Libertas logo

SAVJET RTCG DANAS USVOJIO PRIJEDLOG UGOVORA O RADU GENERALNOG DIREKTORA

Raoniću plata od 3.400 eura, besplatno službeno vozilo i telefon

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Raonić

Autor

Radmila Grbić

03/10/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Generalni direktor Radio-televizije Crne Gore (RTCG), Borisu Raonić, mjesečno će primati neto platu od najmanje 3.400 eura. U slučaju da prestane da radi prije isteka ugovora ili mandata. Raonić ima pravo na isplatu šest ukupnih bruto mjesečnih zarada, koje su prethodile mjesecu u kojem je ugovor raskinut, piše u prijedlogu ugovora o radu, koji je, na današnjoj elektronskoj sjednici, usvojio Savjet RTCG.


Ugovor o radu usvojen je nakon 33 dana od ponovnog stupanja Raonića na dužnost generalnog direktora, koji je za tu funkciju imenovan 31. avgusta.


Raonić, shodno danas usvojenom ugovoru, pored ostalog, ima pravo na besplatno korišćenje službenog vozila, besplatno korišćenje službenog mobilnog telefona...


Ugovor je danas medijima dostavila potpredsjednica Savjeta RTCG, Marijana Camović-Veličković.


Camović-Veličković Foto: Libertas Press/Savo Prelević


"Zbog manjka transparentnosti u radu Savjeta RTCG, dostavljam vam prijedlog ugovora o radu generalnog direktora RTCG koji je usvojen većinom glasova na upravo završenoj elektronskoj sjednici. Poučena trogodišnjim iskustvom, vjerujem da na drugi način nećete biti obaviješteni o ovome, niti da će se uskoro ovaj dokument naći na sajtu rtcg.me, a smatram da je od izuzetne važnosti da javnost bude upoznata", navela je Camović-Veličković.


Ona smatra, a o čemu je danas obavijestila i Savjet RTCG, da bi usvajanje važnog dokumenta, kakav je ugovor o radu generalnog direktora, "trebalo da se donosi na mnogo ozbiljniji način, a ne samo da se da saglasnost i da se potpiše ono što je dostavio Boris Raonić".


Camović-Veličković: Na osnovu kojeg ugovora je radio do sada


"Prije potpisivanja ovog ugovora, Savjet bi morao da ima zvaničnu informaciju i odgovore na makar dva pitanja - po kom je osnovu, odnosno ugovoru, Boris Raonić radio u svojstvu v.d. generalnog direktora. Savjet nikad nije dao saglasnost, niti mu je dostavljen bilo kakav prijedlog tog ugovora što znači da on nije ni postojao. Po kom osnovu, odnosno u skladu sa kojim ugovorom je Boris Raonić obavljao dužnost generalnog direktora od 31. avgusta, kada je izabran na tu poziciju do danas, odnosno do dana kada bude potpisan ugovor o radu", pitala je danas Camović-Veličković.


Po kom osnovu je, pitala je ona Savjet RTCG, Raonić preduzimao bilo kakve radnje.


"Primjera radi, upravljanje novcem, sklapanje ugovora, otkaza ugovora o radu sa zaposlenima. Kako će biti obračunata njegova zarada za rad koji je uložio tokom septembra. Za sve ovo, bez ugovora o radu koji se tek sad potpisuje, ne postoji pravni osnov. Dobro bi bilo i da se objasni i zašto se odustalo od toga da ovo bude tačka dnevnog reda regularne sjednice, koja je u pripremi, i da se po hitnom postupku prebaci na elektronsku", navela je Camović-Veličković, naglasivši da odgovore očekuje od predsjednika Savjeta RTCG, Veselina Drljevića.


Drljević Foto: Libertas Press/Savo Prelević


U pismu je navela da smatra da nijesu dobro navedeni članovi zakona kao osnov za sklapanje ugovora.


"Kadar ovog profila - pravnik bez pravničkog iskustva, svakako ne treba Javnom servisu, tako da odredbu o zadržavanju Borisa Raonića nakon isteka mandata i raspoređivanju na novo radno mjesto treba brisati", napisala je Camović-Veličković u pismu Savjetu RTCG.


Jasno je, navela je ona, "da je cilj da se opet Raoniću obezbijedi najveća zarada u javnom sektoru".


"Ali, u ovom ugovoru je to urađeno na nezakonit način. Opet se koriste pojmovi koje nijesu dobro rastumačili oni koji su htjeli efekat maksimalne zarade, pa se miješaju termin ugovorene zarade i zarade koju propisuje Kolektivni ugovor. Ugovorena zarada se ugovara. Jednostavno je kao što i zvuči. Pošto u Javnom servisu postoji Kolektivni ugovor, koji za poziciju generalnog direktora predviđa koeficijent složenosti posla 20,75, kako je i navedeno u prijedlogu ugovora o radu, u ugovoru o radu se mora konstatovati da je to zarada generalnog direktora. Uvećana za minuli rad. I to je sve. U ovom slučaju to bi bilo oko 1.850 eura u neto iznosu, plus minuli rad, bruto iznos je oko 2.500 eura. Sve preko toga je nezakonito", smatra Camović-Veličković.


Podsjetila je da je predloženo da se taj iznos uvećava svakog mjeseca za još po dvije prosječne neto zarade u RTCG iz prethodnog mjeseca.


"Ili u novcu za još po najmanje 1.600 eura, što je gotovo dupliranje zarade. Da li mjesečni rad generalnog direktora RTCG zaista vrijedi 3.500 eura. Sve pitam jer zastupate interes javnosti.  Takva zarada bi bila nezakonita, suprotna kolektivnom ugovoru, čista diskriminacija svih ostalih zaposlenih u RTCG, ali i javnom sektoru. Za dodjelu stimulansa mora da postoji pravilo, mjerljiv sistem radnog učinka iz mjeseca u mjesec... Sve to u ovom slučaju ne postoji", napisala je Camović-Veličković u pismu Savjetu RTCG.



"Čemu će služiti Savjet RTCG?"

Ako se, navodi Camović-Veličković, "doda i namjera da se iz Statuta RTCG brišu odredbe koje obavezuju generalnog direktora da Savjetu podnosi izvještaj o radu, u potpunosti se poništava svrha postojanja Savjeta".

"Koji će biti tijelo bez nadležnosti, a generalni direktor osoba koja bukvalno nikome ni u teoriji ne podnosi račun za svoj rad. Jasno je da je tako rađeno protekle tri godine jer mi taj izvještaj o radu nikad nijesmo ni dobili, ali je makar postojala formalna obaveza u Statutu, čisto da Savjet ne bude obična ljuštura. Dakle, o ovome treba razgovarati na sjednici, a ne samo konstatovati ko je za. To znamo da će biti svi koji se izjasne, ali, ipak, treba da se zna za šta se glasa", zaključila je Camović-Veličković.


Libertas je, 1. oktobra, objavio da Inspekcija rada očekuje da će krajem ove sedmice završiti postupak inspekcijskog nadzora u vezi sa trećim izborom Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG.


Postupak je pokrenut dva dana nakon što su Evropska federacija novinara (EFJ) i Sindikat medija Crne Gore (SMCG), 18. septembra ove godine, zatražili od Inspekcije rada da reaguje što prije kako bi utvrdila da li je i treći izbor Raonića nezakonit.


Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Sindikat: Ovolika plata Raonića je sramna

04/10/2024

Vijesti
Card banner

Policija traga za organizatorom grupe krijumčara ljudi (FOTO+VIDEO)

04/10/2024

Vijesti
Card banner

Raoniću plata od 3.400 eura, besplatno službeno vozilo i telefon

03/10/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo