BIVŠI POLICIJSKI FUNKCIONER I GLAVNI SPECIJALNI TUŽILAC OPTUŽENI ZA VIŠE KRIVIČNIH DJELA
SDT: Lazović novac od šverca prijavljivao kao prihod od poljoprivrede, Katnić obmanjivao javnost da je Petar tajni agent (FOTO)
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Katnić
Bivši glavni specijalni tužilac, Milivoje Katnić, optužnicom koju je protiv njega danas podnio njegov bivši kolega Miloš Šoškić, osumnjičen je da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.
Istom optužnicom, nekadašnjem visokom policijskom funkcioneru, Zoranu Lazoviću, na teret se stavljaju stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja, produženo krivično djelo pranje novca i produženo krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.
Lazović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Tužilac Šoškić je, saopšteno je danas iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), optužnicu protiv Katnića i Lazovića podigao jer je iz dokaza, prikupljenih u izviđaju i istrazi, utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je Lazović, u 2020. godini, u Crnoj Gori organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici, navodno, postali njegov sin Petar Lazović, penzionisani tužilac Katnić, suspendovani specijalni tužilac Saša Čađenović i druge, za sada, nepoznate osobe.
Ta, navodno, Lazovićeva kriminalna organizacija je, sumnjaju u tužilaštvu, sarađivala sa kriminalnim kavačkim klanom odbjeglog Radoja Zvicera.
"I imala za cilj vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža i to nepreduzimanjem krivičnog gonjenja prema istaknutim članovima te i svoje kriminalne organizacije, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći, pri čemu je svaki član kriminalne organizacije imao unaprijed određen zadatak i ulogu“, saopšteno je danas iz SDT-a.
Zvicer Foto: Skaj aplikacija
Djelovanje kriminalne organizacije je, navode, planirano na duže vrijeme.
"I zasnivalo se na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova, a postojao je uticaj dijela kriminalne organizacije na izvršnu vlast - Upravu policije Crne Gore i druge važne društvene činioce - Specijalno državno tužilaštvo“, piše u saopštenju.
Iz dokaza prikupljenih u prethodnom postupku, navode, postoji osnovana sumnja da je Zoran Lazović, u decembru 2020. godine, u Podgorici, kao pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja, pribavio korist Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, pripadnicima Zvicerove kriminalne organizacije.
Belivuk i Miljković Foto: Skaj aplikacija
Stariji Lazović je osumnjičen da je, na zahtjev Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar, obezbijedio da se Belivuku i Miljkoviću ukine zabrana ulaska u Crnu Goru, a što im je bilo zabranjeno, jer su, naveli su iz SDT-a, predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost.
To su Belivuk i Miljković, piše u saopštenju SDT-a iskoristili jer su, tokom januara, boravili u Crnoj Gori, kod Radova Zvicera, ali i "ostvarivali neposredan susret i ručak sa Zoranom Lazovićem“.
"Koji je potom, zajedno sa M.K. (Milivoje Katnić, prim.a), a u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog djela, u javnim i medijskim nastupima, obmanjivao javnost da su ta lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da su prema njima Uprava policije Crne Gore i on, kao starješina, preduzimali policijske mjere i radnje, u skladu sa zakonom“, saopšteno je iz SDT-a.
Postoji, navode, osnovana sumnja i da su Lazović i Katnić, u decembru 2020. godine, u Podgorici, protivpravnim iskorišćavanjem svojih službenih položaja i ovlašćenja i nevršenjem svojih službenih dužnosti, pribavili korist Dušku Roganoviću, istaknutom članu Zvicerove kriminalne organizacije.
Prema sumnjama tužilaštva, Lazović nije naredio da policija i kod Roganovića inicira pretresanje i protiv njega podnese izvještaj kao dopunu krivične prijave, iako su prethodno prikupljeni dokazi i obavještenja iz kojih je proizlazio osnov sumnje da je taj pripadnik Zvicerovog klana učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i druga za koja se goni po službenoj dužnosti.
Lazović je, navodno, kao organizator kriminalne organizacije, potom naredio Katniću da po službenoj dužnosti ne pokreće postupak protiv Roganovića, što je, sumnjaju u tužilaštvu, bivši glavni specijalni tužilac prihvatio.
"Iako je i sam znao da postoje dokazi i obavještenja za osnove sumnje da je D.R. izvršio krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, pa je naložio optuženom specijalnom tužiocu S.Č. (Saša Čađenović, prim.a) da ne pokreće postupak protiv D.R, ne odobri policiji da podnese i sam da ne podnosi sudu zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje i njegovog stana i drugih prostorija, što je S.Č. prihvatio, zbog čega su službenici policije inicirali pretresanje kod drugih lica i samo protiv njih, po nalogu S.Č, podnijeli izvještaj kao dopunu krivične prijave, ali ne i protiv D.R“, saopšteno je danas iz tužilaštva.
