Libertas logo

IZ MREŽE SAFEJOURNALISTS APELUJU NA NOVINARE DA NASTAVE DA PRIJAVLJUJU SVE VRSTE NAPADA

Novinari su oči i uši demokratije

News main

FOTO: pixabay.com

Autor

Libertas Press

02/11/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Uprkos malom broju slučajeva, koji su u prethodnom periodu dobili pravni epilog, novinari ne smiju biti obeshrabreni i treba da nastave da prijavljuju sve vrste napada nadležnim institucijama i novinarskim udruženjima. Bez prijavljenih prijetnji i napada nema istraga, a samim tim ni riješenih slučajeva, saopšteno je iz mreže SafeJournalists, povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.


Samo aktivnim učešćem u dostupnim mehanizmima, naveli su iz te organizacije, a danas prenio Sindikat medija Crne Gore, novinari mogu da se bore za bolje i bezbjednije okruženje.


"Novinari su oči i uši demokratije, njeni čuvari i produžena ruka građana. Uloga novinara je ključna za očuvanje slobodnog i otvorenog društva. Zato Mreža SafeJournalists poziva vlade zemalja Zapadnog Balkana da preduzmu hitne i odlučne mjere za poboljšanje bezbjednosti novinara i obezbjeđivanje pravde za sve one koji su postali žrtve zbog svog rada. Mreža nastavlja da se zalaže za prava novinara, sigurnije i bezbjednije radno okruženje, kao i za bolje radne uslove", piše u saopštenju.


Na sajtu safejournalists.net, navode, novinari mogu prijaviti napade u sekciji “prijavi incident” na engleskom i lokalnim jezicima u Crnoj Gori, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Kosovu.


"Takođe, u istom dijelu sajta, dostupne su informacije o kontakt osobama za novinare iz tužilaštva i policije, gdje takve kontakt tačke postoje", saopšteno je iz organizacije.


Tokom ove godine riješena samo dva slučaja od ukupno 211


Tokom 2022. godine, Mreža SafeJournalists evidentirala je u svojoj bazi podataka ukupno 187 slučajeva kršenja prava i ugrožavanja bezbjednosti novinara, što uključuje prijetnje po život i fizičku sigurnost novinara, druge oblike zastrašivanja, napade na novinare, ubistva, kao i prijetnje i napade na medijske kuće i organizacije.


"Od ukupnog broja slučajeva, 107 ih je prijavljeno nadležnim tužilaštvima i policiji. Te godine, tužilaštvo je odbacilo 20 slučajeva, a 21 slučaj je riješen na sudu. U 2023. godini, ukupno 235 slučajeva zabilježeno je u bazi podataka Mreže SafeJournalists, od čega je 115 prijavljeno nadležnim tužiocima i policiji. Ukupno je 11 slučajeva odbačeno, a 26 riješeno sudskim postupkom", piše u saopštenju.


Do 31. oktobra 2024. godine, u bazi podataka Mreže SafeJournalists zabilježeno je 211 slučajeva.


"Broj slučajeva prijavljenih policiji i tužilaštvima je 89, od kojih je sedam slučajeva odbačeno, a do sada su samo dva riješena. Najveći broj slučajeva iz sve tri godine još je u fazi istrage. Nažalost, u većini slučajeva počinioci zločina protiv novinara ostaju nepoznati i u evidencijama su kao nepoznati počinioci sve dok se ne pojave novi dokazi ili ne dođe do zastarijevanja krivičnog gonjenja", piše u saopštenju SafeJournalistsa.


Na teritoriji Zapadnog Balkana, navode, u posljednjih 30 godina tokom rata, 110 lokalnih novinara je izgubilo život.


U periodima bez rata, pet novinara je izgubilo život, a tri od tih pet slučajeva riješena su pravosnažnom presudom.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Ubijeno 135 palestinskih medijskih radnika, na stotine povrijeđeno

03/12/2024

Vijesti
Card banner

Zapaljen Jodžirov automobil na Zabjelu

03/12/2024

Vijesti
Card banner

Nebojša Vujković saslušan, pa pritvoren do 72 sata (VIDEO)

02/12/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo