AKCIJA PO NALOGU PODGORIČKOG TUŽILAŠTVA ZBOG SUMNJE U TORTURU NAD UHAPŠENIMA
Uhapšeni policajci Backović, Žižić i Anđušić
FOTO: Libertas Press/Savo Prelević
Policajci Zoran Backović, Nikola Žižić i Boris Anđušić, uhapšeni su zbog sumnje da su, 2021. godine, vršili torturu nad tada uhapšenim Nikšićaninom Milom Jovanovićem.
"Po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, uhapšena su dva policijska službenika Z.B. i N.Ž, kao i bivši policijski službenik B.A. zbog osnova sumnje da su izvršili krivična djela iznuđivanje iskaza i zlostavljanje, 2021. godine, na štetu M.J, koji je zadobio tjelesne povrede", saopšteno je danas iz podgoričkog tužilaštva.
Zbog sumnje da je učestvovao u navodnom mučenju Jovanovića, kao i njegovog sugrađanina Jovana Mrvaljevića, ranije je, u podgoričkom tužilaštvu, saslušan i službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost, Petar Lazović.
"Istraga protiv Lazovića još traje. Ubrzo će i ona biti gotova", nezvanično je danas rečeno Libertasu.
Jovanović je uhapšen krajem decembra 2020. kada je policija u vozilu, na putu Vilusi-Nikšić, pronašla vatreno oružje sa municijom, fantomke, kriptovane telefone, zaštitne rukavice... On je tada sproveden u službene prostorije nikšićke policije, a iste noći su ga, ispričao je, preuzeli službenici posebnog policijskog sektora i odvezli ga u službene prostorije u Podgorici, u kojima je, kaže, bio do zore.
Sa njim je tada uhapšen i njegov sugrađanin Jovan Mrvaljević.
Jovanović i Mrvaljević su, u januaru 2021. godine, prijavili da su ih policajci zlostavljali, tukli, mučili, ucjenjivali, prijetili silovanjem i ubistvom i da će nauditi njihovim porodicama, navodno, tražeći od njih dvojice da lažno svjedoče da rade za vođu kriminalnog škaljarskog klana, sada pokojnog Jovana Vukotića, kao i da imaju zadatak da ubiju nekog iz suprotstavljene kriminalne organizacije.
Jovanović i Mrvaljević su od tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulića i Uprave policije tražili da ih zaštite i procijene da li su ugroženi, jer su im policajci, tvrdili su tada, rekli da znaju da neće živjeti ni mjesec.
Iz Uprave policije su tada odbacili njihove optužbe, navodeći da su te noći spriječili izvršenje teškog krivičnog djela protiv života i tijela, koje je moglo nastati kao posljedica sukoba članova organizovanih kriminalnih grupa.
Foto: Skaj aplikacija
Slučaj Jovanovića je jedan od četiri predmeta, koji su u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici formirani zbog policijske torture iz 2020. i 2021. godine.
Priča o policijskoj torturi, koju su, 2020. i 2021. godine, prema podacima Europola, sprovodili pojedini pripadnici Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, u kojem je bio i Petar Lazović, aktuelizovana je nakon pisanja Libertasa u martu prošle godine.
Libertas je tada objavio da su neki od pripadnika Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije u kojoj su, pod komandom Mirka Banovića, osim Lazovića, bili i Predrag Jestrović, Jugoslav Raičević, Slobodan Mićković, Ivan Đoković, Ivan Stamatović, Željko Radunović, Dražen Miranović, Sead Luboder, Vuk Šuković, Momo Mirković, Mirko Đukić, Milorad Mitrović i Neško Jaredić, sudeći prema nalazima Europola, činili, prisustvovali ili su znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenim ljudima.
Taj odsjek je nastao u sklopu Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, koji je formiran shodno Pravilniku o unutrašnoj organizaciji i sistematizaciji Uprave policije iz 2019. godine, a koji je donijet na prijedlog tadašnjeg direktora Uprave policije, Veselina Veljovića.
Ukinut je nakon što je novo rukovodstvo Uprave policije, u martu 2021. godine, donijelo novi akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Libertas je u martu, pozivajući se na komunikaciju preko kriptovanih telefona, a koja se nalazi u izvještaju Europola, objavio da su neki od pripadnika sada rasformiranog Odsjeka za posebnu operativnu podršku otimali ljude i držali ih u svojim, takozvanim, štek stanovima, tukli ih, stavljali pištolj u usta, mučili ih strujom, gušili ih, prijetili im i omalovažavali ih i prema njima nečovječno postupali.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.