Libertas logo

NASTAVLJENO SUĐENJE BIVŠOJ PREDSJEDNICI VRHOVNOG SUDA

Vesna Medenica traži da se njen telefon vještači u sudnici (VIDEO)

News main

FOTO: Libertas Press/Savo Prelević

Medenica uoči današnjeg suđenja

Autor

Radmila Grbić

17/09/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica, zatražila je danas, na suđenju u Višem sudu u Podgorici, angažovanje vještaka da pred svim strankama u postupku otvori telefon, koji joj je oduzet nakon hapšenja, 17. aprila 2022. godine, i pokaže poruke, ukoliko ih nađe u njemu.


"Telefon, koji mi je oduzet, u upotrebi je od septembra 2021. godine. U tom telefonu nema nikakvih poruka. Postojala je naredba za pretresanje tog aparata, za koji sam šifru dala u tužilaštvu 26. aprila, devet dana nakon hapšenja. Međutim, naredbe nije bilo i za pretresanje Iclouda (programa za skladištenje podataka, prim.a)", kazala je danas Medenica, u nastavku suđenja njoj i suspendovanoj sudiji Privrednog suda Milici Vlahović-Milosavljević, koje su optužene za protivzakoniti uticaj i zloupotrebu službenog položaja.



Zahtjev za ponovno vještačenje Medeničinog telefona danas su podržali i njen branilac, advokat Zvonko Tomanović, kao i njegov kolega, Nikola Martinović, koji zastupa okrivljenu Vlahović-Milosavljević.


Obojica tvrde da se Icloudu pristupilo bez neophodne naredbe suda i da se izuzeti materijal, koji se našao u spisima predmeta, ne može koristiti u postupku jer je, navode, pribavljen hakovanjem, što je protivzakonito.


"Zovite vještaka da utvrdi da li je u telefonu bilo poruka", rekao je danas Martinović, obraćajući se sudiji Nadi Rabrenović.


Sud će, odgovorila je ona, naknadno odlučiti o tom prijedlogu.


Martinović je danas ponovio da je telefon Vesne Medenice "otvaran" prije nego je ona dala šifru kako bi to bilo urađeno.


"Šifru za otključavanje telefona sam dala u tužilaštvu, 26. aprila, u 11.25 časova, neko ga je otvarao osam dana ranije, 18. aprila, u pet časova", ponovila je danas Medenica.


Sumnju da je neko koristio telefon bivše šefica pravosuđa, jutro nakon njenog kapšenja, prvi je iznio jedan od zastupnika optužnice protiv nje, državni tužilac Jovan Vukotić, na suđenju krajem prošle godine.


"Neko u policiji, u pet sati ujutro, nakon što je Medenica uhapšena, izbrisao je aplikacije Signal i Telegram iz njenog telefona", rekao je tada tužilac Vukotić.


Da li je i ko u policiji to uradio, Libertas nije uspio da sazna - u više navrata je ta pitanja postavljao Ministarstvu unutrašnjih poslova, koje je naložilo Unutrašnjoj kontroli da provjeri navode tužioca Vukotića, ali odgovore nije dobio.


Libertas nije dobio odgovor ni iz Specijalnog državnog tužilaštva na pitanje da li su formirali predmet povodom tvrdnji kolege Vukotića.


Advokati Martinović i Tomanović danas su negodovali i jer odbrani, tvrde, nije dostavljena kompletna telefonska komunikacija, već samo nekoliko navodnih poruka, a na osnovu kojih se, pored ostalih, zasniva optužnica protiv njihovih branjenica, Vlahović-Milosavljević i Medenice.


"Mi smo sudu dostavili kompletan materijal", nekoliko puta je ponovio jedan od zastupnika optužnice, Vukas Radonjić, koji se nije protivio angažovanju vještaka, ukoliko sud procijeni da to treba uraditi.


Medenica Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Prije nego je ponovo aktuelizovan slučaj sa oduzetim telefonom Vesne Medenice, u sudnici je danas saslušan svjedok, Željko Aprcović, koji je u postupku, za koji je bila zadužena sudija Vlahović-Milosavljević, zastupao Rada Arsića, navodno, kuma okrivljene Medenice.


Vlahović-Milosavljević je, 12. jula 2022, u Specijalnom tužilaštvu izjavila da ju je bivša predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica, zvala "nekoliko puta i slala poruke, sve dok nije odredila privremenu mjeru kojom je spriječena naplata potraživanja ruske firme od njenog kuma Rada Arsića".


