okrivljena zaključivala ugovore o djelu, a koja nije bila zaposlena u agenciji, V.P, majci Paović, koja nije bila zaposlena u agenciji i M.R, predsjedniku Savjeta ASK-a, koji je mobilni telefon koristio i po isteku mandata.
ASK plaćao telefonske račune kćerke Perović
"Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P, od 30. jula 2020. do 13. septembra ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, zahtijevala od “Crnogorskog Telekoma” da pretplatnički broj njene maloljetne kćerke, koja nije bila zaposlena u agenciji, bude kao službeni obuhvaćen tarifnim paketom “Smart Biznis Intro”, čiji je korisnik ASK, što je “Crnogorski Telekom” i uradio, pa je tako, od 18. septembra 2020. godine do 13. septembra ove godine, ASK plaćao mjesečne račune za broj njene kćerke u ukupnom iznosu od 888,54 eura. Time je okrivljena sebi, kao roditelju maloljetnog djeteta koje je dužna da izdržava, pribavila imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanijela štetu", piše, pored ostalog, u saopštenju SDT-a.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.