Time su, navode, Lazović, Katnić i Čađenović, pribavili korist Roganoviću u vidu nepreduzimanja radnje dokazivanja i nepokretanja postupka protiv njega.
Petar Lazović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
U SDT-u osnovano sumnjaju i da je, u cilju realizacije kriminalnog plana, Katnić, kao glavni specijalni tužilac, u januaru 2022. godine, sa Čađenovićem, specijalnim tužiocem koji je bio obrađivač predmeta, nevršenjem svoje službene dužnosti, pribavio korist Petru Lazoviću, Ljubu Miloviću, Zviceru, Roganoviću i još sedmorici pripadnika Zvicerove kriminalne organizacije.
"Jer se, iako je znao da postoje osnovi sumnje da su učinili krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, saglasio sa odlukom koju je donio optuženi S.Č. da se ne preduzima krivično gonjenje protiv njih, a potom je okrivljeni M.K, ostvarujući dalje svoju ulogu i zadatak u kriminalnoj organizaciji, u javnim i medijskim nastupima obmanjivao javnost da optuženi P.L, sin okrivljenog Z.L, nije pripadnik kriminalne organizacije R.Z, već prikriveni policijski službenik na tajnom zadatku, dok je, nakon što je utvrđeno da je optuženi S.Č. donio očigledno nezakonitu odluku, SDT, nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv 11 optuženih lica zbog velikog broja teških krivičnih djela, a po kojoj je u toku krivični postupak pred sudom“, naveli su iz SDT-a.
Čađenović Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Postoji i osnovana sumnja i da je Zoran Lazović, od marta 2021. do marta 2024. godine, u Podgorici, lažno prikazivao činjenice o porijeklu novca za koji je znao da je pribavljen kriminalnom djelatnošću.
"Jer je, kao javni i bivši javni funkcioner Agenciji za sprečavanje korupcije podnosio izvještaje u kojima je lažno prikazivao da je ostvarivao prihode od poljoprivrede u iznosima od po 2.500 eura mjesečno, iako nije vršio promet poljoprivrednih proizvoda i hrane, niti je u registar ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede upisan kao proizvođač poljoprivrednih proizvoda namijenjenih tržištu“, piše u saopštenju SDT-a.
Lazović je, navode, na taj način lažno prikazivao porijeklo novca pribavljenog kriminalnom djelatnošću - izvršenjem krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije za koje je protiv njega podignuta optužnica, i kriminalnom djelatnošću - neovlašćenom prodajom opojne droge i krijumčarenjem i prodajom cigareta svog sina Petra Lazovića, protiv kojeg je Specijalno državno tužilaštvo podiglo više optužnica za više krivičnih djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i krijumčarenje.
"I konačno, postoji osnovana sumnja i da su okrivljeni Z.L. i M.K, u aprilu ove godine, u kućama koje koriste, u Bijelom Polju i Danilovgradu, neovlašćeno držali vatreno oružje i municiju, za koje im nije izdata odgovarajuća isprava o oružju, a okrivljeni Z.L. i djelove oružja i municiju, čije držanje je građanima zabranjeno“, zaključuje se u saopštenju SDT-a.
Sud još nije odlučio o produženju pritvora
Lazović i Katnić uhapšeni su 14. aprila i od tada se nalaze u spuškom pritvoru.
"Još nije bilo odluke o eventualnom produženju njihovog pritvora, a što je u optužnici predloženo", rekla je danas Libertasu portparolka Višeg suda u Podgorici, Marija Raković.
Suspendovani tužilac Čađenović, u pritvoru je bio od decembra 2022. godine do sredine jula ove godine, kada je pušten da se sa slobode brani od optužbi da je radio za kriminalni kavački klan.
On je, prema optužnici koju je protiv njega podiglo SDT, prikrivao izvršioce najtežih krivičnih djela i nije pokretao krivične postupke protiv njih, tako što je uklanjao krivične prijave protiv vođa i pripadnika kriminalnog kavačkog klana, Radoja Zvicera, Igora Božovića, Milana Vujotića...
Libertas je u julu 2022, nekoliko mjeseci prije Čađenovićevog hapšenja, objavio tekst da se Milivoje Katnić obratio lično Europolu 14. septembra 2021. godine u ime SDT-a i tražio od njih da mu pomognu u istrazi koju je vodio zbog sumnji da su policajci, Ljubo Milović i Petar Lazović, članovi kriminalne organizacije Kavač.
Foto: Europol
Europol je odgovorio na Katnićev zahtjev, nakon čega je Čađenović, 20. januara 2022. godine, donio odluku da “nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kog lica za bilo koje krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“.
Nakon pola godine od zatvaranja predmeta, po nalogu SDT-a, uhapšen je Petar Lazović, a od tada se traga za njegovim kolegom, Ljubom Milovićem.
Milović Foto: Skaj aplikacija
Mlađi Lazović je u pritvoru od jula 2022. godine zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, krijumčarenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i zloupotreba službenog položaja.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.