Vlahović-Milosavljević danas prije suđenja Foto: Libertas Press/Savo Prelević


"Vesna je baš insistirala i bila uporna sa pozivima i porukama i bukvalno je tražila da nađem način da se spriječi naplata tog potraživanja. Popustila sam pod pritiskom i odredila tu mjeru. Ipak se radilo o predsjednici Vrhovnog suda, koja je izuzetno autoritativna i jako nezgodna kad joj se neko zamjeri", tadašnji je iskaz suspendovane sudije Vlahović-Milosavljević.


Međutim, na suđenju, 23. aprila, ona je rekla da pritisak nije pominjala pred tužiocem.


“Taj iskaz sam dala kao dojilja, dva mjeseca nakon porođaja. Bila sam pod psiho-fizičkim stresom, zbog nespavanja, a bila sam uznemirena i uplašena. Moj iskaz je nepotpun. Tada nijesam navela da sam donijela zakonitu odluku, koja je, kao takva, kasnije i potvrđena na višoj instanci”, tvrdila je, 23. aprila, Vlahović-Milosavljević.


Nije, navela je ona tada, mislila da je Medenica uticala na nju prilikom donošenja odluke.


“Tražila je pravni savjet, kako da se, u skladu sa zakonom, nađe rješenje, a da se ne nanese šteta”, kazala je, 23. aprila, Vlahović-Milosavljević.


Tog dana je Medenica rekla da je za predmet koji vodi Vlahović-Milosavljević, a u kojem je njen navodni kum Arsić, čula od advokata Željka Aprcovića.


Aprcović Foto: Libertas Press/Savo Prelević


On je danas, odgovarajući na pitanja tužioca Radonjića, rekao da "15-20 godina ima broj Vesne Medenice", ali da je bio slobodan da sa njom razgovara samo u slučajevima "kada je trebalo da joj čestita praznike".


"Ili ako je sretnem negdje, da joj pošaljem piće", kazao je Aprcović danas.


Ocijenio je korektnim odnos sa njom i da su imali prilike da razgovaraju, između ostalog, o izvještajima Evropske komisije...


Odgovarajući na pitanja tužioca Radonjića da li je nekada išao kod Medenice na kafu ili piće, Aprcović je rekao da "apsolutno nije".


Isti odgovor je dao i na pitanje da li je nekada od Medenice tražio neki pravni savjet.


"Obrazložite kako ste onda 27. decembra 2018. godine podnijeli prijedlog za privremenu mjeru sa istim onim smjernicama koje vam je, dan ranije, porukom poslala upravo Vesna Medenica", pitao je Aprcovića tužilac Radonjić.


Nakon što je nije dobio odgovor, Radonjić mu je ponovio pitanje. 


Nakon toga je advokat Martinović zatražio da iznese primjedbu, što mu je sudija Rabrenović dozvolila.


"Nema pravo na primjedbu na postavljeno pitanje svjedoku. Prvo vi, sudijo, ne poštujete procesnu disciplinu i pravila", rekao je tužilac Radonjić, obraćajući se Rabrenovićevoj.


"Ne podižite mi prst", odgovorila mu je ljutito sudija.


"Ne podižem vam prst, to je način moje gestikulacije. Možete da mi zabranite pitanje, ali ne možete da dozvolite prigovor na njega", bio je uporan Radonjić.


Rabrenović, koja je nekoliko puta potom, ipak, branila Martinoviću da iznese primjedbu, zamolila je, ljutito, Radonjića za strpljenje.


"Neću da se strpim. Zabranite mi pitanje, na to imate pravo, ali ne i na to da dozvolite primjedbe na postavljeno pitanje", ponovio je Radonjić.


Nakon nekoliko opomena Martinoviću, advokat je optužio Rabrenovićevu da je pristrasna.


Tužilac Radonjić Foto: Libertas Press/Savo Prelević


Nakon što se, na momente, burna polemika stišala, Radonjić je nastavio da ispituje Aprcovića, koji je govorio da ne može da se sjeti svih detalja i evenualnih poruka, da nije upućen u odnos njegovog klijenta Arsića i okrivljene Medenice "osim onoga što je pročitao u medijima", da ju je kontaktirao da se interesuje za taj predmet jer je "teško doći do pisarnice u Podgorici s obzirom na to da je on u Kotoru"...


Suđenje se nastavlja 5. novembra.


Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Prijetio da će uraditi isto što se desilo u "Ribnikaru"

19/09/2024

Vijesti
Card banner

Inspekcija rada da se pozabavi novim izborom Raonića za direktora RTCG

18/09/2024

Vijesti
Card banner

Peruničić osumnjičen da je mimo zakona naređivao prisluškivanja

18/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo