U ITALIJI, UZ PODRŠKU EUROPOLA, UHAPŠEN OSUMNJIČENI ZA FALSIFIKOVANJE NOVCA
Zaplijenjeno 100.000 lažnih eura
FOTO: Europol
Demontirana i štamparija
Italijanski karabinjeri uhapsili su juče jednu osobu u Lećeu, osumnjičenu za falsifikovanje novca. Zaplijenili su više od 100.000 lažnih eura i preko 10.000 eura u kriptovalutama, a demontirali su i štampariju za falsifikovanje novčanica, saopšteno je danas iz Europola, koji je podržao akciju.
Raciji su, navode, prethodila hapšenja kupaca velikih količina lažnih novčanica u Italiji i Francuskoj.
Foto: Europol
“Uz koordinaciju Europola, istražitelji u Austriji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Luksemburgu i Španiji, od februara su tragali za kriminalnom grupom, koju čine još dvije osobe”, piše u današnjem saopštenju Europola.
Falsifikatori su, navode, odgovorni za proizvodnju “veoma ubjedljivih falsifikata euro novčanica, koje su nudili na prodaju putem popularnog šifrovanog servisa za slanje poruka”.
Tokom racije, policajci su zaplijenili štampariju koja je služila za falsifikovanje novčanica u različitim apoenima - pet, 10, 20 i 50 eura.
Foto: Europol
“Policajci su na licu mjesta oduzeli mašine za štampanje i sječenje, kao i sirovine za izradu novčanica. Analiza Evropske centralne banke potvrdila je da su falsifikovani zaštitni elementi na novčanicama, poput holograma, bili visokog kvaliteta”, naveli su iz Europola.
Karabinjeri su zaplijenili elektronske uređaje prodavaca, kao i njihov onlajn kanal koji se koristio za oglašavanje i prodaju lažnih novčanica.
Plaćanje u kriptovalutama i dostava poštom
Nakon izveštaja o visokokvalitetnim falsifikovanim novčanicama u Austriji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Luksemburgu i Španiji, Europol je podržao te zemlje u razvijanju, naveli su danas, “obavještajne slike”.
“Prateći više od 170 prodajnih aktivnosti, istražitelji su otkrili da kupci mogu naručiti falsifikovane euro novčanice različitih apoena putem namjenskog kanala komunikacije. Proizvođači bi prihvatali plaćanje u kriptovalutama i dogovarali da se lažni novac pošalje poštom”, naveli sui z Europola.
Foto: Europol
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.