VIŠE OD DVJESTA OSUMNJIČENIH ZA TRGOVINU LJUDIMA UHAPŠENO U MEĐUNARODNOJ AKCIJI U KOJOJ JE UČESTVOVALA I CRNA GORA
Roditelji prisiljavali svoju maloljetnu djecu na seks i prosjačenje
FOTO: Europol
Hapšenje 219 osumnjičenih za trgovinu ljudima i identifikacija više od 1.374 žrtve, uključujući 153 djece, rezultati su akcije, koja je, uz podršku Europola, Fronteksa i Interpola, sprovedena u 39 zemalja širom svijeta, uključujući i Crnu Goru.
Foto: Europol
U akciji kodnog naziva “Globalni lanac”, koja je sprovedena između 3. i 9. juna, s fokusom na slučajeve seksualne eksploatacije, prisilnog kriminala i prosjačenja, saopšteno je danas iz Europola, identifikovana su ukupno 362 osumnjičena, zaplijenjeni su novac i uređaji, otkrivena 363 lažna dokumenta i pokrenuto više od 276 novih istraga.
“Jedan od ciljeva je bio da se identifikuju i razbiju najopasnije kriminalne mreže aktivne u Evropi, kao što su mafijaške, etničke i porodične organizacije i druge strukturirane mreže, koje se bave trgovinom ljudima. U okviru kriminalnih fenomena seksualne eksploatacije, prinudnog prosjačenja i prisilnog kriminala, organi za sprovođenje zakona stavili su poseban akcenat na ciljanje slučajeva koji uključuju djecu kao žrtve”, naveli su iz Europola.
Slično akcijama koje su sprovedene prethodnih godina, piše u saopštenju, “ova obimna, međunarodna akcija imala je za cilj da podstakne vlasti da, u okviru svojih zemalja i kolektivno, sprovode ciljane aktivnosti tokom nedjelju dana, ali i da skrene pažnju na ovaj gnusni zločin”.
“Rezultati ovih zajedničkih akcionih dana stigli su, ne samo do nadležnih, već i do mnogih drugih spoljnih aktera koji bi mogli imati ulogu u smanjenju broja žrtava trgovine ljudima”, saopšteno je iz Europola.
Foto: Europol
Iz te evropske agencije za sprovođenje zakona ukazali su na nekoliko slučajeva koje su otkrili tokom akcije, u kojoj su, osim Crne Gore, učestvovale i Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Albanija, Austrija, Belgija, Brazil, Bugarska, Kolumbija, Kipar, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Kosovo, Letonija, Litvanija, Malta, Moldavija, Holandija, Nigerija, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska, Tajland, Ukrajina, Ujedinjeno Kraljevstvo i Vijetnam.
"U posebno jezivom slučaju, službenici Policijske uprave Sabolč-Satmar-Bereg uhapsili su mađarski bračni par, koji je natjerao šestoro svoje maloljetne djece na seks, kao i da prosjače na ulici. Djeca su fizički, psihički i seksualno zlostavljana od sopstvenih roditelja. Policajci su zatekli djecu zanemarenu, neuhranjenu i sveukupno lošeg zdravstvenog stanja. Vezajući ih u jednoj prostoriji u domaćinstvu, roditelji su nudili ljudima u komšiluku da imaju seks sa njihovom djecom, a da im, zauzvrat, plate za to”, naveli su danas iz Europola.
U taj slučaj, saopštili su, uključili su se sudski, medicinski i psihološki stručnjaci, nakon čega su djeca smještena kod hranitelja.
Foto: Europol
"Vijetnamske vlasti otkrile su šemu trgovine ljudima u kojoj je uključen prevodilac koji radi za kompaniju u Laosu. Osumnjičeni je namamio 14 ljudi iz Vijetnama obećanjima o dobroj zaradi u inostranstvu, samo da bi ih natjerao da kreiraju lažne onlajn naloge za finansijske prevare. Žrtve, kojima su oduzimana lična dokumenta, radile su po 12 sati dnevno. Za dva sata im je produžavan radni dan ako nijesu uspjeli da regrutuju druge. Od porodica je iznuđivano i do 10.000 dolara da bi se obezbijedio njihov povratak u Vijetnam. Ovaj slučaj dodatno naglašava trend trgovine ljudima u svrhu prisilne onlajn prevare, koju je Interpol prvi put otkrio u Jugoistočnoj Aziji, u martu 2022. godine, a kasnije i u drugim regionima", saopšteno je iz Europola.
Uticaj na žrtve razoran
Zamjenik izvršnog direktora Direktorata za operacije Europola, Žan Filip Lekuf, rekao je da je bliska i efikasna saradnja između organa za sprovođenje zakona i organa za zaštitu granica na međunarodnom nivou “ključna za ciljanje onih koji eksploatišu najugroženije među nama”.
“Impresivni rezultati ovogodišnjih dana zajedničke akcije EMPACT-a pokazuju da se protiv groznog zločina trgovine ljudima najbolje boriti zajedno. Zbog toga sam zahvalan svim zemljama i partnerima, koji su još jednom udružili snage sa Europolom u ovom globalnom poduhvatu da se uklone ove kriminalne mreže”, rekao je Lekuf.
Njegov kolega iz Fronteksa, Lars Gerdes, smatra otkrivanje tih krivičnih djela “nevjerovatno izazovnim”.
“Zbog čestog odsustva svjedočenja žrtava, što dovodi do značajnog broja neprijavljenih slučajeva. Zbog toga je naša međunarodna saradnja ključna”, ocijenio je Gerdes.
Direktor Interpola za organizovani kriminal, Ričard Čambers, rekao je da akcije, kao što je “Globalni lanac”, pokazuju da nijedna zemlja ili kontinent nije imun na trgovinu ljudima i eksploataciju.
“Bilo da su ih počinili članovi porodice ili visokoorganizovane kriminalne grupe, uticaj na žrtve je razoran. Kao globalna zajednica za sprovođenje zakona, posvećeni smo razmjeni vitalnih obavještajnih podataka potrebnih da se svi počinioci privedu pravdi”, kazao je on.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.