VIJEĆE ZA NACIONALNU BEZBJEDNOST ODRŽALO VANREDNU SJEDNICU NAKON DVOSTRUKOG UBISTVA U PODGORICI
Javnost opravdano brine zbog rata klanova
FOTO: Vlada Crne Gore
Sa sjednice
Vijeće za nacionalnu bezbjednost odredilo je hitne operativne mjere i jasno postavilo odgovornosti nadležnim institucijama i pojedincima. Definisalo je prioritete u alokaciji neophodnih resursa za unapređenje bezbjednosnog i pravosudnog sistema, utvrdilo neophodne inicijative prema zakonodavnoj grani vlasti i donijelo odluku o jačanju saradnje sa međunarodnim partnerima kako bi se poboljšala razmjena obavještajnih podataka.
To je danas, dan nakon održane sjednice tog vijeća, saopšteno iz Vlade Crne Gore.
Sjednicu vijeća je sazvao premijer Milojko Spajić prekjuče, nakon što su u Podgorici ubijeni pripadnici kriminalnog kavačkog klana, Petra Lipovine i Željka Pejakovića sa Cetinja.
"Vijeće za nacionalnu bezbjednost Crne Gore održalo je sedmu, vanrednu sjednicu nakon najnovijih dešavanja povezanih sa sukobom između škaljarskog i kavačkog klana, uključujući ubistva Lipovine i Pejakovića. U posljednjih deset godina, ovaj sukob između organizovanih kriminalnih grupa izazvalo opravdanu zabrinutost javnosti“, piše u saopštenju.
Vijeće je, navode, definisalo hitne korake u odgovoru na bezbjednosne izazove usljed pojačanih aktivnosti kriminalnih klanova.
U saopštenju nije pojašnjeno o kakvih koracima je riječ.
"Vijeće je usvojilo ciljeve kako bi unaprijedilo bezbjednosnu situaciju i
efikasnost institucija u borbi protiv organizovanog kriminala. To su procjena
bezbjednosnih strategija i operativnih mjera – analizirani su dosadašnji
pristupi i potrebna pojačanja u strategijama i operativnim kapacitetima“, piše
u saopštenju.
Jedan od ciljeva je i identifikacija institucionalnih slabosti.
"Prepoznate su ključne tačke gdje saradnja između MUP-a, Agencije za nacionalnu bezbjednost i pravosuđa/pravosudnih organa treba biti ojačana. Cilj je i postavljanje odgovornosti i prioriteta – definisani su prioriteti i odgovornosti svakog sektora za efikasniju borbu protiv kriminala i zaštitu građana“, navodi se u saopštenju.
Službe bezbjednosti su, saopšteno je danas, predstavile najnoviji izvještaj o
aktivnostima kriminalnih klanova u Crnoj Gori i inostranstvu.
"Prikazano je i stanje bezbjednosnih mjera u najugroženijim područjima i potencijalnim žarištima, kao i potrebne resurse za realizaciju budućih prioritetnih aktivnosti na suzbijanju organizovanog kriminala“, piše u saopštenju.
Ministarstvo pravde, Vrhovno državno tužilaštvo, Vrhovni sud i Viši sud, navode
iz Vlade, "izvijestili su o procesuiranju članova organizovanih kriminalnih
grupa, kao i o proceduralnim preprekama koje usporavaju proces donošenja
pravosudnih odluka“.
"Identifikovane su ključne tačke gdje se očekuju promjene i pojačanja u zakonodavnom okviru kako bi se poboljšala efikasnost pravosudnog sistema“, piše u saopštenju nakon sjednice kojoj su, pored članova vijeća, prisustvovali vrhovni državni tužilac Milorad Marković, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Vučković, predsjednik Višeg suda u Podgorici Zoran Radović, direktor Uprave policije Zoran Brđanin, vršilac dužnosti pomoćnika direktora policije za Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala Lazar Šćepanović, načelnik Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković i savjetnik predsjednika Vlade za odbranu i bezbjednost Todor Goranović.
"Vijeće ostaje posvećeno odlučnom djelovanju u borbi protiv organizovanog kriminala, jačanju bezbjednosnih kapaciteta i saradnje sa međunarodnim partnerima, kako bi svaki građanin Crne Gore osjetio sigurnost i povjerenje u institucije. Kroz unapređenje saradnje svih nadležnih organa, sprečavaćemo eskalaciju kriminalnih aktivnosti i osigurati stabilnost i mir u našoj zemlji", zaključuje se u saopštenju.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.