BIVŠA PREDSJEDNICA VRHOVNOG SUDA JOŠ NIJE DOBILA PISANU PRESUDU KOJOM JE OSUĐENA NA ŠEST MJESECI ZATVORA
Medenica: Za sada bez komentara, navešću sve u žalbi
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Medenica
Bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica, danas nije željela da komentariše presudu sudije Sonje Keković, kojom je oglašena krivom za zloupotrebu službenog položaja i osuđena na šest mjeseci zatvora.
"Za sada neću ništa komentarisati. Navešću sve u žalbi, koju ću podnijeti čim dobijem pisani otpravak presude", navela je Medenica preko svog branioca, advokata Zdravka Begovića, odgovarajući na pitanje Libertasa kako komentariše odluku sudije Keković.
Ističući da nije očekivao osuđujuću presudu za svoju branjenicu, advokat Begović, ranije danas, kazao je da će žalbu podnijeti u roku od osam dana od dana dostavljanja presude.
"Odbrana je u argumentaciji tokom glavnog pretresa iznosila razloge koji apstrahuju postojanje ovog krivičnog djela. Međutim, pošto ovo nije mjesto i prilika da se obračunavamo sa tom odlukom suda, mi ćemo izjaviti žalbu Apelacionom sudu Crne Gore, koji će konačno dati pravi sud o tome da li je ona zaista izvršila krivično djelo za koje je danas oglašena krivom i osuđena”, rekao je Begović.
Medenica je, danas izrečenom presudom, oglašena krivom da je, sredinom februara 2019. godine, kao predsjednica Vrhovnog suda i tadašnja članica Sudskog savjeta, zloupotrijebila službeni položaj, tako što je omogućila sudiji Milosavu Zekiću da ne bude privremeno udaljen sa posla i da ostvaruje pravo na punu zaradu iako se protiv njega vodio krivični postupak pred kotorskim sudom.
Sud je, piše u presudi, "nesumnjivo utvrdio da je 23. januara 2019. godine, Medenici, kao tadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Crne Gore, dostavljen podnesak grupe građana, kojim je obaviještena da je pred Osnovnim sudom u Kotoru u toku krivični postupak protiv sudije Zekića".
"Sa molbom da, shodno članu 108 Zakona o sudskom savjetu i sudijama, protiv tog sudije, sprovede disciplinski postupak, a da bi, na osnovu člana 121 istog zakona, bilo primjereno do okončanja tog krivičnog postupka, udaljiti ga od vršenja sudijske funkcije koju nesmetano obavlja", piše u obrazloženju presude.
Medenica, navodi se, o tom podnesku grupe građana, međutim, nije obavijestila Sudski savjet, čiji je bila član, a što je, piše u presudi, morala da uradi.
Bivša šefica pravosuđa, iznoseći završne riječi 23. oktobra, nije sporila da Sudskom savjetu nije proslijedila pritužbu grupe građana o vođenju krivičnog postupka protiv sudije Zekića.
"Ali, isto tako, tačno je i da je Sekretarijatu Sudskog savjeta poslata ista ta pritužba, istog dana kada i meni. Svi svjedoci su se izjasnili šta je Sudski savjet uradio sa tom prijavom. Niko od njih nije rekao da sam davala naloge sekretarijatu da ne dostavlja pritužbu Sudskom savjetu i da ga arhivira. Neobavještavanjem Sudskog savjeta nijesam zloupotrijebila službeni položaj", rekla je tada Medenica.
Zakon, navela je ona, predviđa da odluku o suspenziji sudija donosi Sudski savjet, a da mu to predlaže disciplinski tužilac.
"Meni, kao predsjednici Vrhovnog suda, disciplinski tužilac nikada nije poslao takav zahtjev, pa nijesam ni mogla odlučivati o tome", rekla je Medenica, 23. oktobra.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.