APEL OPERATIVNOG TIMA ZA BORBU PROTIV NASILJA U PORODICI I NASILJA NAD ŽENAMA
Utvrditi ko je odgovoran za propuste nakon prijave Pavićević da joj Bošković prijeti
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Sa uviđaja nakon ubistva
Policija, tužilaštvo i Sud za prekršaje, nijesu adekvatno procijenili rizik po Biljanu Pavićević (33), koja je 1. avgusta prijavila prijetnje bivšeg supruga, Miljana Boškovića (37), koji ju je, dvadeset dana kasnije, ubio u podgoričkom naselju Masline.
To je večeras, nakon jučerašnjeg sastanka, saopšteno iz Operativnog tima za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama Ministarstva unutrašnjih poslova.
Nakon što je Pavićević, dvadeset dana prije nego je ubijena, prijavila policiji da joj bivši suprug prijeti, tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici procijenio je da se “u njegovim radnjama ne stiču elementi krivičnog djela”.
Slučaj je, potom, završio pred Sudom za prekršaje, koji je Boškoviću zabranio da se Pavićevićevoj približava na udaljenosti manjoj od 50 metara.
Bošković Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Operativni tim MUP-a će, naveli su večeras, o svojim zapažanjima i zaključcima upoznati nadležne i insistirati na utvrđivanju eventualne individualne odgovornosti za učinjene propuste, kako bi se spriječilo da do njih ponovo dođe.
“I pored činjenice da su ove institucije preduzele aktivnosti i radnje iz svoje nadležnosti, prema stanovištu ovog tima, nijedna od njih nije adekvatno procijenila rizik po oštećenu, nijesu obezbijeđeni dostupni svjedočki iskazi, niti je adekvatno vršena kontrola nad primjeniom zaštitne mjere. Tim je procijenio, kao neadekvatno, postupanje nadležnog tužioca, koji nije poštovao obavezujuće uputstvo Vrhovnog državnog tužilaštva da se žrtva sasluša hitno, a najkasnije u roku od 72 sata od prijave nasilja“, saopšteno je iz tima.
Naročito, navode, brine odluka Suda za prekršaje da okrivljenom izrekne opomenu, kao mjeru upozorenja, iako je u obrazloženju izrečene zaštitne mjere sud našao da postoji opasnost od ponavljanja nasilja.
„Operativni tim smatra da izrečena sankcija nije bila adekvatna, niti odvraćajuća po učionioca nasilja“, piše u saopštenju.
Operativni tim, navode, „ne zanemaruje činjenicu da su konstatovani propusti djelimično nastali kao posljedica nedovoljnih kadrovskih kapaciteta u policiji i tužilaštvu“.
„Pa stoga ukazuje na neophodnost da nadležni hitno obezbijede nedostajuće ljudske i druge resurse neophodne za uspostavljanje efikasnog sistema zaštite od nasilja. Takođe, tim će, u pogledu unapređenja i razvijanja mehanizama za praćenje izrečenih zaštitnih mjera, uputiti inicijativu za izmjene i dopune važećih propisa u smislu omogućavanja elektronskog nadzora ovih mjera, po ugledu na mjere nadzora i mjere bezbjednosti u krivičnom postupku“, zaključuje se u saopštenju.
Nadležni bez odgovora
Dan nakon ubistva Biljane Pavićević, iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici su potvrdili da se tužilac, 1. avgusta, izjasnio da u radnjama Miljana Boškovića, kojeg je pokojna žena tada prijavila zbog prijetnji, nema elemenata bilo kojeg krivičnog djela.
Iz tužilaštva nijesu odgovorili na molbu Libertasa da pojasne zbog čega se prijava sada pokojne tridesettrogodišnje žene nije tretirala kao krivično djelo, već kao prekršaj, kako je kasnije kvalifikovala policija.
Ni iz Vrhovnog državnog tužilaštva, kojim rukovodi Milorad Marković, nijesu odgovorili Libertasu da li će preispitivati odluku podgoričkog tužilaštva u vezi sa prijavom pokojne Pavićević od 1. avgusta.
U Sudu za prekršaje u Podgorici nezvanično su kazali Libertasu da je postupajući sudija odluku o zabrani prilaska Boškovića bivšoj supruzi "donio na osnovu slobodnog sudijskog uvjerenja". Taj sudija je, kazao je sagovornik Libertasa, tada uzeo u obzir i to što se Bošković pokajao zbog prijetnji Pavićevićevoj, koju je, 20 dana kasnije, ubio nožem.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.